שרה נתניהו חתמה על הסדר הטיעון בפרשת המעונות, הוגש כתב אישום מתוקן

בכתב האישום המתוקן מואשמת נתניהו בקבלת דבר בניצול מכוון של טעות הזולת, ונטען שקיבלה ארוחות מוכנות בשווי 175 אלף שקלים. באישום המקורי עמד הסכום על 359 אלף שקלים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית משפט השלום בירושלים, בשנה שעברה
רויטל חובל
רויטל חובל

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו חתמה הבוקר (רביעי) על הסדר הטיעון עם הפרקליטות בפרשת מעונות ראש הממשלה. פרקליטות מחוז ירושלים הגישה בצהריים את כתב האישום המתוקן לבית משפט השלום בעיר, וביום ראשון יתקיים דיון בפני נשיא בית המשפט שבו נתניהו תידרש להודות בקולה במעשים.

במסגרת ההסדר צפויה נתניהו להחזיר לקופת המדינה 45 אלף שקלים, לשלם קנס בסך עשרת אלפים שקלים ולהיות מורשעת - אך לא בעבירת מרמה, כפי שדרשה הפרקליטות. נתניהו הואשמה תחילה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. בתום הליך גישור, סוכם כי היא תורשע בקבלת דבר בניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה - עבירה שנעשה בה שימוש פעמים אחדות ושהעונש המרבי עליה הוא שנתיים מאסר.

בנוסף, ההסדר מאפשר למדינה לתבוע את סכום הכסף שקיבלה נתניהו לכאורה תוך ניצול מכוון של טעות הזולת, שהצטמצם בכתב האישום לכ-175 אלף שקלים. בכתב האישום המקורי, הואשמה נתניהו בקבלת 359 אלף שקלים במרמה. לאורך ניהול התיק התחייבו בפרקליטות מחוז ירושלים כי תנאי לסיום התיק יהיה החזר של הסכום המלא, אך ההסדר שנחתם היום קובע שנתניהו תחזיר כ-15% ממנו.

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר היום כי הם התעקשו במהלך הגישור כי ההליך חייב להסתיים בהרשעה פלילית של נתניהו וסיידוף. זאת, "בשל המסר האכיפתי החד והברור שיש בכך כלפי מי שביצעה את המעשים כרעיית ראש ממשלה מכהן במעון ראש הממשלה וכלפי מי שעשה את המעשים כעובד ציבור ובעת ששימש בתפקיד סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה". עוד נמסר כי הודאתה של נתניהו "מבטאת לקיחת אחריות, שלה יש לתת משקל רב", במיוחד "כאשר משך תקופה ארוכה היא סירבה להודות כי ביצעה עבירה פלילית וטענה כי לא נפל במעשיה כל פגם. להודאה זו ולהרשעה, יש חשיבות רבה מבחינה ציבורית".

בכתב האישום המתוקן נכתב שנתניהו "קיבלה עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם מהמדינה ארוחות מוכנות בשווי של כ- 175 אלף שקל, בד בבד עם שרותיה של מבשלת". עוד מתואר כי רעיית ראש הממשלה הנחתה את את אבות הבית במעון ואת עזרא סיידוף, ששימש אז סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה, לגבי מצרכים ושירותים שהיא מבקשת. כשאלה לא סופקו לשביעות רצונה, נכתב, היא הפצירה בסיידוף "גם במקרים בהם ידעה כי הדבר אינו כלול בהוצאות המאושרות על ידי המשרד ואף במקרים בהם הנאשם (סיידוף) הסביר לנאשמת כי אין הצדקה למימון אותו שירות או מוצר על ידי המשרד". בסופו של דבר, נכתב, מילא סיידוף אחר בקשותיה וגרם לכך שהארוחות יסופקו על חשבון משרד ראש הממשלה שלא כדין.

לפי כתב האישום נתניהו וסיידוף פעלו יחד "למימון של ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון אוצר המדינה, וזאת בד בבד עם קבלת שירותיה של עובדת כללית במשרה מלאה במעון שעסקה בבישול, בהגשה ובניקיון המטבח, אשר הוצגה כלפי המשרד כעובדת כללית, וכך תוך ניצול מכוון של טעות הגורמים המוסמכים במשרד שלא ידעו על העסקתה של מבשלת במעון, ובניגוד לנהלים ולכללים שנקבעו בעניין זה, התקבל מימון חופף בחלקו על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון". 

עוד נטען בכתב האישום המתוקן כי בכמה מקרים נתניהו "הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים, כל זאת תוך ניצול מכוון - ללא מרמה - של טעות אנשי החשבות במשרד רה"מ". 

הסדר הטיעון היה אמור להיות מוגש ביום ראשון, אך שלשום הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי הוא טרם נחתם כיוון שנתניהו ביקשה ארכה "לשם הבהרה וחידוד עמדותיה". הודעת הפרקליטות ניתנה לאחר שהתבקשה להשיב לעתירה שהגיש עיתונאי "הארץ" אורי משגב נגד ההסכם. היום, בעקבות חתימת ההסכם, צפויה הפרקליטות להגיב לעתירה. 

להסדר קדם משא ומתן שנמשך יותר מחצי שנה, שבו הפציר שופט בית משפט השלום בירושלים מרדכי כדורי בצדדים לסיים את התיק בפשרה. גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העדיף להימנע ממשפט בפרשת המעונות. עוד לפני שהוגש כתב האישום נגד נתניהו הציע מנדלבליט הסדר שבמסגרתו היא תודה בעבירות המיוחסות לה, תתחייב שלא לחזור עליהן ותשיב חלק מהכסף לקופת המדינה, אך נתניהו דחתה את ההצעה.

בהליך הגישור דרשה הפרקליטות כי נתניהו תודה ותורשע בעבירה הכוללת מרמה, ומנגד דרש סנגורה של נתניהו כי התיק יסתיים ללא הרשעה פלילית. השופט כדורי הציע שלוש הצעות שנדחו. לפי אחת מהן, התיק נגד נתניהו ייסגר לאחר שתשיב לקופת המדינה חצי מיליון שקלים. לפי הצעה שנייה, היא תשיב 200 אלף שקלים, תודה בעבירה קלה יותר, קבלת דבר בתחבולה, אך לא תורשע. לפי ההצעה הנוספת, נתניהו תודה ותורשע בקשירת קשר להשגת מטרה כשרה באמצעים פסולים. בימים האחרונים התמקדה המחלוקת בין הצדדים בסוגיית הסכום שתשיב נתניהו לקופת המדינה. הפרקליטות דרשה שתחזיר יותר ממאה אלף שקל, בעוד היא הסכימה לשלם עשרת אלפים שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ