נשיאת העליון חיות על דברי אוחנה: השקפת עולם חסרת תקדים וחסרת אחריות

חיות התייחסה לדברים שאמר שר המשפטים החדש, שמהם השתמע כי ישנם מקרים שבהם אין לקיים את פסיקות בג"ץ. "בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' הדרך קצרה", אמרה. מנדלבליט: החובה לציית לפסיקת בתי המשפט אינה אפשרות הנתונה לבחירה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות בבית המשפט העליון, בשנה שעברה
חיות בבית המשפט העליון, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הגיבה היום (חמישי) על דברי שר המשפטים החדש אמיר אוחנה (הליכוד), מהם השתמע כי יש מקרים שבהם אין לקיים את פסיקות בג"ץ, ואמרה: "בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות, שלפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד. במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא". חיות, שנשאה דברים בהשתלמות לנשיאים ולסגני נשיאי בתי משפט במעלה החמישה, הדגישה כי "בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' - הדרך קצרה".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר בתגובה לדברי אוחנה כי "במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה". בהודעה שפרסם מנדלבליט הוא הדגיש כי "זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח ועל כל רשות שלטונית באשר היא". 

מנדלבליט ציין כי את רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית, ובראשם היועמ"ש ופרקליט המדינה, מנחים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים. "החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר. אנשי מערכת אכיפת החוק הם עובדי ציבור מסורים, הפועלים יום וליל כדי לשמור על אזרחי המדינה, ביטחונם, רכושם וטובתם". לסיום, כתב היועמ"ש כי "ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים ועם הממשלה, תוך הקפדה על שיח פורה ומכבד".

אמיר אוחנה במצעד הגאווה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) הגיב לדבריה של חיות, וכתב בטוויטר כי "יש לראות בחומרה רבה את העובדה שנשיאת בית המשפט העליון מרשה לעצמה לבקר את שר המשפטים הנבחר בצורה חריפה ובפומבי". לדבריו, "לגופו של עניין, ציות לחוק חשוב הרבה יותר מציות לפסקי דין. כשפסקי דין יושתתו על בסיס ציות לחוקי הכנסת לא תהיה שום בעיה לציית להם ככתבם וכלשונם".

בראיון עם אוחנה ששודר אתמול בחברת החדשות, הוא נשאל על התבטאויותיו מהעבר, לפיה במקרים מסוימים לא צריך בהכרח לקיים את כל פסיקות בג"ץ. בתשובתו, הוא ציין את המקרה של טלי חטואל, שנורתה למוות על ידי מחבלים ב-2004, "בחסות מספר מבנים שנבנו בפאתי חאן יונס". הוא הוסיף כי הצבא רצה להרוס את הבתים, אך בג"ץ מנע זאת. "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים", השיב.

לאחר שידור הראיון, הבהיר אוחנה בעמוד הפייסבוק שלו: "נתתי דוגמה למקרה קיצוני שהתרחש במציאות. אין המדובר בהחלטות שבשגרה, ולא מדובר בהחלטות שסתם 'איננו מסכימים להן'. מדובר בנסיבות קיצוניות ביותר ש'דגל שחור מתנוסס מעליהן' ועלולות לעלות בחיי אדם (ממש כפי שאנחנו מכירים בתפיסה לפיה אין חובה לציית לכל פקודה, ובצדק). גם המובן מאליו צריך שייאמר: צריך לכבד את החלטות בתי המשפט. כך עשיתי תמיד, כך אני מאמין".

בראיון לחברת החדשות, הוסיף אוחנה כי הוא סבור כי ישנה אפשרות שהפרקליטות תתפור לו תיק. "אני מאמין שזה לא יקרה, אבל אני לוקח את זה כאפשרות", אמר, "קיבלתי אזהרות רבות. ככל שיהיו עלילות שווא ושקרים, נתמודד עם זה". שר המשפטים הוסיף: "לא תמיד צריך לצאת מנקודת הנחה שיושבים במערכת אך ורק מלאכים צחורי כנפיים שמקבלים את החלטותיהם משיקולים מקצועיים בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ