גורמים המעורבים בחקירת אונס הילדה בת השבע: אין חשד שהמניע לאומני

ארדן אמר כי הוא משוכנע שהנאשם פעל ממניע לאומני וקרא לשב"כ להתערב בחקירה, אך השירות לא צפוי לעשות זאת. מקורות המעורים בתיק: הוא מעלה קשיים ראיתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת פעילי להב"ה ליד הכפר דיר קדיס, הערב

מקורות המעורבים בחקירת אונס הילדה בת השבע אמרו היום (שני) כי אין ראיות לכך שהמניע למעשה היה לאומני. לפי מקורות המעורים בתיק, המשטרה לא פנתה לשב"כ כיוון שלא עלה חשד כזה, והשירות לא צפוי להתערב בחקירה, גם לאחר שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן קרא לו לעשות זאת.

ארדן מסר הערב: "אין לי ספק שהנאשם ניזון מההסתה ומהשנאה שהוא סופג ברשות הפלסטינית מדי יום, ולא משנה מה יגיד האנס המתועב לגבי הרקע ולגבי הנסיבות. אירוע כזה חייב גם להיחקר כאירוע לאומני, ואני פונה לשב"כ בבקשה להפעיל את כל אמצעי החקירה כדי לחקור אם האנס הנתעב היה פועל כך גם אם היה מדובר בילדה פלסטינית".

מוקדם יותר אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "זו לא פדופיליה אלא טרור נטו, פיגוע מתוכנן היטב בילדה קטנה, תמימה וחסרת ישע. זהו בדיוק אחד מהמקרים שבהם לא הייתי מהסס ודורש מבית המשפט לגזור גזר דין מוות על המחבל הנתעב". פעילי ארגון להב"ה הפגינו בכניסה לכפרו של הנאשם, דיר קדיס, וקראו לפיטורי עובדים ערבים ולטרנספר. 

פעילי להב"ה ליד הכפר דיר קדיס, הערבצילום: אורן בן חקון

לדברי אדם המעורה בחקירה, התיק מתבסס בעיקר על עדות הילדה ומעורר קשיים ראייתיים, גם בשל היעדר ממצא פורנזי הקושר את הנאשם מוחמד קטוסה למעשה. למרות זאת הוחלט להגיש נגד קטוסה כתב אישום, לאחר שהילדה זיהתה אותו כמי שאנס אותה ומסרה תיאור של הבית שבו אירע האונס. קטוסה מכחיש קשר למעשה, אך לדברי גורמים המעורים בחקירה הוא נמצא דובר שקר בבדיקת פוליגרף.

קטוסה, היה עובד ניקיון ותחזוקה בבית ספר יסודי בהתנחלות, שבו למדה הילדה. הוא בעל היתר עבודה בישראל, ללא עבר פלילי או ביטחוני. לפי כתב האישום נגדו, שהוגש אתמול לבית המשפט הצבאי ביהודה, קטוסה פיתח קשר עם הילדה, נהג לדבר אתה מעת לעת ונתן לה ממתקים. עוד נטען כי במועד שאינו ידוע, בין החודשים פברואר ואפריל, הוא לקח אותה בכוח מבית הספר לבית בהתנחלות, שם המתינו אנשים נוספים שזהותם אינה ידועה. אז, לפי כתב האישום, הכה את הילדה, הפשיט אותה לקול צחוקם של חבריו ואנס אותה בשעה שהם אחזו בה. לפי כתב האישום הוא המשיך במעשיו בעוד שהילדה בוכה ומבקשת שיפסיק.

לאחר התקרית סיפרה הילדה להוריה כי מישהו מבית הספר פגע בה. ההורים נמנעו תחילה מלדווח על כך. מעדות הילדה עלה כי חלפו ימים או שבועות עד שפנו לבית הספר, לפני כחודש וחצי. בשל הזמן הרב שחלף מאז האונס ואי-הוודאות לגבי המועד שבו התרחש, לא נערכו בדיקות זיהוי פלילי או מעבדה, והחוקרים לא מצאו זכר לחטיפה בצילומי אבטחה. לא ברור אם הילדה נלקחה מבית הספר בעת שעות הלימודים או עם סיומם, ואיש לא דיווח שנעדרה מהלימודים. משיחות עם גורמים במשרד החינוך עולה כי המשרד לא קיבל כל דיווח בנושא, וכי אנשיו למדו על המקרה מפרסומים בתקשורת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה היום באופן חריג את המעשה וצייץ בטוויטר: "האונס המזעזע של ילדה קטנה מטלטל את לב כולנו. על בתי המשפט למצות את מלוא חומרת הדין עם כל מי שאחראי למעשה הנורא הזה". ב-2016 תקף נתניהו את השמאל והתקשורת על כך שלא גינו אונס לכאורה של צעירה ישראלית בעלת מוגבלות בידי פלסטינים. הצעירה חזרה בה מההאשמה בהמשך, ונתניהו נאלץ לפרסם הודעה נוספת שבה נאמר: "לא היה נכון שאתייחס לנושא לפני מיצוי החקירה, ואני מצר על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ