אוחנה נכנס למשרד המשפטים: "אינני מגיע עם דחפור או עם טנק"

אוחנה חזר בו מדבריו על כך שלא את כל פסקי הדין צריך לקיים, ואמר לאנשי המשרד: "לא יהיו בינינו מחלוקות על קיום פסקי דין". פרקליט המדינה ניצן התייחס לחששו של אוחנה שייתפר לו תיק: "תיווכח במהירות ש'דברים שרואים משם לא רואים מכאן'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרקליט המדינה ניצן, מנכ"לית המשרד פלמור, אוחנה והיועמ"ש מנדלבליט

שר המשפטים הנכנס, אמיר אוחנה, אמר היום (ראשון) בטקס כניסתו למשרד: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק". אוחנה פנה בדבריו לאנשי המקצוע במשרד, ואמר כי "לא תהיינה בינינו מחלוקות על הצורך בבתי משפט חזקים, עצמאיים, בלתי תלויים לחלוטין, בוודאי לא ברשויות האחרות".

בנאומו חזר בו אוחנה מדבריו בראיון לערוץ 12 שלפיהם לא את כל פסקי הדין צריך לקיים. לדבריו, "לא תהיינה בינינו מחלוקות על החשיבות שבקיום פסקי הדין ובהחלטות בתי המשפט. לא תהיינה בינינו מחלוקות בחשיבות העליונה בחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט". עם זאת, אוחנה הוסיף כי עלולות להיווצר מחלוקות "על תפקידה ומקומה של מערכת המשפט ביחס לרשויות האחרות".

אוחנה ומנדלבליט, היום בטקסצילום: אמיל סלמן

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס בנאומו לדבריו של אוחנה שלפיהם ייתכן שהפרקליטות תתפור לו תיק, ואמר: "אין לי כל ספק כי תיווכח במהירות רבה בנכונות האמרה 'דברים שרואים מכאן לא רואים משם', כפי שאמרה קודמתך לתפקיד זמן קצר לאחר שהחלה לכהן כשרת המשפטים". הוא הוסיף ואמר שאוחנה יגלה כי "גם אם עלולות לקרות טעויות במירוץ העשייה, ואין ספק שטעויות קורות, בכל תחומי העשייה, דברים לא נעשים בזדון. לפניך חבורת אנשים מבקשי אמת, ושוחרי צדק".

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, הזכירה שאוחנה עשה התמחות בעריכת דין בפרקליטות ואמרה שבניגוד לנטען, מונחות על שולחנו משימות רבות גם בממשלת מעבר. אחת מהן היא הכרעה בבקשות חנינה.

ניצן ציין בדבריו את העובדה שאוחנה הוא השר ההומו המוצהר הראשון: "אנחנו זוכים לראות היסטוריה. לא פחות", אמר. "מדובר בצעד משמעותי ביותר במגמה המבורכת, ההולכת וגוברת בעשורים האחרונים, של הכרה בזכויות הקהילה הלהט"בית; הכרה בזכותו של כל אחד לחיות בדרכו, להצהיר על נטייתו המינית ולמלא כל תפקיד אפשרי". 

אוחנה ציטט מדבריהם של נשיא ביהמ"ש העליון בעבר משה לנדוי, שר המשפטים בעבר חיים צדוק ונשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, שהזהיר כי "עלול להיווצר חשש כי בית המשפט מסיג את גבולן של הרשויות האחרות. במשטר דמוקרטי יש לכבד את הפרדת הרשויות. חוששני שלא ניתן יהיה לקיים ממשל תקין אם כל הבעיות הפוליטיות יחלו לעשות דרכן לבית המשפט". לדברי אוחנה, כולם הזהירו מפני התערבות יתר של בית המשפט העליון בנושאים פוליטיים כבר לפני שנים רבות, וכעת הגיעה העת לבצע. "אינני רואה בנו נביאים המתריעים בשער, אנו איבר מהרשות המבצעת - תפקידנו - לבצע".

אוחנה התייחס בדבריו גם לכך שהיה סנגור בעבר, ואמר: "אני מגיע לכאן לא כזר למערכת המשפט, אלא כמי שחייו הבוגרים שזורים במערכת המשפט, בתקופת התמחותי בפרקליטות וכעורך דין שראה עוולות וביקש לחתור אל הצדק. אני מניח שנצורות בעברי מאות ואולי אלפי שעות בית משפט. זכרונותיי ספוגים בראיות ובעדויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ