פרקליט המדינה החליט לסגור את התיק נגד ראשת העיר נתניה מרים פיירברג מחוסר ראיות

שי ניצן קבע כי אין די ראיות להעמיד את פיירברג לדין בעבירה של מרמה והפרת אמונים. "הגם שראשת העירייה לא נהגה כמצופה מאדם במעמדה, התמונה הראייתית שהתגבשה אינה מספיקה להביא להגשת כתב אישום", נכתב

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיירברג, 2016
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליט המדינה שי ניצן החליט היום (ראשון) לסגור את התיק נגד ראשת העיר נתניה מרים פיירברג מחוסר ראיות. "הגם שראשת העירייה לא נהגה כמצופה מאדם במעמדה, התמונה הראייתית שהתגבשה אינה מספיקה להביא להגשת כתב אישום בחשדות שנבחנו", נמסר בהודעת משרד המשפטים בעניין. לגבי סגן ראשת העיר, שמעון שר, הפרקליטות שוקלת להעמידו לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

במארס 2017 המליצה המשטרה להעמיד את פיירברג לדין על שוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים. בנובמבר האחרון המליצה המחלקה הכלכלית בפרקליטות, שליוותה את החקירה, להעמיד לדין את פיירברג בגין עבירה של מרמה והפרת אמונים, ללא שוחד. חוות הדעת הועברה לניצן טרם הבחירות לרשויות המקומיות, שבהן זכתה פיירברג בכהונה נוספת, עם 48% מהקולות. בהמשך הדיונים בעניינה של ראשת העיר, שינתה הפרקליטות את עמדתה וכעת החליט ניצן לאמץ את ההמלצה שלא להעמיד את פיירברג לדין ולסגור את התיק.

"לאחר כשלוש שנים שבהן רבצה עננה כבדה על ראשי, אני מברכת על ההחלטה הראויה לסגור את התיק. שמחה שהאמת יצאה לאור ומודה על כך לפרקליטות", מסרה פיירברג. "תודה ענקית לעו"ד נתי שמחוני והצוות המלווה על המקצוענות, המסירות האינסופית, הרגישות, האכפתיות ועל האמון המוחלט שנתנו בי. תודה למשפחתי האהובה על תעצומות הנפש שגילו והתמיכה בי לאורך השנים הקשות שחוויתי. תודה גם למשפחתי השנייה, עובדי עיריית נתניה ותושבי העיר על החיבוק הענק שהעניקו לי והאמון המוחלט שלהם בי ובהתנהלות הישרה וההגונה שלי".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בירך את פיירברג על סגירת התיק. "מרים היא ראשת עיר מדהימה, מהטובים שהיו בישראל בכל קנה מידה וחוללה מהפכה בנתניה. ההחלטה היום היא תזכורת נוספת לכולנו, שיש להקפיד מאד על חזקת החפות גם של נבחרי ציבור ולא לחרוץ את דינם לפי פרסומים", כתב בטוויטר.

ביולי 2016 פורסם תחקיר "הארץ", שהעלה סימני שאלה לגבי עסקאות נדל"ן שבהן היו מעורבים פיירברג ומקורביה. בין היתר גילה התחקיר כי פיירברג רכשה חלק משטח שיועד תחילה להקמת בתי מלון בחוף בנתניה, אך לא בשמה אלא דרך מקורבה, עורך הדין אברהם גוגיג - לטענתה כדי שלא תופלה לטובה. באותה עת נידון שינוי ייעודו של השטח בוועדת התכנון והבנייה המחוזית, שאישרה להרחיב את היקף המיזם ולאפשר בנייה למגורים במקום, כך שערך הקרקע שבבעלות פיירברג עלה. ראשת העיר, שחתמה על היתר הבנייה ליזמים במקום יו"ר ועדת התכנון המקומית, טענה כי לא ידעה שמדובר במיזם שבו רכשה זכויות.

עוד גילה התחקיר כי לבנה של פיירברג, צפריר, יש חלק בפנטהאוז במיזם נדל"ן נוסף, T-Towers, שבו חתמה אמו על היתר הבנייה. על כך אמרה פיירברג כי מדובר בטעות בתום לב וכי לא ידעה על הקשר בין בנה לבין המיזם. ככלל, טענה פיירברג כי לא היה רבב בפעילותה.

על פי כתב החשדות נגד סגן ראשת העיר, שר ביקש מבעלי עניין בנדל"ן תרומות עבור מוסדות צאנז וקיבל אותן, עת שכיהן שר כיושב ראש וועדת המשנה לתכנון ובנייה בשנים 2016-1998. עוד עולה מכתב החשדות כי שר פנה לבעלי העניין בבקשות התרומה, אף שידע שהם הגישו או צפויים להגיש בעתיד בקשות לאישור תכניות בנייה והיתרים לוועדת המשנה, ומשכך יתקשו לסרב לבקשותיו לתרומה. כפועל יוצא מבקשותיו של שר, לפי כתב החשדות, העבירו בעלי העניין למוסדות צאנז למעלה משלושה מיליון שקלים.

עו"ד עמית חדד, המייצג את שר, מסר בתגובה: "לאחר 12 ימים במעצר, לאחר מאות שעות חקירה, ולאחר שהופנו נגד הרב חשדות שונים ומשונים שאין ביניהם לבין המציאות דבר, נותר כתב חשדות שעוסק בפנייה של הרב שר לאנשי עסקים בבקשה שיתרמו לבית יתומות, לבית חולים, ולמוסדות חסד אחרים, והכל מבלי שהוא קיבל עבור כך דבר. יש להצר על כך שאנו חיים בתקופה שבה בקשת צדקה לאחר היא עילה לחקירה פלילית. מכל מקום, אין לנו ספק שבסופו של דבר ולאחר שנשמיע את טענותינו בשימוע לא יישאר דבר מהמיוחס לרב שר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ