משרד העבודה הורה לסגור 27 אתרי בנייה בגין ליקויי בטיחות עד לתיקונם

במודיעין נסגרו כל 15 האתרים שנבדקו, ובאשדוד נסגרו 12 מ-15 אתרים שנבדקו. בין היתר, באתרים חסרו גידורים בפתחים ובמרפסות וציוד מגן, ונמצאו פיגומים לא תקינים וליקויי חשמל מסכני חיים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בירושלים. המצולמים לא קשורים לכתבה
לי ירון

מפקחי משרד העבודה והרווחה איתרו היום (ראשון) ליקויי בטיחות ב-27 אתרי בנייה במודיעין ואשדוד, והורו לסגור אותם מיידית עד לתיקון הליקויים. מהמשרד נמסר כי המפקחים סיירו בשבוע האחרון יחד עם המשטרה בערים אלו, וערכו ביקורת ב-30 אתרים. במודיעין נסגרו עד לתיקון הליקויים כל 15 האתרים שנבדקו, ובאשדוד נסגרו 12 מתוך 15 אתרים שנבדקו.

עוד נמסר כי האתרים שנבדקו בשכונת נופים במודיעין פעלו בניגוד להוראות הבטיחות ובביקורת שנערכה בהם נמצאו עשרות הפרות שמסכנות את העובדים ואת סביבת האתרים. "בין היתר נמצאו באתרים גידורים חסרים בפתחים ובמרפסות, פיגומים שאינם תקינים, חוסר בציוד מגן אישי, ליקויי חשמל מסכני חיים ועוד", נכתב בהודעת המשרד. בשני אתרים שמפעילה חברת מליבו לא נכח מנהל עבודה אף שהתבצעו בהם פעולות מורכבות ומסוכנות.

האתר שבו נהרגו ארבעה פועלים ביבנה, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

באשדוד, מפקחי הבטיחות מצאו ליקויים דוגמת "חוסר בגידור בטיחות בגובה, פיגומים לא תקינים, היעדר ציוד מגן אישי, ליקויי חשמל מסכני חיים והיעדר מנהלי עבודה באתר". מהמשרד נמסר כי גם באשדוד לא נמצאו ממוני בטיחות באתרי הבנייה וכי אחד מהתנאים להשבת האתרים לפעולה הינו מינוי ממונה כזה. בנוסף לסגירת האתרים, ממלא מקום מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה, אריק שמילוביץ', זימן בעלי תפקידים בחברות המפעילות אותם לבירור בנוגע לליקויים שנמצאו.

את האתרים שנסגרו במודיעין מפעילות חברות הבנייה דונה, שפיר הנדסה, רז ושחף יזמות בע"מ, אסף גולן חברה לבנייה בע"מ, שדות הנגב, פסגת האחדות, מירון בניין בע"מ, ארזי הנגב, מליבו, תאופיק זידאן ואלרוואבי. את האתרים שנסגרו באשדוד מפעילות חברות הבנייה יחיאל אבו חברה לבניין בע"מ, ישן פרויקטים ואחזקות, אוצר שלי השקעות, האחים דוניץ בע"מ ועוד. המידע אודות הקבלנים שבאתריהם נמצאו ליקויי בטיחות הועבר לרשם הקבלנים במשרד השיכון.

שמילוביץ' מסר כי "מבצעי האכיפה הממוקדים שמינהל הבטיחות מוביל, יחד עם רגולטורים נוספים, נועדו להגביר את האכיפה בשטח ולמנוע עבודה מסכנת חיים באתרי בנייה של יזמים וקבלנים רשלנים. רמת הבטיחות הלקויה שאנו מוצאים באתרי בנייה מחייבת אותנו לפעול בכוחות משולבים ובכלים נוספים כדי להביא לשינוי המיוחל. עלינו לנהל את המערכה הזו יחד עם גורמים נוספים כמו הרשויות המקומיות, שאחראיות על הבטיחות במרחב הציבורי בשטחן, לכן נמשיך לדרוש מעורבותן והפעלת סמכותן. בשנה החולפת, מפקחי מינהל הבטיחות הכפילו את מתן צווי הבטיחות באתרים מסכני חיים ברחבי הארץ כדי למנוע תאונות נוספות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ