שר המשפטים: אם בג"ץ לא היה מבטל חוקים, הכנסת היתה מקבלת החלטות אחרות

אוחנה אמר באירוע "משפטנים על הבר" בירושלים כי "גם בפרקליטות יש שגיאות, ויש גם שגיאות שעולות כדי זדון". עוד הוסיף: "בג"ץ פסק כמה פסיקות שהיו ערבות לאוזניי, בתחום הלהט"בי ובתחומים נוספים"

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה, הערב
יותם ברגר

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר הערב (ראשון) כי "מי שמאמין בהפרדת רשויות ובאיזונים בין הרשויות, צריך לשאוף לכך שההחלטות יתקבלו בכנסת. אם הכנסת לא מקבלת את ההחלטות הרצויות, זה במידה לא מבוטלת כי היא יודעת שיש מי שיוציא את התפוח אדמה הלוהט הזה עבורה. אם בית המשפט העליון היה נמנע מלטפל בסוגיות מסוימות, הכנסת היתה מקבלת החלטות אחרות". הדברים נאמרו בתשובה לשאלות מהקהל באירוע "משפטנים על הבר" בבית אליאנס בירושלים, בשיחה פתוחה עם מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור.

"בג"ץ בהחלט פסק כמה פסיקות שהיו מאוד ערבות לאוזניי, גם בתחום הלהט"בי וגם בתחומים נוספים. אני עדיין חושב שהמקום הנכון שבו ההחלטות האלה צריכות להתקבל הוא אחר. בג"ץ מאבד מהאמון שאנחנו רוצים שיהיה בו. זו תופעה שנמשכת שנים לא מעטות", הוסיף.

ביחס לתמיכתו בראש הממשלה בנימין נתניהו חרף החשדות המיוחסים לו, אמר לאחת השואלות מהקהל: "מה שאת מכנה תמיכה בשחיתות, היא למעשה חזקת החפות. אני מאמין בה באמונה שלמה. אני לא מקבל את טענתך שאני תומך בשחיתות. מי שכבר הרשיע וגזר את הדין, הוא מי שתומך בשחיתות".

עובד משרד המשפטים שאל את אוחנה מה היה מציע לפרקליטים לעשות בתגובה לטענות שלפיהן הפרקליטות לא מונעת משיקולים מקצועיים. "הפרקליטות פועלת ביושר ובצדק. האם יש מקרים חריגים ויוצאי דופן שלא עונים על הכלל הזה? אם נניח שבפרקליטות או בבית המשפט אין דברים שצריך לתקן, נעשה חטא. הדרך היחידה לתקן והדרך היחידה להביא לשיפור המצב הקיים היא דרך ביקורת", אמר. "יש גם בפרקליטות שגיאות ויש גם שגיאות שעולות כדי זדון. אנחנו צריכים לפקוח עין ולבקר".

הבוקר אמר אוחנה בטקס של כניסתו למשרד: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק". אוחנה פנה בדבריו לאנשי המקצוע במשרד, ואמר כי "לא תהיינה בינינו מחלוקות על הצורך בבתי משפט חזקים, עצמאיים, בלתי תלויים לחלוטין, בוודאי לא ברשויות האחרות".

בנאומו חזר בו אוחנה מדבריו בראיון לערוץ 12 שלפיהם לא את כל פסקי הדין צריך לקיים. לדבריו, "לא תהיינה בינינו מחלוקות על החשיבות שבקיום פסקי הדין ובהחלטות בתי המשפט. לא תהיינה בינינו מחלוקות בחשיבות העליונה בחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט". עם זאת, אוחנה הוסיף כי עלולות להיווצר מחלוקות "על תפקידה ומקומה של מערכת המשפט ביחס לרשויות האחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ