הפרקליטות הצבאית חזרה בה מכתב האישום נגד מחמוד קטוסה בגין אונס בת השבע

קטוסה שוחרר היום ממעצר ואמר: "אני אדם נקי". פרקליט המדינה, הפרקליט הצבאי הראשי והמשטרה הסכימו כי קיימות ראיות לכך שהילדה נפגעה מינית ולמעורבות קטוסה במעשה, אולם הבהירו כי אין מספיק ראיות כדי להרשיע אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטוסה במעבר ביתוניא בשחרורו ממעצר, היום

הפרקליטות הצבאית הודיעה הבוקר (שלישי) כי חזרה בה מכתב האישום נגד מחמוד קטוסה בגין אונס בת השבע, והוא שוחרר היום ממעצר לאחר כחודשיים. לפי ההודעה שפורסמה הבוקר, בפרקליטות הצבאית, במשטרה ופרקליט המדינה שי ניצן מסכימים כי אין מקום להמשיך בהליך הפלילי נגד קטוסה.

קטוסה אמר היום לאחר שחרורו במעבר ביתוניא: "יש לי הרבה מה להסביר על מה שקרה. אני בן אדם נקי, אני מכיר את עצמי, כל הזמן הייתי אומר להם. אני לא הבן אדם הזה. שיעשו מה שהם צריכים. אין לי שום קשר למה שאמרו עליי".

בהודעה נכתב כי ההחלטה התקבלה על ידי הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ניצב גדי סיסו, ראש חטיבת החקירות והתובע הצבאי הראשי. "כלל המשתתפים סברו כי קיימות ראיות לכך שהקטינה נפגעה מינית, וכן שקיימת תשתית ראיות מסוימת המצביעה על מעורבות של קטוסה בפגיעה בה", נכתב, "עם זאת, כולם סברו שאין בתיק החקירה כיום די ראיות לביסוס כתב אישום נגד קטוסה. לעמדת כולם, יש צורך בפעולות חקירה נוספות, באמצעותן ניתן יהיה למצות את כלל כיווני החקירה הדרושים, הן ביחס לקטוסה והן בכיוונים נוספים". חרף הדברים, מקורות המעורים בחקירה אומרים כי פעולות החקירה שבוצעו בשבוע האחרון לא חיזקו את החשדות נגד קטוסה אלא אף החלישו אותן.

הפרקליטות הצבאית הוסיפה בהודעה כי החקירה "תימשך ביתר שאת, הן ביחס לקטוסה והן בכיוונים נוספים, מתוך מטרה למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת. ככל שיעלו בחקירה ראיות המבססות הגשת כתב אישום חדש, נגד קטוסה או נגד אחרים, כך ייעשה". בנוסף, הפרקליט הצבאי הראשי אפק וניצב סיסו סיכמו כי בתום החקירה ייבדק אופן הטיפול בתיק, עקב הפרסומים אודות סדרת כשלים באופן שבו הוא נוהל.

בני משפחתו של קטוסה פרצו בבכי כשעודכנו על החלטת הפרקליטות הצבאית. "תודה לאל. אמרנו מהרגע הראשון שאין שום סיכוי שמחמוד יעשה דבר כזה. אנחנו לא יודעים מה לעשות עכשיו מרוב התרגשות. אי אפשר לתאר את האושר", אמר אחיו אנואר ל"הארץ".

בני משפחתו של קטוסה בבית המשפט הצבאי עופר, היוםצילום: אמיל סלמן

פרקליטו של קטוסה, עו"ד נאשף דרוויש, אמר בעקבות ההחלטה לגלי צה"ל: "עדיף מאוחר מאשר בכלל לא. אני לא בהרגשה שפדופיל השתחרר בגלל מחדלים משטרתיים, אני בהרגשה שאדם חף מפשע הוחזק במעצר חודש וחצי בגלל שיקולים זרים, בגלל להיטות יתר ותו לא". לדבריו, "אני משוכנע שהתיק הזה עוד ייחקר, יילמד, והדברים ייבחנו וצריכים להיבחן היטב. התיק הזה אומר הרבה על האופן בו מערכת המשפט מתנהלת בכל מה שקשור לפלסטינים מהצד השני של קו הירוק. אני שומע את דברי הפצ"ר ואני אומר לעצמי, אם זו הסיטואציה, למה עכשיו? למה לא עשו את זה לפני שבוע?".

עו"ד יהודה פריד, המייצג את המשפחה, אמר כי "הילדה ומשפחתה בהלם טוטאלי. הילדה שבורת לב ולא מוכנה לצאת מביתה", וכי הם שוקלים ברגעים אלו את המשך דרכם. לדבריו, הילדה נחקרה אתמול עד חצות וכי היא "זיהתה באופן נחרץ את הנאשם כמי שאנס אותה". עו"ד פריד הוסיף: "אתמול התקבלו ראיות חדשות, מזעזעות ומדאיגות, ולא ברור לנו איך ייתכן שלמרות ראיות אלו ונחרצות הילדה, המדינה מתעוררת הבוקר לסיטואציה בה משחררים הביתה אדם שילדה בת שבע טוענת בנחרצות שהוא האיש שאנס אותה".

עו"ד פריד הוסיף כי "תושבי מדינת ישראל צריכים להיות מאוד מודאגים בבוקר זה. ההחלטה לבטל את כתב האישום היא לא פחות מהפקרות. המדינה הסתכלה אמש לילדה בעיניים בעודה מתארת בכאב עצום את שחוותה ומסבה לה את גבה". לדבריו, "הבטחנו לילדה שאנו לא נפקיר אותה ונמשיך מצדנו לעשות הכל על מנת למצות את הדין. בשורה התחתונה, הדבר המדאיג ביותר בהודעת הפרקליטות מהבוקר הוא כי הפרקליט מציין בפירוש כי בוצע אונס בילדה, הנאשם עדיין חשוד והחקירה תימשך ולכן לא ברור איך למרות כל זאת הוא קיבל את ההחלטה המצערת והמדאיגה לשחררו ממעצר ולבטל את כתב האישום".

ביום רביעי האחרון האריך בית המשפט הצבאי את מעצרו של קטוסה. המשטרה טענה בדיון כי יש בידיה מידע חדש שהתקבל מגורמי רווחה והוא טעון בדיקה ואימות, וציינה כי אם המידע לא יאומת, הראיות יישקלו מחדש וייתכן שכתב האישום יבוטל לחלוטין.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בדיקות הפוליגרף שהמשטרה ערכה לקטוסה היו בעברית אף ששפת אמו ערבית. בנוסף, הילדה לא נבדקה על ידי רופא משפטי אלא על ידי רופאה כללית בקופת חולים, שלא העבירה את הדיווח למשטרה. המשטרה לא ידעה לציין מתי בדיוק אירע האונס, ובמסגרת השלמות החקירה אף בדקה אפשרות כי הוא בוצע בדירה אחרת ממה שסברה בתחילה. הילדה אף סיפרה כי אנשים נוספים נכחו במקום, אך המשטרה לא איתרה אותם.

בת השבע נלקחה אתמול לעדות נוספת אצל חוקרת ילדים, והמשטרה אספה בגדים של הילדה מביתה ושלחה אותם לבדיקה. עקב אי-הבהירות סביב היום בו אירע המקרה לקחה המשטרה כמה פרטי לבוש. בהודעת הפרקליטות הצבאית נכתב היום על כך כי "בשלב זה תוצאות הפעולות אינן מחזקות את התשתית הראייתית נגד קטוסה".

ח"כ איימן עודה (חד"ש-תע"ל) אמר היום בעקבות ביטול כתב האישום כי "‏מתברר שהדבר היחיד שהיה על רקע לאומני בסיפור הזה היה רשלנות המשטרה בחקירת קטוסה". עאידה תומא סלימאן ממפלגתו הוסיפה: "מקרה קטוסה נתן הצצה ציבורית למערכות האי-צדק של הכיבוש. מוכרחים למצוא את האנס. אי אפשר לחפש צדק במערכת הכיבוש". ח"כ היבא יזבק (בל"ד) אמרה: "הרשלנות של חקירת המשטרה במקרה קטוסה אינה מקרית - היא חלק ממערכת של כיבוש וגזענות. החזיקו חשוד פלסטיני עצור במשך חודשיים ללא ראיות מספיקות".

שורת פוליטיקאים התייחסו למקרה לאחר פרסום פרטי כתב האישום בשבוע שעבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם גינוי חריג וכתב בטוויטר: "האונס המזעזע של ילדה קטנה מטלטל את לב כולנו. אני מבקש לחזק את המשפחה. על בתי המשפט למצות את מלא חומרת הדין עם כל מי שאחראי למעשה הנורא הזה". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר: "זו לא פדופיליה, אלא טרור נטו, פיגוע מתוכנן היטב בילדה קטנה, תמימה וחסרת ישע. זהו בדיוק אחד מהמקרים שבהם לא הייתי מהסס, ודורש מבית המשפט לגזור גזר דין מוות על המחבל הנתעב". יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', שמונה מאז לשר התחבורה ולחבר קבינט, הוסיף: "לו רק היה אפשר להטיל עונש מוות על חלאת האדם הזה. למפלצת כזו לא מגיע לנשום אוויר בעולם שלנו".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קרא לערב את שב"כ בתיק כדי לחקור אם האונס בוצע על רקע לאומני. "אין לי ספק שהנאשם בביצוע הזוועה הזו, אם יורשע במעשה הנורא, וכל אלו שסייעו לו, אין לי ספק שהם ניזונו גם מההסתה והשנאה שהם סופגים ברשות הפלסטינית מדי יום. ולא משנה מה יגיד האנס המתועב לגבי הרקע ולגבי הנסיבות - אירוע כזה חייב גם להיחקר כאירוע לאומני", אמר אז ארדן. לאחר שהתיק הוחזר להשלמות חקירה ביום שלישי בשבוע שעבר, הודיעו בפרקליטות הצבאית ובמשטרה כי שב"כ יתבקש להצטרף לחקירה, אך בפועל זה לא קרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ