המדינה: הדיין שהודח לאחר שדרש לחקור חשד לשחיתות ישוב לדון בתיקים

פעילות ביה"ד להקדשות בירושלים הוקפאה בעקבות החלטת הרב הראשי דוד לאו להדיח את הרב שטסמן. המדינה השיבה לעתירה שהוגשה בנושא כי הוא יוכל לדון בשני תיקים גדולים בתל אביב. העותרים: "לא מקבלים פתרון שמכופף את המערכת להחלטה שערורייתית"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב דוד לאו בירושלים, בשנה שעברה
ניר חסון

המדינה הודיעה בשבוע שעבר לבג"ץ כי הרב שלמה שטסמן, שהודח מתפקידו כדיין בית הדין להקדשות בירושלים על ידי הרב הראשי דוד לאו, ישוב לדון בתיקי ההקדשות.

הפרשה החלה לפני כחצי שנה, אז החליט הרב לאו, שמכהן כנשיא בתי הדין הרבניים, להעביר את הרב שטסמן לבית הדין בתל אביב. עד להחלטה עמד הרב שטסמן בראש הרכב ההקדשות של בית הדין בירושלים. ההרכב מפקח על כל הנעשה בהקדשות - ארגונים היסטוריים, לרוב חרדיים, שחלקם מחזיק ברכוש רב ומגלגלים סכומים גדולים.

בית הדין הרבני בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת גורמים בכירים בבתי הדין הרבניים, הרב שטסמן עסק ב"ניקויי אורוות" בכל הנוגע לטיפול בשחיתות שהתגלתה בהקדשות. לפני כשבעה חודשים חשף "הארץ" דו"ח חריף ביותר על הנעשה באחד ההקדשות הגדולים בעיר - הקדש עץ חיים. על פי הדו"ח, שהוזמן בהוראת שטסמן, מכרו מנהלי ההקדש את נכסיו הענקיים במחירים זולים, בהליך שמעלה חשד לאי-סדרים ולמעשי שחיתות. הנושא נמצא בחקירת משטרה. דו"ח נוסף הוכן על הקדש גדול אחר בשם הוועד הכללי.

מאמציו של שטסמן להסדיר את הנעשה בהקדשות נבלמו בעקבות החלטת הרב לאו להעביר אותו מתפקידו. לאו גם פנה לשופט אורי שהם, נציב תלונות השופטים, והגיש תלונה נגד שטסמן בכמה עניינים. בין היתר טען לאו באמצעות ראש לשכתו כי שטסמן זייף פרוטוקולים. שהם דחה את התלונה של לאו וקבע כי "קיים חשש כי גורמים רבי השפעה מחוץ למערכת בתי הדין, עושים כל שלאיל ידם בכדי לסלק מדרכם דייני בית דין מסוימים, אשר מבקשים לבחון את דרך התנהלותם של נאמנים כאלו ואחרים בנכסי ההקדשות". לשכת הרב לאו שלחה לאחרונה מכתב תגובה חריף לשהם שבו נאמר כי אם יש טענות על איומים והתערבות של גורמים חיצוניים, הן צריכות להיות מובאות למשטרה. המכתב כלל גם טענות קשות נוספות בנוגע להתנהלות של שטסמן.

לטענת גורמים בבתי הדין הרבניים, הרב לאו תכנן למנות לתפקיד במקום שטסמן את גיסו, הרב מרדכי רלב"ג, שכבר עומד בראש בית הדין הרבני בירושלים, וצפוי לעמוד גם בראש הרכב ההקדשות. המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי וארז קמיניץ, בחנו את הנושא בעקבות הטענות וקבעו כי אין תשתית להוכחת ניגוד עניינים בהחלטה של לאו, אך המליצו לו לשקול מחדש את הדחתו של שטסמן. בעקבות כך הוקפאו לחלוטין כל הדיונים בפני בית הדין להקדשות בירושלים.

ההקפאה גרמה נזקים רבים לכמה גופים, בעיקר ישיבות ותלמודי תורה, שנתמכים על ידי ההקדשות. אחד מהם, תלמוד תורה עץ חיים מביתר עילית עתר לבג"ץ באמצעות עו"ד בתיה כהנא-דרור בדרישה לחייב את המדינה להפעיל מחדש את בית הדין. בשבועות האחרונים היו דיונים נמרצים בין לשכתו של הרב לאו לבין לשכת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והשניים גם נפגשו ודנו בנושא. לבסוף, בתשובת המדינה שהוגשה בשבוע שעבר נאמר כי הרב שטסמן ימשיך לדון בתיקי שני ההקדשות הגדולים, עץ חיים והוועד הכללי, אולם תיקים אלו יובאו בפניו בבית הדין בתל אביב.

בלשכת הרב לאו דוחים את הטענות נגד הרב הראשי וטוענים כי היועץ המשפטי לממשלה קיבל למעשה את העמדה של לאו, שלפיה יש לו סמכות להעביר את שטסמן מתפקידו. לפי הלשכה, מתחילת הדרך גרס לאו כי אם ישנם תיקי הקדשות ששטסמן החל בטיפולם אין מניעה שהוא ימשיך לטפל בהם גם בתל אביב. לדברי גורמים בסביבת הרב לאו, מאז פרסום הפרשה הגיעו אליהם עדויות רבות בנוגע לאי-התאמתו של שטסמן לתפקידו וכי הוא היה צריך להיות מודח, אולם זה לא בסמכותו של הרב הראשי.

עו"ד כהנא-דרור דוחה את הפתרון שהציעה המדינה לבג"ץ. "העותרים לא מקבלים את הפתרון של המדינה שכולו מכופף את המערכת להחלטה כל כך שערורייתית של נשיא בית הדין הגדול הרב לאו, לפרק הרכב מכהן שחשף שחיתויות בהקדשים ושקיבל החלטות חשובות לעצירת המשך גזילת ההקדשות", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ