עזרא סיידוף הודה והורשע בהסדר טיעון בפרשת המעונות

לפי ההסדר, לא יוטל קלון על הסמנכ"ל לשעבר במשרד ראש הממשלה. בכתב האישום נכתב במפורש כי הארוחות נועדו לצרכים פרטיים של המעון. סנגורו: "הוא לא קיבל פירור אחד"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא סיידוף בבית משפט השלום בירושלים, הבוקר
רויטל חובל
רויטל חובל

סמנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, עזרא סיידוף, הודה והורשע היום (רביעי) בבית משפט השלום בירושלים בהסדר טיעון בפרשת המעונות, שבה הורשעה בשבוע שעבר רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. הוא הורשע בשלוש עבירות של קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת. על פי ההסדר שהוגש אתמול, הצדדים יבקשו לגזור עליו מאסר על תנאי, שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות וקנס בסך עשרת אלפים שקלים. גזר הדין צפוי להינתן ב-17 בנובמבר, ובזמן זה יישלח סיידוף לתסקיר לצורך קביעת השעות לתועלת הציבור.

לפי כתב האישום המתוקן, סיידוף קיבל עבור נתניהו, בני משפחתה ואורחיהם ארוחות בשווי 175 אלף שקלים על חשבון המדינה, לצד שירותיה של מבשלת. בתוך הסכום הזה, פעל לקבל מימון לארוחות שף בעלות של 25 אלף שקלים. מימון נוסף שפעל סיידוף לקבל היה של שירותי מלצרות בעלות של 20 אלף שקלים.

השופט אביטל חןצילום: דודי ועקנין

התובעת ג'ני אבני אמרה בדיון כי כתב האישום המתוקן מבהיר בפירוש שהארוחות המדוברות לא הוזמנו עבור אורחים רשמיים או מדיניים אלא לצרכים פרטיים של משפחת נתניהו. אבני הסבירה כי הפרקליטות וסיידוף הוסיפו זאת לכתב האישום בעקבות החלטתו של נשיא בית משפט השלום בירושלים אביטל חן מהשבוע שעבר, שלפיה בכתב האישום המתוקן נגד נתניהו לא נטען כי הארוחות הוזמנו רק לאורחים פרטיים, ובית המשפט היה רשאי להניח שהיו ביניהם גם אורחים רשמיים.

אבני ציינה בדיון כי סיידוף הכיר היטב "את הנהלים החלים על הוצאות המעון, והלכה למעשה הוא נשא באחריות הניהולית להיבטים הלוגיסטיים הקשורים למעון ראש הממשלה". לדבריה, נתניהו "הנחתה את הנאשם באשר למצרכים ולשירותים שהיא מבקשת שינתנו לה". 

לדברי אבני, בעניינו של סיידוף יש "מצב מיוחד". זאת, מפני שהוא עובד ציבור בכיר ובעל האחריות הניהולית להוצאות מעון ראש הממשלה, אך לא יזם את הטלת ההוצאות הפרטיות על המדינה בניגוד לכללים ולא נהנה מהן. לדברי פרקליטו של סיידוף, יהושע רזניק, "מר סיידוף בכל הפרשה הזאת לא קיבל ולו גרגר אחד, לא פרוטה אחת ולא פירור אחד של אוכל והוא לא קיבל כלום, שום טובת הנאה".

שרה נתניהו בבית משפט השלום בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בהודעת משרד המשפטים בנושא ביקשה הפרקליטות להבהיר כי "אין מדובר באירוחים מדיניים או רשמיים", מאחר שאלה ממומנים על ידי משרד ראש הממשלה באופן מוסדר. עוד נכתב כי סיידוף לא התנגד להבהרה הזו. "הסדר הטיעון הביא בחשבון את העובדה שבהתנהגותו של מר סיידוף יש משום התמסרות לגברת נתניהו ונכונות לבצע בעבורה עבירות פליליות כדי להיענות לה", נכתב. "מר סיידוף פעל בניגוד מוחלט למצופה מכל עובד ציבור, קל וחומר מעובד ציבור בכיר בתפקידו. יחד עם זאת הביא הסדר הטיעון בחשבון את העובדה שהנאשם לא קיבל לכיסו דבר, ולמעשה פירות העבירה - כספי ציבור לצרכים פרטיים - בסך 195 אלף שקלים התקבלו על ידו מהמדינה בעבור הגברת נתניהו".

סיידוף הושעה מתפקידו בנובמבר 2015 עם חקירתו באזהרה בפרשת המעונות, ופרש לגמלאות בספטמבר 2018. בתקופה זו הוארך חוזה ההעסקה של סיידוף הוארך חרף ההשעיה, והוא המשיך לקבל שכר מלא בסך כ-30 אלף שקל בחודש מבלי לעבוד. עו"ד רזניק, סיידוף החל לעבוד במארס 2016 במד"א ועוסק כעת בבניית תחנה של הארגון בקצרין. רזניק ציין כי סיידוף מעוניין להמשיך לעבוד במד"א ובשירות המדינה. לפי ההסדר, המדינה לא תבקש להטיל על סיידוף קלון שימנע ממנו לעבוד בשירות המדינה, אולם התביעה הבהירה היום כי היא לא מתחייבת מה תהיה עמדתה בנוגע למינוי סיידוף בעתיד.

הפרקליטות לא צפויה להגיש תביעה אזרחית נגד סיידוף בדרישה שישיב את הכסף לקופה הציבורית. זאת, בזמן שהיא שוקלת אם להגיש תביעה שכזאת נגד נתניהו, שבשבוע שעבר הודתה והורשעה בכתב האישום המתוקן שהוגש נגדה בפרשה. לפי הסדר הטיעון, נתניהו הורשעה בקבלת דבר בניצול מכוון של הזולת שאין בו מרמה, תצטרך להחזיר לקופת המדינה 45 אלף שקלים ולשלם קנס של עשרת אלפים שקלים. השופט חן אישר את ההסדר ואמר כי "הנאשמת אכן עשתה מעשים לא ראויים בכספי ציבור".

חן הוסיף בהחלטתו כי צריך "לשים את התיק בפרופורציה. בעיות משפטיות לא פשוטות מלוות את התיק. השפים הוזמנו בעיקר לבשל לאורחיהם של ראש הממשלה ורעייתו באירועים רשמיים". חן גם ציין את הזמן השיפוטי הרב שנחסך בעקבות הסדר הטיעון. סנגורה של נתניהו, יוסי כהן, ביקש לחלק את תשלום הפיצוי והקנס לעשרה תשלומים, אך חן קבע כי הקנס ישולם בשני תשלומים והפיצוי בתשעה.

לפי ההסדר, הסכום אותו תיאלץ נתניהו להשיב לקופת המדינה הוא כ-15% מהסכום המקורי שלקחה. כתב האישום המקורי ייחס לנתניהו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. גם הסכום שקיבלה נתניהו לכאורה תוך ניצול מכוון של טעות הזולת הצטמצם בכתב האישום המתוקן לכ-175 אלף שקל, לעומת 359 אלף שקל בכתב האישום המקורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ