בית משפט הורה למשטרה לפצות מפגין שנעצר כי קרא במגפון נגד איילת שקד

הפעיל החברתי מחה בשנה שעברה נגד שקד, והוכנס לניידת עד שעזבה כינוס שהשתתפה בו. המשטרה טענה שהמחאה הפריעה לתנועה, אך ביהמ"ש קבע כי לא היתה עילה חוקית למעצר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

רשמת בית משפט המשפט לתביעות קטנות בפתח תקוה, זהבית אלדר, הורתה היום (ראשון) למשטרה לפצות פעיל חברתי שנעצר לאחר שהפגין בשנה שעברה נגד שרת המשפטים דאז איילת שקד. אלדר קבעה כי הפעיל, ערן ורד, יקבל פיצוי בסך 3,000 שקל ועוד 400 שקל עבור הוצאות משפט.

ורד הפגין נגד שקד בספטמבר בשנה שעברה, בכנס בחירות לרשויות המקומיות שהתקיים בכפר סבא. ורד וחברו נעמדו על מדשאה בכיכר מול המבנה שבו התקיים הכנס, וקרא במגפון נגד שקד. רבע שעה מאוחר יותר הגיעה למקום ניידת משטרה, והשוטר - רס"ר עדי אליו ממשטרת כפר סבא - דרש ממנו להפסיק לדבר במגפון. לאחר שוורד סירב, הוא נעצר, נאזק, הוכנס לניידת במקום למשך 17 דקות ושוחרר לאחר ששקד עזבה את הכנס. הוא לא זומן לחקירה.

ורד הגיש תביעה נגד המשטרה לבית המשפט לתביעות קטנות ודרש פיצוי בנימוק כי למשטרה לא היתה סיבה להפסיק את מחאתו. הוא הוסיף כי היתה לו זכות מלאה לבטא את דעתו. המשטרה טענה בפני בית המשפט כי "נוכחותו של ורד הפרה את הסדר הציבורי, בכך שנוסעים שחלפו על פני הכיכר האטו את נסיעתם, צפרו בצופרי המכוניות וקראו לעבר משתתפי האירוע קריאות - דבר אשר שיבש את מהלכה הסדיר של תנועת כלי הרכב". את השוטר אליו ייצגה הפרקליטות. 

הרשמת צפתה בסרטון המתעד את ההפגנה וקבעה כי אין בסיס לטענה כי היא שיבשה את מהלך התנועה והסדר הציבורי. "עיון בסרטון המתעד את האירוע מעלה כי מדובר באירוע שבו נטלו חלק התובע וחברו, אשר עמדו על המדשאה בתוך הכיכר, ולא מחוצה לה", כתבה אלדר, "הם לא חסמו כבישים, לא התנצחו עם מפגיני-נגד ולא התעמתו עם שוטרים. התנועה בכיכר נראית מתנהלת כסדרה ללא כל סיכון, האטה, הפרעה או הסחת דעתם של הנהגים, וזאת בניגוד לנטען בדו"ח הפעולה של המשטרה".

בהחלטתה ציינה הרשמת כי מהסרטון עולה שוורד ביקש מהשוטר לציין בפניו את הסעיף בחוק שאוסר עליו להביע מחאתו, אך השוטר אליו לא עשה זאת והודיע לו שיעכב אותו. לאחר שורד סירב להפסיק להשתמש במגפון, הודיע לו השוטר כי הוא עוצר אותו. לפי קביעת בית המשפט, באותו רגע השליך ורד את המגפון על הרצפה ונאזק בידיו, ללא התנגדות מצדו. בהחלטתה הזכירה הרשמת את חשיבות הזכות להפגין וכי "אין די בכך שההפגנה גורמת לאי-נוחות כדי לאסור על קיומה". עוד נקבע כי "מעשיו של ורד לא עלו כדי הפרת הסדר הציבורי ולא מצאתי כי היתה למשטרה עילה חוקית לעצור את התובע".

ממשטרת ישראל נמסר כי היא "פועלת כל העת על מנת לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אזרח בישראל בגבולות החוק, כפי שניתן להיווכח במאות מחאות והפגנות שונות המתקיימות מדי שנה ברחבי הארץ. יחד עם זאת בכוונתנו ללמוד את החלטת בית המשפט ובמידת הצורך יופקו הלקחים הנדרשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ