מנדלבליט על תיקי נתניהו: אם אדם אחד יעמוד מעל החוק, אחריו יבואו אחרים

בנאומו בכנס הרצליה ביקר היועמ"ש בחריפות מה שהגדיר כ"כרסום של ממש בקווי ההגנה" של מערכת המשפט ■ לדבריו, "כשהביטחון המשפטי נמצא תחת מתקפה זהו אינטרס ראשון במעלה להיאבק בכך" ■ מנדלבליט הבהיר: "אנו פתוחים לביקורת, אך עומדים כחומה בצורה מול ניסיונות להחלשת שלטון החוק"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט נואם בכנס הרצליה, היום
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הזהיר היום (ראשון) מ"כרסום של ממש" במערכת המשפט, והצהיר: "הביטחון המשפטי מהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן של המדינה, וכאשר הוא נמצא תחת מתקפה או איום זהו אינטרס ראשון במעלה להיאבק בכך".

בנאומו בכנס הרצליה אמר מנדלבליט כי "בקרב הציבור נוצרה תחושה בדבר קיומו של איום ממשי ומוחשי לביטחון המשפטי במדינה". לדבריו, "התחושה הזו נובעת ממספר תהליכים מקבילים, שמה שמשותף להם הוא ניסיון להחליש באופן משמעותי את המוסדות שתפקידם לשמור על הביטחון המשפטי ולהגן עליו. יש פעולות שמבקשות לעשות דה-לגיטמציה למערכות החוק והמשפט; יש פעולות שמבקשות לעשות דה-לגיטמציה אישית לבכירים במערכות האלה; ויש גם צבר של יוזמות לשינוי כללי המשחק שלפיהם פועלות מערכות החוק והמשפט, תוך ניסיון להחליש את מעמדם של גופו המשפט ואכיפת החוק, עצמאותם ויכולתם האפקטיבית להבטיח את השלטון החוק במדינה".

מנדלבליט המשיך: "לא מדובר עוד על שינוי כזה או אחר בדרכי העבודה של גופי החוק והמשפט, או במערך יחסי הכוחות בינם לבין הרשות המבצעת והמחוקקת, אלא בכרסום של ממש, הלכה למעשה, במה שאני מגדיר קווי ההגנה, שבמשך 71 שנות עצמאותה של המדינה ביססו את הביטחון המשפטי של כל אדם ואדם במדינה".

"בעת האחרונה, למרבה הצער, עקרונות היסוד הבסיסיים של שלטון החוק, ובראשם עיקרון השוויון בפני החוק, הפכו לפתע לשאלה לגיטימית לדיון ולבחינה", הוסיף היועץ. "כך גם ביחס לעיקרון שלפיו רשויות השלטון חייבות לפעול ללא שרירות ובסבירות, אך ורק על בסיס שיקולים מן העניין. התהליכים שעליהם אני מדבר להחלשת מערכות החוק והמשפט הפכו כה בולטים ומוחשיים, עד שרבים בציבור הישראלי הבינו שמרכיב מרכזי בחוסן הלאומי של המדינה עלול לעמוד בפני החלשה משמעותית, ולכן גם נשמעו עכשיו דווקא קולות רבים וגוברים המתנגדים לתהליכי הדה-לגיטימציה והקוראים לעצירתן של יוזמות אלו".

מנדלבליט הבהיר: "הצורך בשמירת הביטחון המשפטי של אזרחי המדינה אין משמעו שמערכות החוק והמשפט צריכות להיות חסינות מביקורת או משינוי, אדרבא - קיומה של ביקורת עניינית ועריכת שינויים המיועדים לחזק את המערכות הללו הם אבן יסוד באמון הציבור בכך שמערכות החוק והמשפט אכן פועלות לקידום שלטון החוק באופן כנה ואפקטיבי. אנו פתוחים לביקורת, אנו פתוחים לשיח ענייני על שינויים, אך אנו עומדים כחומה בצורה מול פעולות של דה-לגיטימציה מערכתית ואישית ומול ניסיונות להחלשת שלטון החוק באמצעות פגיעה בסמכותן של המערכות שתפקידן לשמור עליו".

"אחת היוזמות שהועלו לאחרונה להחלשת מעמדו ותפקידו של היועץ המשפטי לממשלה ביקשה לאסור עליו להציג בפני בית המשפט עמדה משפטית שאיננה תואמת במדויק את עמדתו של הדרג המדיני. האם יעלה על הדעת שבמדינה דמוקרטית, שומרת חוק וצדק, ישתיקו את היועץ מלטעון בהליך משפטי שהחלטה מסוימת פוגעת בזכויות האדם? אלה דברים שבעבר לא היו עולים על הדעת. באותם מקרים חריגים שבהם אין מנוס מקביעה כי הכרעת הדרג המדיני איננה עומדת באמות המידה המשפטיות, נוכח פגיעתה בזכויות האדם או בעקרונות יסוד אחרים, הביטחון המשפטי של אזרחי המדינה מחייב כי היועץ יוכל להתייצב בהליך המשפטי ולהביע את עמדתו המקצועית בקול רם וברור". את ההצעה שאליה התייחס היועץ הגיש בצלאל סמוטריץ' ב-2017, והיא מעולם לא קודמה.

היועץ התייחס גם למאבק בשחיתות השלטונית ולתיקי נתניהו בפרט. "אחד מעקרונות היסוד של מערכת המשפט במדינה דמוקרטית הוא עיקרון השוויון בפני החוק. באשר לתיקי החקירה הנוגעים לעניינו של ראש הממשלה: אני רואה חשיבות רבה בהליך השימוע, וכל טענה שתישמע בלב פתוח ובנפש חפצה. אני מתכוון לכך. הדברים יישקלו לעומקם, החלטות יתקבלו כפי שהיה עד היום משיקולים ענייניים בלבד לפי הדין והראיות בלבד. אף אחד לא יסיט אותנו מדרך הישר, לא המפגינים מפה ולא המתלהמים משם". 

הוא הוסיף: "אמנם שמעתי שיש כאלה שכבר יודעים לפניי כמובן איזו החלטה אקבל בסוף השימוע, ולא רק זאת - הם גם יודעים שההחלטה הזו תתקבל לשיטתם מטעמים לא ענייניים, בגלל לחצים כאלה ואחרים שמופעלים עליי כביכול. מי שטוען כך מבקש למעשה לסטות מעיקרון השוויון בפני החוק. מה שיש כאן זה ניסיון פשוט לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט, והכל כדי לשנות את כללי המשחק, באופן שיפגע בעיקרון הבסיסי ביותר של השוויון בפני החוק. מדובר בלא פחות מתהליך הרסני לביטחון המשפטי של כל אחד מאזרחי המדינה. כי אם יהיה אדם אחד מעל החוק, אחריו יבואו גם אחרים, ואם כדור השלג הזה יתחיל להתגלגל במורד ההר אף אחד כבר לא יוכל לעצור אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ