הרג הצעיר בקרית חיים |

שוטרים ירו רימוני הלם לעבר מפגינים שהשליכו אבנים לתחנת משטרה

שלושה מהשוטרים בתחנת קרית חיים נחבלו, כמה מהמפגינים נזקקו לטיפול ■ מאז שעות הבוקר התקיימו באזור חיפה הפגנות בעקבות הירי בסלומון טקה בן ה-18 ■ בכמה מהן הבעירו המוחים צמיגים ופחי אשפה ■ הפגנות נוספות נערכו בין היתר גם בצומת ביל"ו, גדרה ובאר שבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בקרית חיים, אתמול

מאות בני אדם הפגינו אתמול בערב והלילה (שלישי) ברחבי הארץ במחאה על התקרית שבה נהרג סלומון טקה, צעיר ממוצא אתיופי, מירי של שוטר. ההפגנות הגדולות ביותר נערכו באזור הקריות. בקרית חיים ירו שוטרים מתוך תחנת משטרה רימוני הלם לעבר מפגינים, לאחר שאלה השליכו לתוכה אבנים ובקבוקי זכוכית. מהמשטרה נמסר כי שלושה שוטרים נחבלו, וכמה מפגינים נזקקו אף הם לטיפול רפואי. המפגינים גם הציתו עשבים ליד התחנה וניפצו שמשה של ניידת משטרה.

קודם לכן הציתו מפגינים, חלקם רעולי פנים, פחי אשפה וצמיגים בצומת קרית אתא. בתוך כך, גורמים במערכת אכיפת החוק אמרו בערב כי חקירת התקרית מחזקת את ההערכה כי השוטר שפגע בטקה ירה לעבר הקרקע, והקליע ניתז ממנה ופגע בצעיר.

הפגנות נוספות התקיימו בצומת באשקלון, באשדוד, בבאר שבע ובנתיבות, שגם בהן הובערו צמיגים. בצומת ביל"ו היו כ-150 מפגינים, ובבאר שבע כ-350. הפגנות בהשתתפות עשרות בני אדם התקיימו גם בראשון לציון, בצומת ביל"ו, ביבנה ובגדרה. אחד המפגינים בגדרה השליך בקבוק תבערה לעבר הכביש.

"אין לכם את האומץ לעבור לצד שלנו, לדבר איתנו ולומר 'אתם צודקים'", קראה מפגינה בגדרה לעבר שוטרים. המפגינים בצומת ירו זיקוקים, הבעירו מדורות, שרפו צמיגים ופחים, וקראו "מדינת משטרה". אברהם דסה, שעלה לישראל ב-1985, אמר: "מה עשינו רע? הבאנו לפה דת. הצבע שלנו זו הבעיה? כולם משקרים לנו, אנחנו כבר לא יודעים מי איתנו ומי נגדנו. צריך להפוך את כל הממשלה".

בעקבות ההפגנות נסגרו לתנועה כביש 40 בין צומת עקרון וצומת נען, כביש 4 במחלף יבנה, הכניסה הדרומית לאשדוד, צומת אשקלון צפון, רחוב יגאל ידין ושדרות טוביהו בבאר שבע וכביש 25, בין צומת נתיבות למחלף בית הגדי. מול ביתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בקרית אונו הפגינו כ-20 בני אדם. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "זאת הוצאה להורג בלי משפט" ו"אין הבדל בין דם לדם". במהלך ההפגנה הם קראו בשמות 11 יוצאי אתיופיה שנהרגו בהתקלויות עם שוטרים ואחרי כל אחד מהשמות קראו "נרצח".

המוחים באזור חיפה קראו "שוטר אלים חייב להיות בפנים" ו"שחור, לבן, כולנו בני אדם". כמו כן קראו "כולנו יוסף סלמסה", ובקהל נראו חולצות עם הכיתוב "אברה עדיין חי". המפגינים הזועמים סירבו לדבר עם עיתונאים, הטיחו בהם כי הם שייכים ל"תקשורת הלבנה" וטענו כי בדיווחים על התקרית היו פרטים שגויים. "אתם מכירים את הסיפור שלנו, אנחנו לא צריכים לדבר", אמר אחד מהם. להפגנה בקרית אתא בערב בא גם ג'עפר פרח, ששוטר שבר את רגלו לאחר הפגנה בחיפה.

"באנו לצעוק את הכאב של סלומון טקה וכל האחים שלנו, לא לשתוק", אמרה צעירה מקרית ביאליק שבאה אתמול בערב להפגין עם חברותיה. "אנחנו מפגינים נגד המשטרה ונגד המדינה שלא עושה כלום. אלאור אזריה ישב כמה חודשים על זה שהוא רצח מחבל, והשוטרים שירו בסלומון וביוסף סלמסה משוחררים". צעירה נוספת מקרית ביאליק אמרה: "באנו לעצור את המגפה של האתיופים, שכל שוטר שבא לו יכול להרוג אדם סתם". מפגין אחר, תושב קרית אתא, אמר: "לא רואים אותנו. זו גזענות ברורה. אף אחד מאתנו לא יצביע בבחירות הבאות. למה להצביע? אף אחד מהם לא עוזר".

חליל סמרי מראס עלי הגיע להפגין במדי צה"ל, כשהוא נושא דגל ישראל. "אני קצין בדואי, נכה צה"ל, פגוע ראש, הלום קרב", אמר. "הבאתי את אשתי, לא יכולתי לשתוק. יש לי ילד לוחם בגזרת עזה, גם הוא שחום, אז יהרגו אותו? באתי לעמוד עם האחים שלי. כולנו עם אחד - בדואים, אתיופים, דרוזים, אשכנזים. הגזענות הורגת ומפלגת. כולנו נלחמים בשביל המדינה והיא מתפלגת". 

אמו של טקה, אוויג'יך, באה בצהריים לפגישה בתחנת המשטרה בקרית חיים, תוך שהיא זועקת: "למה לא ירו לו ברגליים?". סבו של ההרוג, תזרו, אמר ל"הארץ" כי נכדו "היה ילד טוב שרצה להתגייס לצבא, ולא היה צריך לירות בו". הסב הוסיף כי "מי שרצח את סלומון צריך לקבל את העונש המגיע לו".

מנהל מרכז הנוער בקרית חיים, סמי ברוקה, השתתף בהפגנה וסיפר כי הוא מכיר את טקה מאז שהיה בן 11. "הוא הלך סתם", אמר. "הוא מלח הארץ, רצה להתגייס לקרבי ולתרום ושירות משמעותי". ברוקה הוסיף: "השוטר צריך לשבת בכלא. לא יכול להיות שכל פעם שילד אתיופי נרצח על ידי שוטרים הם יושבים במעצר בית. אולי מעיפים אותם מהמשטרה. זה פרס, לא עונש". הוא הפנה אצבע מאשימה גם לממשלה: "עדה שלמה מדממת, וראש הממשלה שותק? למה אני לא יכול ללכת ברחוב ולהרגיש בטוח? אני מחנך את הילד לתרום ובסוף מביאים אותו להורים בארון קבורה". מפגין אחר, אסף גובנה מקרית חיים, ביקש לפנות לארדן. "השר ארדן, בתקופה שלך קרו הדברים הכי גרועים", אמר. "אם לבן שלך היה קורה דבר כזה, חלילה, ראשי המשטרה היו משלמים".

קצין המשטרה שירה בטקה נעצר הלילה והוא חשוד בהריגה. לפי הודעת המשטרה אמש, הוא ניגש להפריד בין צעירים שהתקוטטו בגן ציבורי כשלא היה בתפקיד. השוטר אמר כי הוא הותקף באבנים, חש בסכנת חיים וירה כדי להגן על עצמו. מנגד, עד ראייה לתקרית העיד במח"ש כי החשוד לא היה בסכנה וירה ממרחק של 30 מטרים לפחות. הבוקר שוחרר השוטר למעצר בית בן 15 ימים, וצו איסור פרסום הוטל על פרטיו. במשטרה מגדירים את רמת האיום על החשוד כגבוהה ביותר, ובשל כך הוא ישהה במלון במרכז הארץ תחת אבטחה. 

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר אתמול כי "מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית" של התקרית שבה נהרג טקה. כהן פנה לקהילת יוצאי אתיופיה וקרא לה "לרסן את הלהט ועוצמת הרגשות" בעקבות התקרית אתמול. הוא הוסיף: "אני קורא לאיפוק ולאחריות ולהימנע משיח מתלהם. יש לאפשר לגוף החוקר (המחלקה לחקירות שוטרים) למצות את החקירה עד תום. אנו נמצאים בקשר רצוף עם גורמי הקהילה גם ברגעים קשים אלה, ונעשה כל מאמץ להמשך הדרך המשותפת".

קודם לכן קרא השר ארדן למצות את חקירת התקרית. "אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור", מסר. "יש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו כל הצעדים הנדרשים ויופקו כל הלקחים". גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול לתקרית והביע השתתפות בצער המשפחה. "הלכידות שלנו היא בסופו של דבר המפתח לעוצמה שלנו", אמר. "שוחחתי עם ממלא מקום המפכ"ל, שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית. העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ