מ"מ המפכ"ל: דרושה בדיקה מעמיקה של הירי בקרית חיים, קורא לקהילה לרסן את הלהט

ניצב מוטי כהן אמר כי המשטרה משתתפת בצער משפחתו של סלומון טקה וקרא לאיפוק על רקע מחאת בני העדה האתיופית. נתניהו על התקרית: "הלכידות שלנו היא המפתח לעוצמה שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים יוצאי אתיופיה מפגינים בעקבות מותו של טקה, היום

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר היום (שני) כי "מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית" של התקרית שבה נהרג סלומון טקה, צעיר ממוצא אתיופי, מירי של שוטר. כהן קרא ליוצאי אתיופיה "לרסן את הלהט ועוצמת הרגשות" בעקבות הריגתו של טקה.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לתקרית. "הלכידות שלנו ברגעי מבחן וברגעים שמובילים לרגעי המבחן היא בסופו של דבר המפתח לעוצמה שלנו", אמר. "אני מצר על אובדן החיים הטראגי של סלומון טקה אמש בחיפה. כולנו שולחים תנחומים למשפחתו. שוחחתי על כך עם ממלא מקום המפכ"ל, שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית. העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות".

צעירים יוצאי אתיופיה מדליקים נרות לזכר סלומון טקה בקרית חיים, היוםצילום: רמי שלוש

כהן ביקר היום במטה מחוז חוף של המשטרה ונפגש עם מפקדיו, לפי הודעת המשטרה "על מנת לעמוד מקרוב אודות האירוע אמש בקרית חיים". בהודעת ממלא מקום המפכ"ל נאמר: "משטרת ישראל משתתפת בצערה של משפחת טקה על האובדן הטראגי. מדובר באירוע שתוצאותיו קשות, ולפיכך מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית. על כן החלה כבר אמש חקירת מח"ש".

סלומון טקה

כהן הוסיף: "אנו נמצאים בקשר רצוף עם גורמי הקהילה גם ברגעים קשים אלו ונעשה כל מאמץ להמשך הדרך המשותפת. אני קורא לאיפוק ולאחריות ואף להימנע משיח מתלהם. יש לאפשר לגוף החוקר למצות את החקירה עד תום. אני קורא להנהגת קהילת הישראלים יוצאי אתיופיה לעשות ככל יכולתם לרסן את הלהט ועוצמת הרגשות, במטרה להמשיך ולקדם תהליך מרכזי וחשוב של שילוב הידיים בין הקהילה לבין השוטרים".

קצין המשטרה שירה בטקה חשוד בהריגה. לפי הודעת המשטרה אמש, הוא ניגש להפריד בין צעירים שהתקוטטו בגן ציבורי כשלא היה בתפקיד. השוטר אמר כי הוא הותקף באבנים, חש בסכנת חיים וירה כדי להגן על עצמו. מנגד, עד ראייה לתקרית העיד במח"ש כי החשוד לא היה בסכנה וירה ממרחק של 30 מטרים לפחות. הבוקר שוחרר השוטר למעצר בית בן 15 ימים, וצו איסור פרסום הוטל על פרטיו. במשטרה מגדירים את רמת האיום על החשוד כגבוהה ביותר, ובשל כך הוא ישהה במלון במרכז הארץ תחת אבטחה.

אביו של סלומון טקה בהפגנה בקרית חיים, היוםצילום: רמי שלוש

משעות הבוקר הפגינו מאות בני אדם בכמה מוקדים בקריות במחאה על הריגתו של טקה. מפגינים הדליקו נרות במקום שבו נורה טקה, הבעירו צמיגים וחסמו את צומת קרית אתא. חלק מהם אף צעד לביתו של השוטר החשוד בחיפה.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, קרא הלילה למצות את חקירת התקרית. "אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור", אמר. "יש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו כל הצעדים הנדרשים ויופקו כל הלקחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ