ארדן: יש לעשות תיקון ביחס המשטרה ליוצאי אתיופיה

השר לביטחון הפנים כתב כי המחאה על מות סלומון טקה מוצדקת ואותנטית, וכי שמע מיוצאי אתיופיה על גילויי גזענות מצד שוטרים. עם זאת אמר כי המשטרה פעלה בצדק כשלא פינתה מפגינים מהצמתים במשך שעות

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב, ביום שלישי
מחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב, ביום שלישיצילום: תומר אפלבאום
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (שישי) כי הוא מתכוון לפעול למען תיקון ביחס של המשטרה לקהילת יוצאי אתיופיה, בעקבות מותו של סלומון טקה מירי שוטר. עם זאת כתב ארדן בפייסבוק כי התנהלות המשטרה כלפי המפגינים היתה נכונה. "אני מאמין שהיא מנעה אבדות בגוף ובנפש ומנעה את הסלמת המצב, והחשוב מכל, אפשרה לנו לשוב למסלול של הידברות והפנמת התיקון שיש לעשות", הוסיף, "תיקון שאני מתכוון שלא להרפות עד שיעשה, וקודם כל במשטרה".

ארדן כתב כי המחאה על מותו של טקה "היתה למעשה התפוצצות של כאב וזעם של בני נוער וצעירים רבים, שבאמת מרגישים שאין כאן עתיד ושופטים אותם לפי צבע עורם". השר סיפר כי שוחח בימים האחרונים עם צעירים יוצאי אתיופיה, שתיארו בפניו גילויי גזענות כלפיהם. "לצערי הרב, גם ביחס המשטרה אליהם", ציין. הוא אף התייחס לטענות על כך שארגוני שמאל עמדו מאחורי המחאה וכתב: "היו גם 'טרמפיסטים' שניסו ללבות את האש עוד יותר ורכבו על המחאה הזו משיקולים פוליטיים, אבל לא ניתן להם לטשטש לנו את עומק הבעיה".

לדברי השר, המשטרה פעלה כראוי גם כשלא פינתה במשך כמה שעות את המפגינים מהצמתים בהפגנות ביום שלישי. "כאשר המחאה פורצת באחת, מתקיימת באותו זמן ביישובים ומוקדים רבים וכאשר המפגינים מגלים נכונות להתעמת באלימות וגם להיפצע, הברירה של השוטרים היתה לתת עוד שעתיים-שלוש של הוצאת אנרגיה לפני פינוי בכוח שלהם או להפעיל כוח רב מאוד". הוא הוסיף כי התנגשות עם המפגינים "היתה גורמת בוודאות גבוהה לפצועים רבים ואולי להרוגים", מה שהיה מחריף לדבריו את המחאה.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי קצין המשטרה החשוד בהריגתו של טקה אמר בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים כי ירה לכיוון הקרקע ולא באוויר, משום שהיה בתי מגורים וחשש לפגוע באחרים, כך לדברי מקורות המעורים בפרטי החקירה. הקצין טען כי ירה לעבר הקרקע כדור שניתז לגופו של טקה והביא למותו, אך עד כה אין בידי החוקרים ממצא חד-משמעי התומך בגרסתו.

מפגינים בתל אביב עם תמונתו של טקה, ביום שלישי
מפגינים בתל אביב עם תמונתו של טקה, ביום שלישיצילום: תומר אפלבאום

הקצין ב' נכח בערב יום ראשון סמוך לפארק בקרית חיים עם בני משפחתו, כשלא היה בתפקיד, ולדבריו הפריד בין טקה וחבריו לנער כבן 13 שאותו תקפו. הוא אמר כי לאחר מכן שב למשפחתו, אולם טקה וחבריו יידו לעברו אבנים שפגעו בראשו ובכתפו. לדבריו, משום שהרגיש סכנה לחייו ולחיי קרוביו החל לרדוף אחרי הצעירים וירה לכיוון הקרקע, אך לא התכוון להביא למותו של טקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ