שוטר הועבר מתפקידו לאחר שתועד מושך בפאות של מפגין חרדי בבית שמש

המשטרה טענה כי מרדכי קרויזר התנגד למעצר ותקף אחד השוטרים, אך בתיעוד נראה השוטר מכה אותו ללא התנגדות מצדו. לאחר פרסום התיעוד, הודיעה המשטרה כי חומר החקירה הועבר למח"ש

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

שוטר תועד בסוף השבוע מושך בפאותיו של גבר חרדי בעת מעצרו בהפגנה בבית שמש. בתגובה לפניית "הארץ" מסרה המשטרה כי השוטר הועבר מתפקידו באופן מיידי עד לבירור נסיבות התקרית וכי חומר החקירה הועבר למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

התקרית אירעה ביום שישי האחרון, כאשר שוטרים ליוו עובדי עירייה שבאו להרוס מבנה שהוצא לו צו הריסה. במקום התפתחו עימותים בין תושבים חרדים שמחו על ההריסה ובין השוטרים. בעת העימותים עצרו השוטרים את אחד המפגינים, מרדכי קרויזר, תושב חרדי בשנות ה-30 לחייו.

בדיון בהארכת מעצרו טענה המשטרה כי קרויזר התנגד למעצר ותקף את אחד השוטרים. לטענת המשטרה, השוטר אף נזקק לטיפול רפואי. לפי תיעוד של התקרית שסיפק פרקליטו של קרויזר, ופורסם אתמול באתר "כיכר השבת" (ראשון), נראה קרויזר עומד בצד. בשלב מסוים ניגש אליו אחד השוטרים ומתחיל להכותו. בהמשך, כך לפי התיעוד, מצטרפים שוטרים נוספים וקרויזר והשוטר הראשון נופלים אל הקרקע. לאחר מכן נלקח קרויזר מהמקום על ידי השוטרים.

מהמשטרה נמסר אתמול כי "השוטרים פעלו לעצור את החשוד שהתנגד למעצר, ובמהלך המעצר נפגע שוטר ברגלו ונגרם לו שבר. לצד האמור, הועבר החומר לבדיקה של מח"ש כמקובל. החשוד הובא בפני בית משפט והשופט קבע כי חומר החשדות מעלה מסוכנות ברורה מהחשוד, האריך את מעצרו והחקירה בעניינו נמשכת". מעצרו של קרויזר הוארך ביממה אחת, למרות בקשת המשטרה להאריך את מעצרו בחמישה ימים.

היום פורסם תיעוד נוסף של התקרית ובה נראים שוטרים מובילים את קרויזר לניידת המשטרה. על אף שקרויזר לא נראה מתנגד למעצר, אחד השוטרים נראה מושך בפאותיו.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב על התקרית וכינה אותה "אירוע מחריד וחמור מאוד". הוא הוסיף כי העברת השוטר מתפקידו היא מוצדקת והוסיף: "אני מגנה כל אלימות של שוטר והפעלת כוח שלא לצורך ביצוע משימתו. יש לסיים את חקירת השוטר בדחיפות ולפרסם את הממצאים והענישה לציבור כמסר נגד אלימות שוטרים".

בחברה החרדית הביעו זעם בעקבות פרסום התקרית, בין השאר על רקע תקרית שאירעה בל"ג בעומר האחרון בירושלים, שבה תועדו שוטרי מג"ב עוצרים באלימות צעיר חרדי עם צרכים מיוחדים. גם במפלגות החרדיות הגיבו בחריפות. יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, אמר היום ל"כיכר השבת" כי "המראה המביש של שוטר המושך בחוזקה בפאותיו של חרדי תוך כדי מעצר, צריך לטלטל כל ישראלי. על המשטרה לערוך בדק בית כיצד אירוע כזה, על גבול האנטישמיות, מתרחש בתוכה".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף: "אנו עדים להתפרצות מקרים קשים, שבהם מתגלית המשטרה חסרת רסן ומצפון, כלפי חרדים בפרט וכלפי אוכלוסיות חלשות בכלל. עדיין לא נרגענו ולא קיבלנו תשובות על תקיפת הנער המוגבל בל"ג בעומר, ומאז נחשפנו שוב ושוב לאלימות מזעזעת שדורשת חקירה לעומק ומסקנות מיידיות לעתיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ