ועדת השחרורים החליטה לשחרר אסירה שהורשעה בשידול לרצח בעלה המתעלל

נסרין מסארווה ריצתה עד כה 17 מתוך 25 שנות המאסר שנגזרו עליה, והיא תשוחרר בשבוע הבא להוסטל שיקומי. הפרקליטות וכלל גורמי הטיפול תמכו בשחרור

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נסרין מסראווה בבית המשפט, ב-2001
לי ירון
לי ירון

ועדת השחרורים החליטה היום (רביעי) לשחרר מהכלא את נסרין מסארווה, שהורשעה בשידול לרצח בעלה המתעלל. מסארווה ריצתה עד כה 17 מתוך 25 שנות המאסר שנגזרו עליה. כל גורמי הטיפול והפרקליטות תמכו בשחרורה. היא תשוחרר מהכלא בשבוע הבא להוסטל שיקומי של הרשות לשיקום האסיר, בו שוהה גם דלאל דאוד שרצחה את בעלה המתעלל והשתחררה לאחרונה ממאסר.

מסארווה משולבת בחצי השנה האחרונה באגף השיקום הפרטני בנווה תרצה, יוצאת מדי יום מהכלא לעבודה, וכלל גורמי הטיפול מעידים כי היא אסירה למופת. הוועדה לאלימות במשפחה שבמשרד הרווחה והרשות לשיקום האסיר תמכו בשחרורה.

אסירות שהורשעו במעורבות ברצח בעלן המתעלל

עו"ד ענת יערי מהסניגוריה הציבורית שייצגה את מסארווה אמרה כי "נסרין סבלה במשך שנים מאלימות קשה מצד בן זוגה. במהלך תקופת מאסרה היא עברה תהליך שיקומי מיטבי וביקשה להמשיך ולשקם את חייה". לדבריה, "היום המדינה קיבלה את בקשתה והכירה בעוול המשפטי שנגרם לה, ואנו מקווים שהיא תצליח לשקם את חייה".

בנובמבר 2001 נרצח הייתם מסראווה, בעלה של נסרין ואב שלושת ילדיה, בידי אחיו אסעד. הייתם ונסרין היו נשואים במשך 12 שנים. בין בני משפחתו של הייתם שררה מערכת יחסים אלימה וקשה שכללה תקיפות, התעללות רגשית, שריפת רכב ואיומים ברצח. מערכת היחסים הזאת לא פסחה על היחסים שבין נסרין לבעלה, אשר הפכו קשים ומורכבים בשנים שלפני הרצח.

דלאל דאוד בשחרורה מהכלא, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

נוסף על המשבר הזוגי חוותה מסארווה גם הידרדרות במצבה הנפשי. באוקטובר 2000, כשהיתה בהיריון עם בנה השלישי, היא ניסתה להתאבד ואושפזה כמה פעמים בבית החולים עם דיכאון חריף. בד בבד החלה להירקם מערכת יחסים רומנטית בין נסרין לבין אסעד. שבוע וחצי לפני הרצח עזבה מסארווה את בית משפחת בעלה ועברה לבית הוריה. הריחוק הפיזי מנסרין גרם מתח רב לאסעד ואף העצים את התנהגותו האלימה כלפי בני משפחתו. הוא הפסיק לעבוד, הילך אימים על קרוביו ואף איים כמה פעמים ברצח תוך שהוא מנופף בסכין לעיני בני משפחתו.

אסעד ירה באחיו שישה כדורים מטווח קצר והרג אותו. לאורך כל ההליכים המשפטיים טענה הסנגוריה הציבורית כי המעשים שיוחסו לנסרין כלל אינם עולים כדי ניסיון לרצח, אך בתי המשפט דחו את הטענה. בבית המשפט המחוזי הודתה נסרין כי בינה לבין אסעד התקיימה מערכת יחסים אינטימית, והיא אף חשבה לברוח עמו (בין השאר עקב התעללות בן זוגה), אך אמרה שמנעה ממנו לרצוח את בעלה בכמה הזדמנויות. עם זאת, איש לא חלק על כך שהיא לא פנתה לרשויות כדי למנוע את הרצח.

בשל כך הרשיע בית המשפט המחוזי את מסארווה בשידול לרצח ובניסיון לרצח והטיל עליה 16 שנות מאסר. אחרי שהמדינה ערערה על פסק הדין קבעו שופטי העליון כי עונש המשדל לרצח הוא מאסר עולם והביעו מורת רוח מהמקרה הספציפי: "אני סבור כי התוצאה שלפיה מוטל על נסרין עונש חובה של מאסר עולם יוצרת תחושה של אי נוחות, ואף יותר מכך, לאור נסיבות העניין. עם זאת, אין מנוס מן התוצאה האמורה", כתב השופט אשר גרוניס בפסק הדין. ב-2011 פנתה מסארווה לנשיא בבקשה לקצוב את עונשה באופן שיחזיר על כנו את גזר הדין של בית המשפט המחוזי - והנשיא קצב את עונשה ל-25 שנות מאסר.

בעקבות ההחלטה לשחרר את מסארווה מסרה עו"ד ספיר סלוצקר עמראן ממטה המאבק לשחרור נשים שעברו התעללות: "אין ספק שאפקט דלאל דאוד עובד. כאשר אנחנו מתייצבות ומפעילות לחץ ציבורי בתמיכה באותן נשים שהחברה הפקירה ונטשה, אנחנו משדרות מסר של תקווה וסולידריות ומצליחות בשינוי השיח הציבורי ומתן הזדמנות שנייה לאותן נשים. אנחנו נמשיך במאבק לשחרור של סמונה מורי ואריקה פרישקין וקוראות לציבור להצטרף אלינו".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הוסיפה: "נסרין מסארווה, שסבלה מהתעללות ממושכת, וניסתה להניא את גיסה מהמעשה, לא היתה צריכה לרצות עונש מאסר ארוך כל כך מלכתחילה, אך טוב שהצדק נעשה - גם אם באיחור. אי אפשר להתעלם מהמגמה ומהאפקט הציבורי העצום שהתחיל בשחרורה המתבקש של דלאל דאוד. הבהרנו שאנחנו, כחברה, צריכות לסייע לנשים להיחלץ ממעגלי האלימות וההתעללות עוד כשאפשר ולא נקבל יותר התעמרות או אטימות מצד המוסדות שלא הגנו עליהן, כשנהיה מאוחר מדי".

בכלא נווה תרצה כלואות שתי נשים נוספות בגין מעורבות ברצח בן זוגן המתעלל. סימונה מורי ריצתה עד כה 22 שנות מאסר בשל מעורבות ברצח בעלה המתעלל, וכבר עברה את כל שלבי השיקום — אך המדינה מתנגדת לשחרורה כי קנתה לחבר כרטיס טלפון שבו יוכל להשתמש בכלא. באפריל הדיח אותה שירות בתי הסוהר מתוכנית השיקום, וועדת השחרורים דחתה את הדיון בשחרורה עד שתוחזר לתוכנית. בנוסף למורי, אריקה פרישקין כלואה כבר 16 שנה בגין רצח בן זוגה שהתעלל בה. פרישקין הגישה לפני כשנה בקשת חנינה לנשיא ראובן ריבלין, אך טרם נענתה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ