קצין המשטרה שירה בסלומון טקה שוחרר ממעצר והחשד נגדו שונה להמתה בקלות דעת

המחלקה לחקירות שוטרים מסרה בדיון כי החקירה הסתיימה וכי התיק הועבר לפרקליטות. כתב אישום בגין תקיפת שוטר הוגש נגד תושב נתיבות שהשתתף בהפגנות בעקבות מותו של טקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריו של סלומון טקה בביתם בקרית חיים, החודש

המחלקה לחקירות שוטרים שינתה היום (שני) את סעיף החשד נגד קצין המשטרה שירה בסלומון טקה מהריגה להמתה בקלות דעת. בית המשפט השלום בחיפה שחרר את השוטר ממעצר בית, ונציגת מח"ש אמרה בדיון כי החקירה הסתיימה וכי התיק הועבר לפרקליטות. 

הסעיף המתה בקלות דעת נכנס לתוקפו רק לפני כמה ימים, במסגרת הרפורמה בעבירות המתה, והעונש המירבי בגינה הוא 12 שנות מאסר. המושג "קלות דעת" מוגדר בחוק כ"נטילת סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוען". ההבדל בין עבירה זו לבין גרימת מוות ברשלנות נעוץ בכך שהיא מעידה על מחשבה פלילית - מודעות לאפשרות של מוות ופעולה במחשבה שאפשרות זו לא תתרחש. כיוון שהסעיף נכנס לתוקף לאחר אירוע הירי בטקה, ניתן להכילו על השוטר היורה רק אם הוא מקל עמו - במקרה זה, רק במידה ובמח"ש התכוונו קודם להאשימו בהריגה.

שופטת השלום בחיפה מריה פיקוס-בוגדאנוב דחתה את דרישת מח"ש לאסור על השוטר להיכנס לכל תחנות המשטרה בארץ, אבל אסרה עליו להיכנס לתחנת משטרת זבולון או לחזור לזירת הירי והפארק הסמוך לה במשך 45 ימים. כמו כן נאסר על השוטר לצאת מהארץ במשך שלושה חודשים. לדברי השופטת, הסכנה שייחסה מח"ש לחשוד והסיכון לשיבוש הליכי חקירה - נמוכים.

מפגינים במחאה על הריגתו של טקה, בשבוע שעבר בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

במהלך 15 הימים מאז התקרית נחקר הקצין שלוש פעמים תחת אזהרה, כשהפעם האחרונה היתה ביום חמישי האחרון. בנוסף, בשבוע שעבר הוא ערך שחזור של הירי תחת אבטחה כבדה. במסגרת החקירה, העידו בתיק עדי ראייה לתקרית, בהם אשתו של הקצין וכן צעירים ונערים שהיו במקום, לרבות חבריו של טקה שבתחילה התקשתה מח"ש להביאם למתן עדות.

בסביבתו של הקצין אמרו כי במהלך החקירה הוא לא עומת עם צילומי אבטחה מהירי אלא רק עם עדויות חבריו של טקה. הקצין, שמוגדר מאוים ברמה הגבוהה ביותר, נמצא כעת בדירת מסתור במרכז הארץ יחד עם בני משפחתו, אשר מאובטחת בידי המשטרה. בחלק מהזמן מאז ששוחרר למעצר בית, שהה השוטר גם בבית מלון.

מח"ש תעביר את החומרים למחלקת המשמעת של המשטרה, שתדון בהמשך בשאלה אם הקצין יושעה או שימשיך בתפקידו בארגון. על כל פנים, הוא ככל הנראה לא ישוב לשירות במרחב זבולון, בעיקר מחשש לפגיעה בו.

מדליקים נרות בכיכר רבין בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

עורך הדין המייצג את השוטר היורה, יאיר נדשי, אמר כי "מח"ש קצת התבלבלו ולא יודעים באיזו עבירה הוא חשוד. התחיל בהריגה ומהר מאוד הבינו שהעבירה הזו לא ריאלית, ולכן היה צפוי שיבואו לבית המשפט בעבירה קלה יותר... אני מקווה ומאמין שהתיק יסתיים ללא כתב אישום, אבל לא קיבלתי עוד את חומר הראיות". לדבריו, "מצבו הנפשי של החשוד קשה, הוא מאוים ומשפחתו מאויימת, והוא לא יחזור לסביבתו הטבעית". 

עורך הדין המייצג את משפחת טקה, יצחק דסה, מסר בתגובה: "כל שמשפחתו של סלומון טקה ז"ל מבקשת הוא גילוי האמת ואת עשיית הצדק. למרבה הצער, החלטות מח"ש והפרקליטות עד כה, בהודעותיהן לציבור, בהדלפות על נטייתן לייחס אחריות מופחתת לשוטר שהרג את יקירן בדמי ימיו ובקוצר ידן להתמודד עם הכפשת שמו - אינן מבשרות טובות. מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כאשר הושם במעצר בית בבית מלון... המשפחה רואה בשחרורו של השוטר ממעצר בית המשך ישיר לאותה התנהלות מצערת".

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, מסר בתגובה: "נוכח השורה הארוכה של פרשיות קשות בין המשטרה לקהילת יוצאי אתיופיה, טעות להעביר גם את המקרה החמור הזה למח"ש. במקום להעמיק את חוסר האמון בין הקהילה לבין המשטרה, יש למנות שופט עליון בדימוס שיבדוק את המקרים כולם ויפרסם מסקנות בהקדם".

נשים מפגינות במחאת האמהות, בשבוע שעבר בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

מאז שנהרג טקה הפגינו אלפים מבני העדה האתיופית ברחבי הארץ במחאה על הריגתו ועל יחס המשטרה ליוצאי העדה. בהפגנות שנערכו יומיים לאחר מותו של טקה חסמו המוחים במשך שעות ארוכות צמתים מרכזיים ברחבי הארץ, כאשר בכמה מוקדים הפכו ההפגנות לאלימות ובהן נעצרו 240 חשודים. אתמול פורסם ב"הארץ" כי קצינים במשטרה הביעו בשיחות סגורות ביקורת חריגה על התנהלותה במחאה. לדברי קצינים זוטרים ובכירים, הפיקוד לא העניק די גיבוי לשוטר שירה למוות בטקה. בנוסף, אומרים בכירים במשטרה כי היא כשלה מבחינה מודיעינית בחיזוי היקף ועוצמת ההפגנות, וכי גילתה איפוק רב מדי בתגובתה להפגנות.

בשבוע שעבר הודיעה מח"ש כי מבדיקות בליסטיות מקיפות שנערכו עולה כי השוטר כיוון את הירי לקרקע ונתז פגע בטקה והביא למותו. מקורות המעורים בפרטי החקירה אמרו ל"הארץ" כי הקצין אמר בחקירתו במח"ש כי ירה לכיוון הקרקע ולא באוויר משום שהיה בסביבת בניינים ובתי מגורים וחשש לפגוע באחרים. הקצין סיפר כי הפריד בין טקה וחבריו לנער כבן 13 שאותו תקפו, וכששב לחיק משפחתו טקה וחבריו יידו לעברו אבנים שפגעו בראשו ובכתפו. לדבריו, משום שהרגיש סכנה לחייו ולחיי קרוביו החל לרדוף אחרי הצעירים וירה לכיוון הקרקע, אך לא התכוון להביא למותו של טקה. 

מקור המעורה בפרטי החקירה אמר כי קיימים "פערים משמעותיים" בין גרסת הקצין לבין גרסת עדי הראייה לירי. אחד מהם,  מדריך נערים במקלט הסמוך לזירה, העיד בחקירתו במח"ש כי הקצין לא היה בסכנת חיים בעת הירי. לדבריו, "הוא ממש נעמד לעמדת ירי וירה כדור בודד כשסלומון היה במרחק של לפחות 30 מטרים ממנו. השוטר לא היה איתם באינטראקציה כלשהי של מכות". הוא הדגיש כי מהזווית שבה צפה במתרחש: "הוא לא ירה לכיוון הרגליים אלא ממש נעמד לירי מכוון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ