מחאת יוצאי אתיופיה: המשטרה עצרה 13 מפגינים בירושלים

לפי המשטרה, המפגינים חסמו את התנועה בצומת רבין-זוסמן ובהמשך ברחוב יפו. הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד שני מפגינים על תקיפת שוטרים והצתת ניידת משטרה בהפגנות שונות בתחילת החודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בירושלים, היום

המשטרה עצרה היום (שני) 13 מפגינים בהפגנות מחאה של יוצאי אתיופיה בירושלים. לדברי המשטרה, חלק מן המפגינים חסמו את צומת רבין-זוסמן בעיר, ולאחר שהמשטרה פעלה לפנותם הם עזבו, ובהמשך התקהלו מחדש ברחוב יפו וניסו לשבש את תנועת הרכבת הקלה. בתוך כך, הפרקליטות הגישה היום כתבי אישום בגין תקיפת שוטרים והצתת ניידת משטרה נגד שני מפגינים שלקחו חלק במחאה בעקבות מותו של סלומון טקה בתחילת החודש.

מובילי מחאת יוצאי אתיופיה תכננו את ההפגנה לשעות הבוקר מול משכן הכנסת, בזמן שהתנהל בו דיון בנושא. לאחר שנודע למפגינים כי הקצין שירה בסלומון טקה שוחרר, וכי מח"ש ביקשה לשנות את העבירה המיוחסת לו מ"הריגה" ל"המתה בקלות דעת", ההפגנה עברה לצומת רבין-זוסמן שליד בית המשפט העליון. המשטרה עצרה שבעה מפגינים בשלב זה ופיזרה את ההפגנה.

הפגנה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

המפגינים נטשו את המקום, אך כעבור זמן קצר החלו להפגין ברחוב יפו. המשטרה מסרה כי בתחילה אפשרה להם להביע את מחאתם באופן לגיטימי, "עד לשלב בו הפסיקו להישמע להוראות השוטרים... והחלו לנסות ולשבש את תנועת הרכבת הקלה". בשלב זה נעצרו שישה מפגינים נוספים.

מלבד זאת, הפרקליטות העמידה לדין מפגינים שהשתתפו במחאות מוקדם יותר החודש. כתב אישום אחד הוגש נגד תושב נתיבות בן 28, מוטי ביטון, בגין תקיפת שוטר ותקיפה הגורמת חבלה. על פי כתב האישום, במהלך הפגנה בעיר ב-2 ביולי, צעק ביטון לעבר שוטרים במקום אמירות כמו "כל השוטרים רוצחים" ו"שוטרים מנאייק" - בפרקליטות מודים כי אינם בהכרח יודעים את הנוסח המדויק של הצעקות. בהמשך הצביע אל עבר השוטר צחי כהן וצעק לעברו אמירה בנוסח: "הנה עוד רוצח". עוד לפי האישום, ביטון ומפגינים נוספים תקפו את השוטר טל טופחי כאשר ניסה לעצור מפגין שהצית חפץ בצומת בו התקיימה ההפגנה. שוטר נוסף שהגיע למקום וניסה לעצור את ביטון הותקף אף הוא על ידי המפגינים, עד שביטון הצליח להיחלץ.

ביטון מודה כי היה בהפגנה, אך טוען שעזב אותה בשעה מוקדמת ולא היה שותף לתקיפות השוטרים. יש לו הרשעות קודמות בעבירות סמים, נהיגה פוחזת, הפרת הוראה חוקית, איומים, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפת עובד ציבור, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכן רישומים מבית המשפט לנוער שהסתיימו ללא הרשעה, בגין תקיפות שוטרים ואיומים.

הפגנה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

כתב אישום שני הוגש נגד בן 23 מראש העין, איתן מהרטו, בגין הסתה, תקיפת שוטרים והצתת ניידת משטרה. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים. לפי האישום, מהרטו כתב כמה פוסטים נגד המשטרה: באחד מהם היה איור של אדם מכוון אקדח לניידת, ובאחר נכתב "לחטוף שוטרים, לדקור אותם לצוד אותם כאילו הם חתולות... להתעלל בהם, בנשים המגעילות שלהם, לזרוק להם רימונים בקבוקי תבערה לתוך הבית, לשחוט אותם כמו בדאעש". כמה שעות לאחר שכתב את הפוסט הוא הוסר מהרשת, ובן ה-23 פרסם אותו שוב.

עוד לפי האישום, ביום ההפגנות ב-2 ביולי הצית מהרטו ניידת משטרה חונה סמוך לתחנת משטרה בפתח תקוה. כמו כן, בהפגנה בעיר יידה מהרטו אבנים על שוטרים והשליך לעברם ארגז. בשלב אחר בהפגנה גם יידה בקבוק תבערה לעבר השוטרים, ואש אחזה ברגלו של שוטר. בידי הפרקליטות סרטוני אבטחה בהם נראה מהרטו זורק את בקבוק התבערה, מצית את הניידת ועוד. בחקירותיו הכחיש הנאשם את המיוחס לו ולאחר שחומרי החקירה הוצגו בפניו הודה בעבירות.

עו"ד יזהר קונפורטי, שמייצג את מהרטו, מסר: "הצתת הניידת בוצעה על פי כתב האישום על ידי רבים - כאשר על פי הנטען המשיב עצמו שילח אש בכיסא הניידת - אשר כבתה מעצמה. אשר לעבירת החבלה בכוונה מחמירה, מיוחס כי המשיב השליך בקבוק אשר התנפץ על הרצפה. קצה נעלו של שוטר שעמד בסמוך נדלקה וכבתה מיד. 
עבירת ההסתה לאלימות המיוחסת למשיב מגלמת אמירות שאף הושמעו והופצו על ידי מאות אחרים - ועולות כדי זעקות כאב וכעס בשל מותו המיותר של חבר הקהילה, וללא כוונת ממש". 

מוקדם יותר היום שינתה המחלקה לחקירות שוטרים את סעיף החשד נגד קצין המשטרה שירה בטקה מהריגה להמתה בקלות דעת. בית המשפט השלום בחיפה שחרר את השוטר ממעצר בית, ונציגת מח"ש אמרה בדיון כי החקירה הסתיימה וכי התיק הועבר לפרקליטות. הסעיף המתה בקלות דעת נכנס לתוקפו רק לפני כמה ימים, במסגרת הרפורמה בעבירות המתה, והעונש המירבי בגינה הוא 12 שנות מאסר.

שופטת השלום בחיפה מריה פיקוס-בוגדאנוב דחתה את דרישת מח"ש לאסור על השוטר להיכנס לכל תחנות המשטרה בארץ, אבל אסרה עליו להיכנס לתחנת משטרת זבולון או לחזור לזירת הירי והפארק הסמוך לה במשך 45 ימים. כמו כן נאסר על השוטר לצאת מהארץ במשך שלושה חודשים. לדברי השופטת, הסכנה שייחסה מח"ש לחשוד והסיכון לשיבוש הליכי חקירה - נמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ