השוטר שירה למוות בסלומון טקה הוצא לחופשה כפויה בת חודש

הקצין שוחרר אתמול ממעצר בית לאחר שמח"ש שינה את סעיף החשד מ"הריגה" ל"המתה בקלות דעת". היועמ"ש והמשטרה הודיעו על הקמת צוות מיוחד שיציע המלצות לשיפור המענה המשטרתי לתלונות של יוצאי אתיופיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחתו של סלומון טקה מחוץ לתחנת המשטרה זבולון, לפני כשבועיים

מחלקת המשמעת במשטרה החליטה היום (שלישי) להוציא לחופשה כפויה של 30 ימים את קצין המשטרה שירה למוות בסלומון טקה. אתמול שינתה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) את סעיף החשד נגד הקצין מהריגה להמתה בקלות דעת, ובית המשפט שחרר אותו ממעצר בית.

היום הודיעו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן, על הקמת צוות מיוחד שיבחן את התנהלות המשטרה ביחס לתלונות של יוצאי אתיופיה. לפי הודעת היועמ"ש וממלא מקום המפכ"ל, הצוות יתבקש "להמליץ על צעדים מעשיים על מנת להמשיך ולשפר את המענה של מח"ש ומשטרת ישראל ולהבטיח בכך טיפול מהיר ואפקטיבי בתלונות".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט בכנס הרצליה, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

מטרת הצוות, לפי ההודעה, תהיה להעניק למשטרה יותר כלים משמעתיים ופיקודיים כדי לטפל בתלונות של יוצאי אתיופיה, במקרים שבהם למח"ש אין סמכות לכך. בהודעה נמסר כי על הצוות להגיש מסקנות והמלצות לשיפור המענה לתלונות יוצאי אתיופיה "בתוך זמן קצר", וישיבת מעקב ראשונה של הצוות תתקיים בעוד כשבוע. היועמ"ש והמשטרה הבטיחו בהודעתם כי עבודת הצוות תהיה "מהירה ככל האפשר".

בראש הצוות יעמדו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, וסגן מפכ"ל משטרת ישראל, ניצב אלון אסור. בצוות, שלא כולל נציג יוצא אתיופיה, ישתתפו בין היתר ראשת מח"ש, קרן בר מנחם, המשנות ליועמ"ש דינה זילבר ועמית מררי ובכירים נוספים במשטרה.

בהודעה צוין כי חלק מהנושאים שבהם ידון הצוות כבר הוזכרו בדו"ח מבקר המדינה מ-2017, שעסק בטיפול המערכתי באלימות שוטרים, ובמסגרתו גובשו שורה של המלצות. מבקר המדינה קבע אז כי הנושא "מחייב פעולה מערכתית ומשולבת של מח"ש ומשטרת ישראל, אשר תבטיח בחינה שיטתית ונרחבת של המידע והתלונות המתקבלות. כל זאת לצורך הסקת מסקנות במישור הפלילי, המשמעתי והפיקודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ