אביו של סלומון טקה: הפרסומים המכפישים הורגים לי את הבן בפעם השנייה

המשפחה מתחה ביקורת חריפה על ראיון שבו התייחס ראש המכון לרפואה משפטית לממצאי נתיחת גופתו של טקה, עוד לפני ההכרעה בתיק. היועמ"ש: הדברים לא נאמרו על דעתנו, ייערך בירור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביו של טקה במסיבת העיתונאים באוניברסיטת בר אילן, היום

משפחתו של סלומון טקה מתחה היום (חמישי) ביקורת חריפה על התנהלותם של גורמי אכיפת החוק בחקירת מותו, והאשימה אותם בהכפשתו ובפגיעה בשמו הטוב. "הורגים לי את הבן פעם שנייה", אמר אביו של טקה, ווקה, במסיבת עיתונאים שנערכה בעקבות פרסום פרטים מתוך תיק החקירה עוד בטרם התקבלה בו הכרעה.

המשפחה קבלה על הפרסום אמש בחדשות 12 כי בדמו של טקה נמצאו שאריות של סמים ואלכוהול, וכן על ראיון שנתן אתמול ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל בקשת, שבו מסר פרטים על נתיחת גופתו של טקה. היועץ המשפטי לממשלה פרסם היום הודעה חריגה לפיה הראיון "לא נעשה על דעת גורמי אכיפת החוק, וכך גם כל פרסום לא מוסמך של חומרים מתוך החקירה". לפי ההודעה, העניין הועבר לבירור של המשנה ליועץ לעניינים פליליים, וייערך בירור גם עם משרד הבריאות, שתחתיו פועל המכון לרפואה משפטית.

בראיון התייחס קוגל לממצאי הנתיחה, שתמכו לדבריו בגרסת השוטר היורה לפיה טקה נהרג מנתז של קליע. "זה ודאי, 99.9%, שהקליע פגע ברצפה. חלקו נשאר שם, וחלקו האחר נכנס לתוך הגוף של טקה. אנשי המכון הסיקו שמה שפגע במנוח זה נתז", אמר. "בתוך הגוף של המנוח נמצאה ליבת הקליע. הליבה היתה בצד אחד מעוגלת וחלקה ובצד השני מעוכה ומחוספסת. לקליע יש מעטפת וליבה, הקליע נפרד מהמעטפת שלו שנשארה בתוך חור קטן באדמה, והליבה המעוכה היתה בתוך הגוף של המנוח", הוסיף קוגל. 

מפגינים במחאת יוצאי אתיופיה מול הכנסת, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

האב ווקה התייחס לדברים היום ואמר "אני נאלץ לעמוד בפניכם ולשבור את שתיקתי, ואני עושה את זה על רקע הפרסומים הכוזבים המכפישים את בני". במסיבת העיתונאים הוא הוסיף כי "מותו של סלומון העלים והחשיך את האור והתקווה שהיתה לנו. היתה לנו תקווה שרשויות החוק יחקרו ויגיעו לחקר האמת אבל במקום זה אנחנו עדים להכפשות, לפגיעה בשמו הטוב של סלומון. אין לכם חמלה? אין לכם רחמים לאנשים? איך אתם מוכנים להתאכזר לאנשים כמוני? איך אפשר לחלל את שמו של אדם שהוא קבור באדמה ולא מסוגל להגן ולטהר את שמו? זה מעשה שאינו מתקבל על הדעת. אנחנו מזועזעים. אני מגדיר את זה שהורגים לי את הבן פעם שנייה".

לדברי טקה "כל מה שאני מבקש כרגע הוא שהחקירה תתנהל בלי שום הטיה. אנחנו רוצים שהחקירה תתנהל באופן ניטרלי, ואנו מביעים חוסר אמון בגורמי החוק נכון לעכשיו". גם אחותו של טקה השתתפה במסיבת העיתונאים ואמרה "עכשיו אומרים שהוא היה על סמים, שהוא היה עם חשיש. מאיפה מביאים את זה? מדינה שלמה עושה לאח שלי רצח אופי, מציירים אותו כמפלצת. אני יודעת שגם אם יפרסמו את הסרטון יערכו אותו, אין לי כבר אמון בחקירה. בכל מצב יוציאו אותו כמכוער, עשו לו רצח אופי". 

עורך דינה של המשפחה, ז'ק חן, אמר כי נעשה "מסע מתוזמר היטב שנועד להכין את הציבור להפחתת האחריות של השוטר היורה, מנסה להפוך את הקורבן לנאשם". לדבריו, "המידע אודות הסמים והאלכוהול אינו נכון, והדברים מתבססים על משפחתו וחבריו של סלומון. קשה למשפחה להאמין שזה המצב וגם אם כך המצב, חמור אם הדברים הודלפו בתקשורת ואין לדברים האלה קשר לאירוע. אין שום סיבה לירות בנער בן 18". 

מוקדם יותר היום סירבה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבקשת משפחת טקה לעיין בחומרי החקירה בתיק בטרם התקבלה בו החלטה. ממח"ש נמסר כי חומרי חקירה ככלל אינם כלל לא מועברים לעיון לפני קבלת החלטה, כיוון שהדבר עלול להקשות על ניהול משפט בהמשך אם יוחלט להגיש כתב אישום. "מובן, כי לאחר קבלת החלטה יוכלו בני המשפחה לבקש לקבל את חומר החקירה והבקשה תישקל בלב פתוח על פי ההנחיות בנדון", נמסר ממשרד המשפטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ