ארבעה גברים שהורשעו באונס קבוצתי נידונו ל-17-6 שנות מאסר, המתלוננת נעדרת

הגברים, אזרחי אריתריאה, הורשעו בחטיפה ובמעורבות באונס של אשה בדירה שבה גרו בראשון לציון. השופטים כתבו כי "מעשיהם לוו באכזריות רבה ובחוסר אנושיות" וכי הם נהגו באשה "כשק וככלי ולא כאדם"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי מרכז גזר היום (שני) עונשים שבין 6 ל-17 שנות מאסר על ארבעה גברים אזרחי אריתריאה שהורשעו בחטיפה ובאונס קבוצתי של אשה בדירה שבה התגוררו בראשון לציון. הפרקליטות הודיעה כי המתלוננת נעדרת מאז נובמבר 2018. המעשה אירע לפני כארבע שנים, ומאז שוהים המורשעים במעצר. הארבעה, שהיו בעת המעשה בשנות ה-20 לחייהם, הם אמנאל טקיה, טקאלי גברו, אטקלה אבטרמרים ואפרים קידנה. השלושה הראשונים הורשעו בשתי עבירות אונס, ואילו הרביעי הורשע בסיוע לאונס. גבר נוסף, קינדה טדסה, שהיה מעורב במעשה בכך ששמר על דלת החדר שבו התרחש האונס, הורשע במשפט נפרד, ולאחרונה החמיר בית המשפט העליון את עונשו ל–14 שנה. 

האונס הקבוצתי אירע בליל 24 ביוני 2015 בראשון לציון. טדסה וארבעת חבריו פגשו אשה כבת 31, שהיתה שיכורה, בתום בילוי במועדון סנוקר. האשה ישבה באותה עת מחוץ למסעדת שווארמה סמוכה עם מכר שלה. בשלב מסוים החלו טדסה וארבעת חבריו, הגרים בסמוך, להתגודד סביבה. טדסה אף ישב על ברכיה וחבריו החלו לגעת בה והזמינו אותה להתלוות אליהם.

בהיסח דעתו של המכר, החלו החמישה לגרור את האשה בכוח לחדר מגורים מעל המסעדה, השכיבו אותה על מיטה ויצאו. שניים מהם נכנסו לחדר, כל אחד בנפרד, ואנסו את האשה תוך שהיא זועקת לעזרה. האונס הקבוצתי נמשך כשעה ו-40 דקות. חלקו של טדסה היה לשמור מחוץ לדלת. כשמכרה של האשה הגיע למסדרון וחיפש אותה, אמרו לו טדסה וחבריו שהיא לא נמצאת שם. לאחר ששמע את צעקותיה הגיע שוב לחפש אותה ודפק על דלת החדר. טדסה דחף אותו כדי שיעזוב את המקום, אך הוא סירב לעזוב והצליח לחלץ את האשה. היא סיפרה שטדסה הציע לשכב איתה ונמנע בעקבות סירובה.

אמנאל טקיה, היום בן 31, הודה בחטיפה והורשע בשני מעשי אונס בנסיבות מחמירות לאחר ניהול משפט, וכיום ממשיך להכחיש את המיוחס לו. הוא נשלח ל-17 שנות מאסר. טקאלי גברו, היום בן 26, שהורשע בשתי עבירות אונס בנסיבות מחמירות וכליאת שווא, נשלח ל-15 שנות מאסר. הוא זוכה מעבירת החטיפה. אטקלה אבטרמרים, היום בן 32, שהודה בחטיפה והכחיש את עבירות האונס, נשלח ל-14 שנות מאסר. אפרים קידנה, היום בן 26, שהורשע בסיוע לביצוע שתי עבירות אונס בנסיבות מחמירות וזוכה מעבירת החטיפה, נשלח לשש שנות מאסר.

בית המשפט נימק את עונשו של קידנה בכך ששיתף פעולה עם המשטרה, העיד נגד חבריו, הביע חרטה ובמהלך האירוע ניסה להציל את המתלוננת כאשר מנע ממנה לקפוץ מהחלון. על שלושת הנאשמים הראשונים הוטל לשלם פיצוי למתלוננת בסך 80 אלף שקל כל אחד. קידנה ישלם 40 אלף שקל. הפרקליטות הודיעה כי המתלוננת, שהיתה בעת האירוע כבת 30, נעדרת החל מחודש נובמבר 2018 ועל כן הסנגורים ביקשו לא לשלם את הפיצוי כל עוד היא נעדרת.

השופטים רות לורך, צבי דותן ודבורה עטר ציינו בגזר הדין כי מדובר באירוע שתוכנן על ידי טקיה ואבטרמרים, "אשר צפו במתלוננת כבר בהיותה בסנוקר, המשיכו לשווארמה ומשם חטפו את המתלוננת אל החדר יחד עם קידנה, לאחר שאותרה כטרף קל". עוד כתבו כי "מעשיהם של הנאשמים לוו באכזריות רבה, בחוסר אנושיות כלפי המתלוננת תוך ניצול מצבה כשתויה וחסרת יכולת ממשית להתנגד. מעשה החטיפה בוצע בכוח, חרף ניסיונה הנואש של המתלוננת ביכולתה המוגבלת להתנגד אל מול נאשמים החזקים ממנה ופועלים יחדיו לממש זממם. צפייה בסרטונים מלמדת כיצד המתלוננת מובלת ונחטפת אל זירת האונס כשק וככלי ולא כאדם".

עו"ד שרה טל מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי) מסרה כי "ביהמ"ש הביא לידי ביטוי את הכיעור והסלידה ממעשי הנאשמים - חטיפה בכוח כאשר המתלוננת מתנגדת בשארית כוחותיה, ואונס קבוצתי. ביהמ"ש לקח בחשבון את מעשי הזוועות שעברו על המתלוננת באותו ליל סיוטים במשך שעה וארבעים דקות, כאשר הנאשמים נכנסו לחדר בזה אחר זה. ביהמ"ש קבע כי מעשיהם של הנאשמים לוו באכזריות רבה ובחוסר אנושיות וכי יש להרתיע מפני מעשים כאלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ