בג"ץ על כוונת דרעי להדיח את ראש העיר טבריה: "אמירות השר בעייתיות"

המדינה תשיב בתוך שבוע אם היא מסכימה להצעת בג"ץ לדחות את השימוע לאחרי הבחירות. רון קובי עתר נגד הכוונה להדיחו מפני שלא העביר את תקציב העירייה וטען כי דרעי לא יכול לדון בעניינו ללא דעה מוקדמת

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון קובי בבג"ץ, היום
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שופטי בג"ץ הציעו היום (שני) לאפשר לראש העיר טבריה רון קובי להעביר את תקציב העירייה עד 3 באוקטובר ולא להדיחו בשלב זה. קובי עתר לבג"ץ בנושא לפני כשבועיים, בטענה כי לשר בממשלה זמנית אין סמכות להדיח אותו. לדברי קובי, שר הפנים אריה דרעי לא יכול לדון בעניינו ללא משוא פנים וללא דעה מוקדמת. נשיאת בית המשפט אסתר חיות הציעה בדיון כי תמונה ועדה של עובדי מדינה במקום המועצה, ולצדה ימשיך קובי בתפקיד. המדינה התבקשה להשיב להצעה עד 5 באוגוסט.

חיות אמרה בדיון כי "יש פה טענה שנוגעת לניגוד עניינים אישי ומוסדי ומעוגנת באמירות בעייתיות של השר שאמור להכריע על המשך כהונתו, וגם הבעיה של ממשלת מעבר". חיות הוסיפה כי אם קובי ימשיך בתפקיד עד אחרי הבחירות, הוא יוכל לאשר את התקציב יחד עם הוועדה. "אז תנו לו הזדמנות", הוסיפה.

אריה דרעי בכנס ש"ס, ביולי. מנדלבליט צפוי להכריע לפני הבחירותצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט מני מזוז אמר כי לא ניתן לערוך את השימוע בתנאים הנוכחיים, בשל תקופת הבחירות והטענות לניגוד עניינים מצד דרעי. "החוק מציע פתרון טוב", אמר מזוז, "במקום המועצה הלעומתית שסירבה לאשר תקציב, תמונה ועדה ממונה של עובדי מדינה שחזקה עליה שתפעל מטעמים מקצועיים וענייניים ביחד עם ראש העיר הנבחר על ידי התושבים". לדבריו, "יש לזה משקל לא מבוטל. היא בינתיים תנהל את ענייני העיר והשימוע ימתין".

קובי, שייצג את עצמו, אמר בדיון: "מהיום הראשון שנבחרתי אני מרגיש כוחות אופל שעומדים מאחוריי, מלפניי ומצדיי ומנסים לתקוע מקלות בגלגלים". לדבריו, "קמה קבוצה מאורגנת ששמה לה למטרה להוריד את ראש העיר, כשהדרך הפשוטה ביותר שעמדה לנגד עיניהם היא מניעת העברת התקציב". קובי טען כי "העיר היתה סגורה הרבה מאוד שנים, והנה לפתע בתוך שמונה חודשים פתחנו את העיר לתיירות, הפעלנו תחבורה ציבורית בשבת. ונוצר מצב של יריבות אישית שהפכה ליריבות מוסדית גם".

השופט חנן מלצר שאל את קובי מה דעתו על כך שהשימוע יתקיים בפני שר אחר ולא בפני דרעי. קובי השיב שהוא סבור שאין לקיים את השימוע לפני הבחירות.

קובי, שנבחר לתפקידו באוקטובר האחרון, זומן לשימוע במשרד הפנים לאחר שהמועצה בראשותו לא הצליחה לאשר תקציב בחמישה ניסיונות עד המועד שנקבע בחוק. במועצת טבריה חברים 15 נציגים, בהם קובי שעומד בראש סיעה בת שישה נבחרים. מאז שנבחר, לא הצליח קובי להקים קואליציה. הוא התקשה לנהל את העירייה ושמונה חברי מועצה מצביעים בקביעות נגד ההצעות שלו, ובכמה מקרים אף אושרו הצעות המנוגדות לעמדתו.

קובי הכריז לפני שבועות אחדים כי יתמודד בבחירות לכנסת במפלגת ימין חדשה. בשיחה עם "הארץ" הוא הכחיש כי החליט להתמודד בפוליטיקה הארצית משום שלא העביר תקציב ואינו שולט בקואליציה. "אני מצליח מאוד בטבריה", אמר, "מה שעשינו בשבעה חודשים שקול לעשייה של עשר שנים. העיר משגשגת מבחינה כלכלית ותיירותית, התפוסה במלונות גבוהה מאי-פעם".

קובי הוסיף: "היכולת שלנו לנהל את העיר היא אך ורק בשל הבחירה הישירה לראש העיר, אבל משרד הפנים שולט בתקציבים והם גורמים נזק גדול מאוד. ראשי הרשויות מפחדים מאריה דרעי (שר הפנים, נ"ש), כולם יס-מנים, באים לשרוד. אני נשכב על הגדר בשביל תושבי טבריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ