ועדת השחרורים: רוצח אורון ירדן אינו מסוכן לציבור, אך לא מבין את חומרת מעשיו

נימוקי דחיית בקשתו של צבי גור לשחרור מוקדם פורסמו שבוע לאחר ההחלטה שלא לקצר את עונשו בשש שנים. לדברי חברי הוועדה, "גור רואה בעצמו מי שאירעה לו 'תאונת עבודה'" ואינו ראוי לשחרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי גור, ב-2017

ועדת השחרורים קבעה כי צבי גור, שרצח את הילד אורון ירדן ב-1980, אינו מסוכן עוד לציבור אך אינו ראוי לשחרור כיוון שאינו מבין את חומרת מעשיו. "הדרישה היא שהאסיר יראה בעצמו חוטף ורוצח, ולא מי שאירעה לו 'תאונת עבודה' עקב תכנון לקוי", נכתב בנימוקי הסירוב, שנקבעו בשבוע שעבר ושהותרו לפרסום היום (שני). גור ביקש להקדים את שחרורו בשש שנים.

"קשה שלא להזדעזע", כתבו חברי הוועדה, "גם בחלוף שנים רבות, מן הסברה שהעלה האסיר ולפיה אורון ז"ל נהנה בחברתו והומת בחוסר זהירות בעת שהושתק. האם זאת נטילת אחריות שניתן לצפות ממי שמתיימר להעיד על שינוי בולט וממשי לאחר שנות טיפול רבות במסגרת הכלא?". בשל כך, קבעה הוועדה כי "לא ניתן לומר בשום אופן שחל בו שינוי בולט וממשי מבחינת הבנת חומרת מעשיו" וכי הוא נמנע במהלך מאסרו מעיסוק בכך. "הוא מאמץ עד היום הזה גרסה דמיונית, ככל הנראה כדי להגן על עצמו", הוסיפו אנשי הוועדה.

אורון ירדןצילום: תצלום משטרה

לדבריהם, אם גור ישוחרר מוקדם מהצפוי, יש בכך כדי "לפגוע באמון הציבור". בין השאר הסתמכה הוועדה, בראשות השופטת בדימוס אורית אפעל-גבאי, על מידע מודיעיני שנחשף בעבר - ולפיו יצר גור קשר עם עבריינים כדי להשיג כספים שהעניק כהלוואה לחברו לתא. חברי הוועדה אף החשיבו את עמדת משפחת ירדן, שלפיה "כל שחרור האסיר בטרם ימלאו ימיו בכלא יהיה מעשה פוגעני ובלתי נסבל".

בשבוע שעבר, כשהוועדה דחתה את בקשתו של גור, הודיע סנגורו כי בכוונתם לערער לבית המשפט המחוזי ואף להגיע עד העליון. בדיון בעניינו שבועיים קודם לכן ביקש גור מהוועדה לדחות את הדיון בשנה, לאחר שהבין כי היא צפויה לדחות את בקשתו, אך נענה בשלילה. הוועדה דחתה בקשה דומה שהגיש גור ב–2011. ב–2017 הוועדה קיבלה את בקשתו להשתחרר, אך בית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה. הדיון בסוגיה התגלגל לבית המשפט העליון, ושם המליץ השופט יצחק עמית לדון מחדש בבקשת השחרור המוקדם של גור ביוני 2019.

גור חטף את ירדן בסביון ביוני 1980, ודרש ממשפחתו כופר של שני מיליון לירות (כ-4.7 מיליון שקל בערך של 2019) תמורת החזרתו בחיים. כעבור כמה ימים הצליח גור לקחת את דמי הכופר שהוטמנו באזור השרון ולחמוק מהמשטרה. לאחר כשבועיים עלו החוקרים על עקבותיו, לאחר שהפקיד את הכסף בבנק ברחובות, והוא נעצר. בחקירתו סיפר כי חנק למוות את ירדן והוביל את המשטרה אל גופתו שהוטמנה בנתניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ