בזמן ההופעה בהפרדה מגדרית בעפולה, העליון ביטל את ההחלטה לאשר אותה

בית המשפט העליון קבע כי למחוזי לא היתה סמכות לאשר את ההפרדה המגדרית בהופעה, אך ציינו כי אינם מביעים עמדה לגבי המחלוקת עצמה. ש"ס: צר לנו שהשופטים בחרו בפלפולים משפטיים על פני השכל הישר וההיגיון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההופעה בעפולה, היום

בעיצומה של ההופעה בעפולה שהתקיימה בהפרדה מגדרית, בית משפט העליון קיבל אמש (רביעי) את ערעור שדולת הנשים נגד קיום האירוע באופן הזה. בדיון, שהחל במקביל להופעה, קבעו השופטים עוזי פוגלמן, יוסי אלרון ואלכס שטיין כי לבית המשפט המחוזי לא היתה סמכות לבטל את החלטת העירייה הקודמת. "מקובלת עלינו עמדת המערערות והיועץ המשפטי לממשלה כי לבית המשפט לעניינים מנהליים לא היתה סמכות", קבעו השופטים, ציינו עוד כי אינם מביעים עמדה לגבי המחלוקת בדבר ההפרדה עצמה.

מוקדם יותר אתמול הורה השופט עאטף עיילבוני מבית המשפט המחוזי בנצרת על "החזרת העניין לבחינתה של העירייה ולקבלת החלטה מושכלת בנדון". בעקבות ההחלטה קבע ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ כי המופע יתקיים כפי שתוכנן תחילה, בהפרדה מלאה. ההחלטה ניתנה בתגובה לעתירה של ש"ס, בדרישה שבית המשפט המחוזי יהפוך את החלטתו מתחילת השבוע, שלפיה עיריית עפולה אינה יכולה לקיים את המופע.

משדולת הנשים נמסר כי "פסק הדין הקיים הוא זה שקובע שאמצעים חיצוניים להסדרת הפרדה מגדרית, כמו מחיצות, סדרנים ושילוט - אסורים. אנחנו נמשיך לשמור על המרחב הציבורי פתוח ונתנגד להפרדה מגדרית בכל מרחב ציבורי, ובוודאי במימון ציבורי". עו"ד חגי קלעי, שייצג את השדולה יחד עם מרים זלקינד וגלי זינגר, מסר: "פסק הדין הוא רוח גבית להחלטתה הראשונית שהתקבלה בתחילת השבוע שאסרה על הפרדה מגדרית. השופטים הדגישו כי ההחלטה עולה בקנה אחד עם החלטת הממשלה ולכן ודאי שאינה בלתי סבירה".

המופע בעפולה, הערבצילום: גיל אליהו

מש"ס נמסר: "צר לנו ששופטי בג"ץ בחרו בפלפולים משפטיים לא רלוונטיים על פני השכל הישר וההיגיון. אנו נמשיך להיאבק כדי לשנות את ההחלטה הזו ולאפשר לכל ציבור במדינת ישראל את הזכות לחיות על פי אמונתו ואורחות חייו ללא כפיה".

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר בתגובה לקביעת העליון: "אריה דרעי שמח מוקדם מדי. הבעיה היא עם ראשי העיר שמבוהלים מאריה דרעי ופועלים בניגוד לטובת התושבים שלהם".

ב-2014 אומץ כהחלטת ממשלה דו"ח מקיף על המאבק בהדרת נשים, שקבע כי "משרד ממשלתי או רשות ציבורית אחרת אינם רשאים לארגן אירוע ציבורי שבמהלכו יינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים". לכללים אלה נקבע יוצא דופן, "צר ומוגבל" בלשון הדו"ח: "אירוע שעיקרו פולחן דתי או טקס דתי".

ואולם, במענה של היועמ"ש לעתירת ש"ס, כתב כי ייתכנו נסיבות מיוחדות בהן עירייה יכולה לקיים אירוע בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי. עמדה זו רומזת על הרחבה אפשרית של ההיתר לקיים אירועים בהפרדה, אף מעבר לאלו המוגדרים בהחלטת הממשלה. היועץ, אביחי מנדלבליט, הוסיף כי בכוונתו לדון בנושא בדחיפות כדי לקבוע אמות מידה לקיום ההפרדה. מנדלבליט כתב עוד כי ההחלטה לאסור על ההפרדה במופע היא סבירה, ועל כן אין בכוונתו להתערב בה ויש לדחות אותה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ