עיריית פתח תקוה לא תפעיל רכבי סיור עם מערכת הגברה נגד ההפגנות בעיר

החלטת העירייה התקבלה בתגובה לעתירה שביקשה להפסיק את הפעלת המערכת בטענה שנועדה "לדכא את המחאה" מול בית מנדלבליט. השופט: התנהגות העירייה אינה מעשה שלטוני סביר

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי שכונת כפר גנים בפתח תקוה ומפגינים בני העדה האתיופית, ביום שני
בר פלג
בר פלג

עיריית פתח תקוה הצהירה אתמול (חמישי) בפני בית המשפט המחוזי מרכז כי היא לא תפעיל יותר רכבי סיור שעליהם מערכת הגברה בהפגנות המתקיימות בשכונת כפר גנים בעיר. זאת, בתגובה לעתירה שהוגשה ביום רביעי להפסקת השימוש במערכת, שנועד, לפי העתירה, "לדכא את המחאה". לאחר ששני הצדדים הגיעו להסכמה בנושא ובהמלצת השופט, העתירה נמחקה.

בדיון שהתקיים בנושא, דחק השופט צבי ויצמן בנציג העירייה בדיון להסכים לעתירה, ואמר שאם יסרב הוא יוציא צו ביניים נגד העירייה. "אני חושב שלא ראוי לגוף שלטוני לנהוג ככה, זו התנהגות שאינה ראויה", אמר בדיון. "השמעת מוזיקת טראנס ברחוב מרכב העירייה זה לא מעשה שלטוני סביר. יש לבית המשפט ציפיות יותר גדולות מהגוף השלטוני, יותר מלאזרח. גם אם האזרח מרגיז, אפשר להתמודד עם זה".

מפגינה נגד השחיתות השלטונית מול ביתו של מנדלבליט בפתח תקוה, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

כוחות משטרה אכפו אתמול את ההנחיות החדשות - כ-50 מפגינים הגיעו לאזור רחוב מייזנר ללא אמצעי הגברה והמשטרה התירה להם להישאר במקום כל עוד שמרו על השקט. בשלב מסוים החלו עימותים בין המשטרה למפגינים, ושישה מהם נעצרו בחשד להפרת הסדר. הם ישוחררו הלילה בתנאים מגבילים.

בערב יום שני, העירייה שלחה רכב סיור עם מערכת הגברה שהולבשה עליו כדי להשמיע מוזיקת טראנס במטרה להפריע להפגנות המתקיימות מתחת לבתי התושבים בשכונה. את השכונה פוקדות כמה קבוצות מפגינים - שתיים מהן מפגינות נגד השחיתות השלטונית, קבוצה נוספת מורכבת מיוצאי אתיופיה וקבוצת מפגינים מובלת בידי תושבי השכונה שמאסו באותן הפגנות המפירות את שלוותם. העתירה הוגשה על ידי עורך הדין גונן בן יצחק, המייצג את עמותת "חוזה חדש" שחבריה מפגינים בסביבת ביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט בימי שישי.

רכב סיור של עיריית פתח תקוה משמיע מוזיקת טראנס בניסיון לפזר מפגינים בשכונת מגורי מנדלבליט, אתמול

עו"ד חזקי ריינהרץ שייצג את העירייה טען בתגובתו כי אל לבית המשפט לדון כלל בבקשה לצו נגד העירייה, כיוון שאחרי הגשתה פרסם מפקד מחוז מרכז, ניצב עמי אשד, הנחיות חדשות בנוגע להפגנות בשכונה. לפי ההנחיות, המשטרה תאפשר למחאות להתקיים עם יותר מחמישה אנשים בכיכר גורן בלבד, ובשני מועדים בשבוע - בימי שלישי במשך שלוש שעות ועד לשעה 22:00, ובמוצאי שבת החל מחצי שעה מצאת השבת ועד לשעה 23:00. עוד הוחלט כי הפגנות אחרות שיתקיימו באמצע השבוע ייערכו בפינת הרחובות מייזנר ובן גוריון, ואלה הוגבלו לעד חמישה אנשים ולמשך שעתיים בלבד, עד לשעה 23:00. בנוסף, המשטרה קבעה כי לא ייעשה שימוש באמצעי הגברה במחאה בסביבת בית היועמ"ש אלא במגפונים בלבד, ואלה יוגדרו "מחאות שקטות".

בתגובתה, העירייה אמרה כי כרשות מקומית עליה לעשות כל מעשה הדרוש לשם שמירה על ביטחון הציבור בעיר. "בהפגנות האלה משתתפים בעיקר אזרחים צעירים ובני נוער, ולא פעם הן מלוות בשתיית אלכוהול ובאווירה אלימה אשר מטילה אימה על העוברים והשבים תושבי האזור", נכתב בתגובה. על אף האמור, עד כניסתן לתוקף של ההנחיות החדשות לא נעצרו כלל מפגינים ברחבי השכונה בגלל הפרות סדר או עבירות אלימות.

שוטרים מול מוחים בהפגנה של בני העדה האתיופית, בפתח תקוה, אתמולצילום: מגד גוזני

על אף בקשת העירייה לא לדון בנושא ולדחות על הסף את העתירה ואת מתן הצו, השופט ויצמן ניסה לגרום לעירייה להסכים לבקשתו – שהעירייה תתחייב שלא תפעיל עוד רכבים מן הסוג הזה אל מול ההפגנות בשכונה. "אם יהיה לעירייה רעיון אחר במקרה שהמפגינים לא יעמדו בתנאים שהציבה המשטרה – שתפעל, אבל זה לכבודה של העירייה. אנחנו לא נמצאים בשכונה, עירייה זה לא שכונה, זו עיר", אמר השופט ויצמן במהלך הדיון.

תחילה, עו"ד ריינהרץ סירב להצעת בית המשפט, ואמר כי העירייה הציבה את הרכב כדי לגרום להפחתת ההפגנות ובניסיון להסביר למפגינים "איך מרגיש מי שסדר היום שלו הופרע". לדבריו, עיריית פתח תקוה לא מתנגדת לחופש הביטוי. "העירייה פעלה בצורה העדינה ביותר שהיא יכולה", אמר, "מאחר והמשטרה נענתה לפניית העירייה (והטילה הגבלות על המחאה, ב"פ), זה מראה כמה היא צודקת". כשהשופט אמר לעו"ד ריינהרץ כי מדובר בעניין של כבוד במרחב הציבורי, זה ענה לו כי מדובר בהפגנות שממררות את חיי התושבים וכי הוא אינו מכבד הפגנות מהסוג הזה.

בתום הדיון, אמר עו"ד ריינהרץ כי לאור הנחיות המשטרה, "לעירייה אין כל כוונה או צורך בהפעלת רכבים עם הגברה". הוא הוסיף כי הוא מקווה שהמפגינים יעמדו בהנחיות המשטרה, "ויאפשרו חיים סבירים לתושבי השכונה, שבסופו של דבר הם הנפגעים העיקריים מההפגנות ולהם העירייה מחויבת".

בתוך כך, עו"ד יובל יועז, המייצג את המפגין אורן סימון, תושב רמת גן, שנמנה על המפגינים המוחים מול ביתו של מנדלבליט נגד השחיתות השלטונית, שלח היום מכתב למפקד מחוז מרכז במטרה למצות הליכים טרם פנייה. סימון מוחה בדרישה להשעות את השוטר שעיכב אותו כשהפגין עם שלט בידו ביום שישי. במכתב, שנשלח בעקבות שביתת הרעב בת ששת הימים של סימון, נכתב כי "ההגבלות המפורטות במסמך התנאים אינן כדין, ניתנו תוך חריגה מסמכות, אינן עולות בקנה אחד עם פסיקת בג"ץ בנוגע לזכות ההפגנה בכלל ובנוגע להפגנות המתקיימות בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה בפרט, ויש בהן פגיעה בלתי מידתית בזכות היסוד לחופש הביטוי ובזכות ההפגנה הנגזרת ממנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ