יותר מעשרה פעילים נעצרו בשכונתו של היועמ"ש בפ"ת; המשטרה: הפרו את ההנחיות

לדברי הפעילים, הם היו בדרכם לביתה של פעילה נוספת שגרה באותה שכונה. לאחר המעצר הפגינו עשרות מול תחנת משטרת פתח תקוה, שפינתה את המפגינים בכוח ועצרה כמה מהם. רוב העצורים שוחררו בלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד סיגלית וקסלר, ממובילות המחאה נגד היועמ"ש, מובלת בכוח לתחנת המשטרה בפתח תקוה, אתמול

תשעה פעילים נעצרו ושלושה עוכבו אמש (שישי) בפתח תקוה, מהם שישה בשכונת מגוריו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לטענת הפעילים, הם היו בדרך לבית של פעילה נוספת שגרה באותה שכונה. חמישה מהפעילים, בהם אחת ממובילות המחאה, נעצרו מול תחנת המשטרה בעיר אליה הובאו העצורים והמעוכבים. 

המשטרה מסרה כי "הפעילים הפרו את ההנחיות באופן בו צעדו בציר ההליכה של היועץ המשפטי לממשלה לבית הכנסת, סירבו לבקשת השוטרים להתלוות לתחנת המשטרה, כרזו במגפונים והפריעו לשוטרים במילוי תפקידם". עורך דינם של העצורים טען כי נמנעה ממנו גישה לחלק מהם. שלושה מהעצורים סירבו לחתום על תנאי השחרור שדרשה המשטרה ויובאו הערב לבית המשפט. יתר העצורים והמעוכבים שוחררו במהלך הלילה. 

מפגינים מול תחנת המשטרה בפתח תקוה בה עצורים הפעילים, אתמול

"ביום רביעי הועברו הנחיות המשטרה בנוגע להפגנות בתקופה האחרונה בשכונת כפר גנים בפ"ת", נמסר מהמשטרה, "ההנחיות קבעו את מיקום המחאה, זמניה, שימוש באמצעי כריזה ועוד. הערב הגיעו מספר מפגינים לפ"ת והפרו את ההנחיות... במהלך הערב עוכבו ונעצרו שבעה מפגינים ובהמשך הם ייחקרו בתחנת המשטרה".

עורך דינם של המפגינים אמר בתגובה למשטרה: "המשטרה לא מדייקת בעובדות ומבלבלת בפרטים, הם לא הפרו נהלים ולא הפעילו מגפונים הדברים לא היו ולא נבראו". כ-40 איש הפגינו מחוץ לתחנת המשטרה בעיר לאחר מעצר הפעילים. בסרטון המתעד את המעצרים שהועלה לרשתות החברתיות נראים ארבעה מפגינים בשכונת המגורים של היועמ"ש. הם מסבירים למפקד התחנה כי הם בדרכם לביתה של חברה למסיבה, הוא מציע ללוות אותם למסיבה ואז רואה שאחת מהם לובשת אחת מהחולצות המזוהות עם המחאה ומחליט לעכב את הארבעה, כולם פעילים מרכזיים במחאה, לתחנה.

הפגנה מול תחנת המשטרה בפתח תקוה, אתמול

יפתח השילוני אחד העצורים ששוחרר מחקירה סיפר לאחר יציאתו מהתחנה: "עוכבתי לחקירה כי חילקתי מכתבים אישיים שלי למתפללים שבהם היה כתוב שאני מצר על אי הנעימות מהמחאה שלנו ושאני אשמח לדבר עם כל אחד מהם, וברגע מסוים הופיעה המשטרה הרבה אחרי שסיימתי ואמרו לי אתה מתפנה תוך עשר דקות, ולאחר מכן ביקשו שאסור לתחנת המשטרה, החשידו אותי בהפרת הוראות מפקד המחוז". השילוני הורחק מפתח תקוה למשך 15 ימים.

לקראת חצות הודיע סגן מפקד תחנת פתח תקוה למפגינים כי ניתן להם זמן קצוב לפנות את הכניסה לתחנה, והם התיישבו על הכביש ושרו. לאחר מספר אזהרות פרצו כ-20 שוטרי יס"מ באלימות ועצרו מספר רב של מפגינים, רובם מבוגרים. בזמן הפינוי דחפו השוטרים מפגינים והפילו כמה מהם לרצפה. בגל השני של המעצרים, בעת פינוי הכביש, נעצרו יותר מחמישה מפגינים, בהם דמויות מובילות במחאה.

אורן סימון מוחה ב"כיכר העיזות" בפ"ת, השבועצילום: תומר אפלבאום

סיגלית קסלר אמרה ל"הארץ" לאחר שחרורה: "רק הגעתי לתחנה, ושוטרת הגיעה בברוטאליות וניסתה לקחת לנו מגפון שכלל לא קראנו בו. ניסיתי להסביר לה ואז היא איימה עליי במעצר, שאלתי אותה על מה מעצר והיא ענתה שמדובר בהכשלת שוטר. אמרתי לה שאני עורכת דין ושמדובר במעצר לא חוקי, התיישבתי על הרצפה, ואז הרימו אותי מספר שוטרים".

מוקדם יותר אתמול הגישו עורכי הדין שמייצגים את אחד המפגינים בסביבת מגוריו של מנדלבליט עתירה לבג"ץ נגד ההנחיות החדשות של המשטרה בנוגע להפגנות. בעתירה ביקשו מבג"ץ להוציא צו ביניים שיקפיא את הגבלות המשטרה, אך המדינה תגיב על העתירה רק ביום שני ועד אז ההנחיות יישארו בתוקף. את העתירה הגישו עו"ד יובל יועז ודורון ברקת המייצגים את המפגין אורן סימון, ששובת רעב במחאת יחיד בכיכר הסמוכה לבית היועמ"ש מיום שישי שעבר.

הפגנת יוצאי אתיופיה בפ"ת, ביום שלישיצילום: תומר אפלבאום

ביום שלישי החליט מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב עמיחי אשד, על שורת הגבלות בהפגנות בפתח תקוה. ההנחיות קובעות בין היתר כי המחאה תוכל להתקיים רק בכיכר גורן ובמפגש הרחובות מייזנר ובן גוריון, ולא באף רחוב סמוך לבית היועמ"ש. רק בכיכר גורן יתאפשר ליותר מחמישה מוחים להתאסף ולהפגין, ובשני המוקדים יהיה איסור על שימוש באמצעי הגברה.

"בהיותה של זכות ההפגנה חירות יסודית, אין לפגוע בה אלא בהתקיים ודאות קרובה לפגיעה רצינית וקשה בשלום הציבור", נכתב בעתירה. לפי יועז וברקת, ההגבלות המשטרתיות אינן כדין וניתנו תוך חריגה מסמכות. הם כתבו בעתירה כי ההנחיות "אינן עולות בקנה אחד עם פסיקת בג"ץ בנוגע לזכות ההפגנה בכלל ובנוגע להפגנות המתקיימות בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה בפרט, ויש בהן פגיעה בלתי מידתית בזכות היסוד לחופש הביטוי ובזכות ההפגנה הנגזרת ממנה".

באשר להגבלת מוקדי ההפגנה, נכתב בעתירה כי "המשטרה אינה זו הקובעת היכן יתקיימו הפגנות ומחאות - הזכות לקבוע זאת נתונה לאוטונומיה של כל אזרח במדינה". לגבי האיסור על שימוש באמצעי כריזה הודגש בעתירה כי מדובר באיסור בלתי מידתי שאינו כדין. "תכליתו האמיתית של האיסור האמור אינה ראויה והיא תכלית שעניינה מסמוס המחאה תוך יצירת הגבלה שאינה מאפשרת באופן אקטיבי את קיום המחאה", נכתב.

הערב צפויים להגיע לכיכר גורן עשרות מפגינים ותיקים נגד השחיתות השלטונית, שמפגינים במקום מזה שנתיים, ולראשונה ייאסר עליהם להפעיל מערכות הגברה. בימים האחרונים, מאז שנכנסו לתוקפן ההנחיות החדשות, נרשמו עימותים בין מפגינים לשוטרים. ביום רביעי נעצרו שבעה מפגינים ואתמול נעצרו עוד שישה. בין המוחים היתה ביקורת רבה על האלימות שהפעילו השוטרים, שהגיעו עם אלות, כנגד המפגינים. ספיר סלוצקר עמרן מהאגודה לזכויות האזרח, שהגיעה על מנת לייעץ למשתתפים בהפגנות, נקעה את ידה כאשר נאזקה וידה עוקמה.

מפגינה אחרת, גילת אבבה, הוכתה לטענתה ויצאה מתחנת המשטרה כשהיא צולעת. "שוטר הניח עליי ידיים, סובב אותי בצורה אלימה ואז קפצו עליי עוד חמישה שוטרים", אמרה אבבה ל"הארץ", "הם לא הזדהו בפניי. שוטר אחד דרך לי על כף הרגל ואחר בעט בי. נעצרתי על ידי שישה גברים ללא שוטרת אחת. זה רק מחדד לי שאנחנו בדרך הנכונה". אבבה הורחקה מהעיר פ"ת, ולכן עברה להפגין אתמול מול ביתו של שר המשפטים אמיר אוחנה בתל אביב. הפגנות מתקיימות גם מול ביתם של ראשת מח"ש בנתניה ושל פרקליט המדינה שי ניצן בירושלים.

באגודה לזכויות האזרח מתחו ביקורת על הנחיות המשטרה ופעלו בימים האחרונים כנגדן. "הדרך בה המשטרה מימשה את הנהלים היתה כוחנית ואלימה, חסרת סבירות ומבלי שהופר הסדר הציבורי, תוך ביצוע מעצרי שווא שכל מטרתם הוא להניא קיום כל סוג של מחאה בהרחקת מספר המפגינים הקטן שמגיע למקום", נטען מהאגודה, "מובן שצריך לאזן בין חופש המחאה לפרטיות התושבים, אך במקרה זה המשטרה חרגה מסמכותה וקבעה הגבלות שנועדו למעשה להשתיק את המחאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ