מאות הפגינו בשכונת מגוריו של מנדלבליט, לאחר שורת מעצרים אתמול במקום

ההפגנה המרכזית בכיכר גורן הסתיימה, וכ-50 בני העדה האתיופית מפגינים בשעה זו בפתח תקוה. זהו השבוע ה-141 שבו מתקיימת הפגנה בדרישה לחקור את נתניהו בפרשת כלי השיט

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בפתח תקוה, הערב
בר פלג
בר פלג

מאות בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר גורן בפתח תקוה, בשכונת מגוריו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בפתח תקוה. זה השבוע ה-141 שבו מתקיימת הפגנה בכיכר גורן בדרישה לפתיחת בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת כלי השיט. המפגינים גם מוחים על הנחיות המשטרה החדשות שחלות עליהם, בהן איסור שימוש באמצעי הגברה במקום.

המפגינים השתמשו במערכת הגברה, והמשטרה אישרה זאת. אתמול עצרה המשטרה כ-15 פעילים בשכונת מגוריו ובהפגנה מול תחנת המשטרה, ובמחלף קרית אונו עומדים מפגינים שהורחקו מהעיר בימים האחרונים. להפגנה הגיעו אנשי המחנה הדמוקרטי, בהם ניצן הורוביץ ואהוד ברק. 

ברק במחאה ליד בית היועמ"ש בפתח תקוה, הערבצילום: עופר ועקנין

סיסאט פנטה, ממובילי מאבק העדה האתיופית, אמר בהפגנה: "אני שמח שסוף סוף נוכל לעשות איחוד מאבקים כדי לעשות סוף לעוגמת הנפש הזאת. המאבק הוא של כולנו". חושף השחיתות רפי רותם קרא למנדלבליט "מושחת", ואמר: "אנחנו נעבוד בצורה חוקית, בניגוד לשוטרים האלה, שבשבוע האחרון מה שעשו ליוצאי אתיופיה זה לינץ' בפיקודו של ניצב עמי אשד - ואני מזמין אותו לתבוע אותי". 

12 מהמפגינים שנעצרו אתמול השתחררו בתנאים מגבילים. במהלך הלילה שוחררו שלושת העצורים האחרונים בתנאי הרחקה של חמישה ימים משכונת כפר גנים בעיר. דניאל חקלאי עורך דינם של השלושה אמר ל"הארץ" כי "משטרת פתח תקוה עצרה אותם בלא עילת מעצר. האנשים הללו בילו 24 שעות בבית מעצר מפני שסירבו לחתום על הסכמה לצו הרחקה מפתח תקוה למשך 15 יום" השופט, רנה הירש, הסביר את הסיבת ההרחקה ואת הנסיבות המעצר בכך שבג"ץ ידון בתנאים בהמשך השבוע ואמר כי "לטעמי לא די בעובדה שמדובר באנשים המוכרים כחברי קבוצה מוחה, עם להוות משום מחאה ממשית ואקטיבית שיש בה משום הפרה של הוראה חוקית״.

מפגינים בפתח תקוה, הערבצילום: עופר וקנין

המשטרה מסרה אתמול כי "הפעילים הפרו את ההנחיות באופן בו צעדו בציר ההליכה של היועץ המשפטי לממשלה לבית הכנסת, סירבו לבקשת השוטרים להתלוות לתחנת המשטרה, כרזו במגפונים והפריעו לשוטרים במילוי תפקידם".

עורך דינם של המפגינים אמר בתגובה למשטרה: "המשטרה לא מדייקת בעובדות ומבלבלת בפרטים, הם לא הפרו נהלים ולא הפעילו מגפונים הדברים לא היו ולא נבראו". כ-40 איש הפגינו מחוץ לתחנת המשטרה בעיר לאחר מעצר הפעילים. בסרטון המתעד את המעצרים שהועלה לרשתות החברתיות נראים ארבעה מפגינים בשכונת המגורים של היועמ"ש. הם מסבירים למפקד התחנה כי הם בדרכם לביתה של חברה למסיבה, הוא מציע ללוות אותם למסיבה ואז רואה שאחת מהם לובשת אחת מהחולצות המזוהות עם המחאה ומחליט לעכב את הארבעה, כולם פעילים מרכזיים במחאה.

ביום שלישי החליט מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב עמיחי אשד, על שורת הגבלות בהפגנות בפתח תקוה. ההנחיות קובעות בין היתר כי המחאה תוכל להתקיים רק בכיכר גורן ובמפגש הרחובות מייזנר ובן גוריון, ולא באף רחוב סמוך לבית היועמ"ש. רק בכיכר גורן יתאפשר ליותר מחמישה מוחים להתאסף ולהפגין, ובשני המוקדים יהיה איסור על שימוש באמצעי הגברה. ביום רביעי נעצרו שבעה מפגינים, כולם ממחאת יוצאי אתיופיה שליד ביתו של מנדלבליט, בעקבות ההגבלות החדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ