בג"ץ הקפיא את מינוי מועמדו של אמיר אוחנה למנכ"ל משרד המשפטים

שופט העליון ג'ורג' קרא קיבל את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים המורה על הקפאת כניסתו של אופיר כהן לתפקיד. מוקדם יותר היום אישרה הוועדה למינויים בכירים את מינויו של כהן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה בכנסת, החודש
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ הקפיא היום (ראשון) את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים. כהן מונה כמשרת אמון של שר המשפטים אמיר אוחנה, ואמור להחליף בתפקיד את המנכ"לית בחמש השנים האחרונות אמי פלמור, שפוטרה שבועות ספורים לאחר כניסת אוחנה לתפקיד. המשרד פועל כרגע ללא מנכ"ל.

שופט העליון ג'ורג' קרא קיבל את בקשת התנועה לאיכות השלטון, שעתרה נגד המינוי. הוא הוציא צו ביניים המורה על הקפאת הליך מינויו וכניסתו לתפקיד של כהן עד להכרעה בעתירה, וקבע כי יתקיים דיון בעתירה בהקדם האפשרי.

אופיר כהןצילום: גיא קרן

מאוחנה נמסר בתגובה כי "אופיר כהן הוא מהמינויים הראויים ביותר במשרדי הממשלה. מדובר באדם שתרם את שנותיו היפות ביותר לשירות ביטחון מדינת ישראל ונושא על גופו את המחיר היקר. הוא בעל כישורים משפטיים וניהוליים מתאימים כפי שקבעה הוועדה למינויים בכירים בנציבות שירות המדינה, שדנה בדקדקנות במינויו. אני מקווה ומעריך שגם ביהמ"ש העליון יתרשם כך". מוקדם יותר היום אישרה הוועדה למינויים בכירים את מינויו של כהן, לאחר שאוחנה אמר כי לא איתר לתפקיד עובדי מדינה שיש לו אמון מלא בהם.

אוחנה הוא השר היחיד מהחמישה שמונו מאז הבחירות שהחליף את מנכ"ל משרדו. לפי הנחיית היועמ"ש, יש להימנע ממהלך כזה בתקופת בחירות כדי למנוע "חוסר יציבות שלטונית, תפקוד לקוי של המשרד ואף ניצול לרעה של סמכויות שלטוניות". 

לפי הנוהל, ניתן לחרוג מכך במקרה שבו נציב שירות המדינה "השתכנע כי אין מנוס מהחלפת המנכ"ל לשם תפקודו התקין של המשרד". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר לפטר את פלמור. הוא כתב כי "יש קשיים משפטיים" במהלך, אך אין מניעה משפטית להוציאו לפועל. מנכ"ל משרד ממשלתי הוא משרת אמון שאינה חייבת במכרז.

מנכ"ל משרד המשפטים יושב מתוקף תפקידו בוועדה לבחירת פרקליט המדינה הבא. הפרקליט הנוכחי שי ניצן צפוי לסיים את תפקידו בדצמבר הקרוב, והוועדה לבחירת מחליפו מתכנסת בדרך כלל כחודש לפני מינוי המחליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ