סכום הפיצויים שהמשטרה שילמה על רשלנות במעצרים גדל פי שלושה בתוך שנה

המשטרה פיצתה בשנה שעברה תובעים על מעצרי שווא ורשלנות במעצרים ב-657 אלף שקלים, לעומת כ-213 אלף ב-2017. סכום הפיצויים הכללי קפץ פי 2.5 בתוך חמש שנים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון הארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2018
יהושע (ג'וש) בריינר

ג', תושב הדרום שביצע תאונה, נעצר ב-2014 לשלושה ימים לאחר ששוטר הבחין באבקה לבנה על המושב הקדמי במכוניתו. האבקה, העשויה מקרמיקה, שימשה את ג' לדיג, אך הסבריו וציוד הדיג שהחזיק בתא המטען לא הואילו, והוא נעצר בחשד להחזקת הירואין שלא לצריכה עצמית. ג' תבע את המשטרה בגין מעצר שווא. בדצמבר האחרון פסק לטובתו בית המשפט השלום בירושלים פיצויים בגובה 6,000 שקלים.

לפי נתוני המשטרה, ג' הוא אחד מעשרות אזרחים שתבעו את המשטרה בגין מעצרי שווא. דו"ח שפרסם היום (שני) הייעוץ המשפטי של המשטרה מצביע כי גובה הפיצויים ששילמה המשטרה בשנה שעברה לאזרחים בגין רשלנות במעצרים, בהם מעצרי שווא, גדל פי שלושה ביחס ל-2017 - מ-213 אלף שקלים ב-2017 ל-657 אלף ב-2018. זאת, אף בשנה שעברה חלה לראשונה מזה עשור ירידה במספר המעצרים שביצעה המשטרה. ב-2016 שילמה המשטרה כ-195 אלף שקלים בגין רשלנות במעצרים, ו-123 אלף ב-2015.

בית כלא בבאר שבע, ב-2018צילום: אליהו הרשקוביץ

עוד עולה מהדו"ח כי גובה הפיצויים ששילמה המשטרה בכל התביעות הנזיקיות שהוגשו נגדה עלה ב-2018 פי 2.5 לעומת 2014 - מ-9.7 מיליון שקלים ל-23.5 מיליון. סכום הפיצויים בשנה שעברה עלה בכמיליון שקלים לעומת 2017.

לפי הדו"ח, העילה המרכזית שהמשטרה פיצתה בגינה בשנה האחרונה היא שימוש חריג בכוח של שוטרים. העילות המרכזיות האחרות הן רשלנות בשמירה על עצורים או בתנאי העצורים.

רפ"ק מרב אלישוב, ראש חוליית נזיקין במחלקת הייעוץ המשפטי במשטרה שערכה את הדו"ח, ציינה כי בשנים שנבחנו בדו"ח הוגשו נגד המשטרה תביעות נזיקיות בסך 277 מיליון שקלים. עם זאת, חלק ניכר מהתביעות נדחו או שנפסקו בגינן תשלום נמוך בהרבה מזה שביקשו בתביעה. אלישוב ציינה כי פעמים רבות הפיצויים משולמים בגין אירועים שהתרחשו לפני שנים רבות. "ישנם מקרים בהם אין מתאם ישיר בין מידת הרשלנות ובין גובה הנזק", כתבה בדו"ח, "אירוע בודד עלול להוביל נזק שמוערך במיליוני שקלים, על אף שמדובר במחדל מינורי, ולהפך. לעיתים בגין אירוע בודד משולם פיצוי בגובה מיליוני שקלים".

אלישוב כתבה כי "המשטרה מטפלת מדי שנה במאות אלפי אירועים, תלונות וחקירות וגרימת נזקים תוך כדי פעילות מבצעית וחקירתית היא בלתי נמנעת". היא ציינה כי "העובדה שמספר תביעות הנזיקין מדי שנה מסתכם במאות תיקים בלבד" מלמדת כי במרבית המקרים המשטרה פועלת במקצועיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ