לאחר שהרב הראשי אסר לקבור את אמו - סרבן הגט נכנע והסכים להתגרש מאשתו

בתום פגישה בין פרקליט האשה העגונה וקרובי משפחתו של סרבן הגט נקבע כי האיש יספק התחייבות מגובה בערבות לגט. בעקבות ההסכמה הוחלט שאמו תיקבר היום

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב לאו בשנה שעברה
אהרן רבינוביץ

סרבן גט הסכים להתגרש מאשתו לאחר 15 שנות עגינות, משום שהרב הראשי דוד לאו הורה היום (שלישי) למנוע את קבורת אמו אם לא יעשה זאת. הסרבן הודיע כי יציית להוראת בית הדין הרבני בארצות הברית, מקום מגוריו, שהורה לו לתת גט לאשתו כבר לפני עשור. מלשכת הרב לאו נמסר כי בתום פגישה בין פרקליט האשה לבני משפחת הגבר, הוסכם כי האיש יתחייב לספק גט ויעגן את התחייבותו בערבות כספית. בעקבות זאת הוחלט לקבור את אמו היום. 

לפני כחמש שנים נישא הבעל לאשה אחרת, לאחר שהשיג היתר מיוחד לכך. במכתב ששלחו דייני בית הדין בארה"ב לרב לאו הם כתבו כי "הבעל מעגן את אשתו 15 שנים, וכבר נשא אשה אחרת שלא כדת ושלא כדין". הדיינים הוסיפו: "יש למנוע מלקבור את בניו בקבר ישראל עד שיגרש את אשתו, ובפרט משום שאמו שנפטרה תמכה בבנה לעגן את אשתו". בעקבות פניית בית הדין האמריקאי, הורה הרב לאו לחברה קדישא בירושלים שלא לקבור את האשה, והלווייתה שאמורה היתה לצאת לדרך ב-10:00 בירושלים נדחתה. הבן נמצא כעת בארה"ב ולא הגיע להלוויה מחשש שייעצר עם הגעתו ארצה. בכיר בהנהלת בתי הדין הרבניים אמר ל"הארץ" כי זה מקרה תקדימי, וכי לא נהוג לאסור על קבורת קרובי משפחתו של סרבן גט.

בהודעה שפרסם הרב לאו נכתב: "לפנינו מונח מקרה של עיגון קשה ביותר, בן למעלה מעשר שנים, כאשר הבעל מסרב בכל תוקף לאפשר לאשתו להמשיך בחייה בעוד הוא נשא אשה שנייה שלא כדין. לאחר שמוצו כלל האפשרויות האחרות נאלצנו להודיע לחברה קדישא שלא לקבור את האם עד להפקדת גט כשר בידי הבן. אנו תקווה כי מהלך זה יביא למתן גט בהקדם ולשחרורה של האשה מכבלי עגינותה לאחר שנים כה רבות".

בית הלוויות שמגר בירושלים, ממנו אמורה לצאת הלוויית האשה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

באפריל גזר בית משפט השלום בירושלים על סרבן הגט מאיר גורודצקי 15 חודשי מאסר בפועל ושבעה חודשי מאסר על תנאי, בעונש הפלילי הראשון שהשית בית משפט על סרבן גט. לפני כן שהה גורודצקי בכלא במשך 18 שנה בהוראת בית דין הרבני, מפני שסירב לתת גט לאשתו צביה. השופט ירון מינטקביץ קבע כי לזכות גורודצקי עומדת העובדה שמדובר בפעם הראשונה שבה אדם עומד לדין בנסיבות דומות, אולם ציין כי שאר השיקולים פועלים לחובתו ומצדיקים עונש חמור יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ