מנדלבליט: רשויות יכולות לקיים אירועי פנאי ובידור בהפרדה מגדרית, ולא רק טקסים דתיים

בעקבות המופע בעפולה, גיבש היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת שלפיה אין מניעה משפטית להפרדה כאשר היא נעשית מרצון. לדבריו, הקושי בהפרדה מצטמצם כשהאירוע מיועד לקהל המעוניין בה

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המופע בהפרדה בעפולה, בשבוע שעבר
אור קשתי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הציג הערב (חמישי) חוות דעת המתירה לרשויות מקומיות לקיים בתנאים מסוימים הפרדה מגדרית באירועי פנאי ובידור, ולא רק בטקסים דתיים. לפי מנדלבליט, שגיבש את חוות דעתו בעקבות הדיון המשפטי בהופעה הנפרדת בעפולה בשבוע שעבר, אין קושי משפטי בקיום הפרדה אם היא נעשית מרצון, וההצדקה לקיומה גוברת אם האירוע מיועד לקהל המעוניין בהפרדה.

מנדלבליט מנה במסמך קריטריונים לקיום אירוע נפרד, העולים מהחוק ומפסיקת בתי המשפט. "אמות המידה המפורטות הן בגדר קווים מנחים, אשר יש בהן כדי לסייע לרשויות המקומיות בבואן לשקול עריכת אירועים המיועדים לציבור המעוניין בהפרדה מגדרית", כתב היועמ"ש. הוא הבהיר כי עמדתו היא "עמדת ביניים, אשר תעמוד בתוקפה עד לקיומו של דיון משפטי עקרוני ומקיף בסוגיה זו".

אביחי מנדלבליט בכנס הרצליהצילום: מגד גוזני

בחוות הדעת, המסכמת דיון שנערך בלשכתו, כתב מנדלבליט כי כדי שתוכל לערוך אירוע בהפרדה, על רשות מקומית "להשתכנע כי הציבור לו מיועד האירוע, או חלק משמעותי ממנו, יימנע מהשתתפות בו בהיעדר הפרדה מגדרית מתוכננת". היועץ הנחה את הרשות לבחון "אם לאור מאפייני האוכלוסייה המתגוררת באותה רשות ולאור סוג האירוע בו מדובר, ניתן לקיים הפרדה וולונטרית ללא הכוונה", וקבע כי "ככל שניתן, מובן כי יש להעדיף אפשרות זו על פני הפרדה מתוכננת".

"ככל שמדובר בהפרדה וולונטרית לחלוטין, במסגרתה כל אדם בוחר את מקומו ללא כל הכוונה, אין בכך כל קושי", כתב היועץ, "ככל שגובר רכיב הוולונטריות בהפרדה, כך קטן הקושי שבהפרדה". בחוות הדעת נאמר כי על הרשות המקומית לבחון אם לצד המתחמים הנפרדים ישנו גם מתחם מעורב לטובת מי שאינם רוצים בהפרדה. "בכל מקרה", הבהיר מנדלבליט, "אין לקבל כפייה של מקומות ישיבה באמצעות הפעלת כוח פיזי, או אכיפה של דרישות לבוש או צניעות".

היועץ כתב כי "ככל שייחודו של האירוע לקהל המעוניין בהפרדה מגדרית הוא מובהק
יותר, מצטמצם הקושי בקיומה". לדבריו, ניתן לקיים אירוע כזה אם הוא "אינו מיועד ככלל לקהל של ילדים או משפחות, אלא לקהל בוגר המעוניין בקיומה של הפרדה". הוא הוסיף כי ההצדקה להפרדה גוברת אם מדובר באירוע סגור לרוכשי כרטיסים ולא באירוע הפתוח לקהל הרחב. עוד הנחה להתחשב ב"יחס בין סך כל האירועים הנערכים ברשות מקומית לבין האירועים הנערכים בהפרדה, והתאמתו של יחס זה להיקף הקהל המעוניין בהפרדה באותה רשות מקומית".

מנדלבליט קבע כי "ככל שלא מתקיים שוויון חומרי בין המגדרים באירוע עצמו, לא ניתן יהיה להצדיק את קיומו של אירוע בהפרדה". הוא הוסיף כי באירוע נפרד, "ההפרדה תיעשה תוך הקפדה על תנאים שווים ביחס לגברים ולנשים, באופן המבטיח תנאי נגישות להתרחשות המרכזית של האירוע, מיקום ומרחב מתאימים ודומים".

ב-2014 אומץ כהחלטת ממשלה דו"ח ועדה בראשות שרית דנה, שקבע כי "משרד ממשלתי או רשות ציבורית אחרת אינם רשאים לארגן אירוע ציבורי שבמהלכו יינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים". לכללים אלה נקבע יוצא דופן, "צר ומוגבל" בלשון הדו"ח, "אירוע שעיקרו פולחן דתי או טקס דתי".

בשבוע שעבר, בעקבות עתירה שהגישה שדולת הנשים, אסר בית המשפט המחוזי לקיים הופעה של הזמר מוטי שטיינמץ בהפרדה בפארק העירוני בעפולה. השופט יונתן אברהם קבע כי "כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לפי שיקול דעתו לשהות בכל מקום באירוע, ונאסר זאת על מי מן הסדרנים או המאבטחים, או כל גורם אחר מארגן באירוע, לבצע פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי". הוא הורה לסדרנים ולמאבטחים "לסכל כל ניסיון להציב שלטים המורים על הפרדה כאמור או מחסומים או אמצעי כריזה... ולערב את משטרת ישראל הנוכחת במקום בכל מקרה שגורם כלשהו ינסה לבצע הפרדה כאמור". את המשטרה הנחה השופט "לסייע לכל מי הפונה אליה בטענה או תלונה כי מתבצעת הפרדה מגדרית, למנוע הפרדה שכזו ולהרחיק ממקום האירוע כל אדם העוסק בהפרדה מגדרית בשעת האירוע".

בדיון נוסף, שהתקיים בעקבות עתירת ש"ס, הפך שופט מחוזי אחר, עאטף עילבוני, את ההחלטה. הוא קבע כי בסמכותה של העירייה לקבוע אם המופע ייערך בהפרדה, והורה להחזיר את ההכרעה בעניין אליה, לצורך "קבלת החלטה מושכלת בנדון". בעקבות זאת התקיים המופע בהפרדה, כמתוכנן, אולם בעיצומו ביטל בית המשפט העליון את ההיתר לקיימו וקבע כי בית המשפט המחוזי חרג מסמכותו. השופטים עוזי פוגלמן, יוסף אלרון ואלכס שטיין הבהירו כי אינם קובעים עמדה עקרונית בסוגיית ההפרדה.

במענה לעתירת ש"ס מסר מנדלבליט כי לעמדתו ההחלטה למנוע את קיום המופע בהפרדה סבירה, ודחה את הטענה להדרת חרדים, "שכן אין למנוע ישיבה וולונטרית במופע של כל אחד מהצופים והצופות כפי רצונם". לצד זאת הודיע היועץ כי יבחן בהקדם את אמות המידה לקיום אירועים בהפרדה, וכתב כי הוא סבור ש"מהבחינה העקרונית, ייתכנו נסיבות מיוחדות בהן תוכל עירייה לקיים אירוע עבור הציבור החרדי בהפרדה". בחוות הדעת שפורסמה היום נכתב כי יש צורך בדיון משפטי מעמיק בסוגיה, אלא ש"התברר כי כבר בעת הקרובה צפויים להתקיים מספר אירועים בהפרדה מגדרית ברשויות מקומיות שונות, דבר המחייב גיבוש עמדה משפטית מהירה, עוד בטרם ניתן יהיה להשלים את הבחינה העקרונית המתוארת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ