פילבר בחקירתו: נתניהו הורה לי למתן את הרפורמה בבזק ולאשר את המיזוג עם יס

לפי חדשות 12, עד המדינה אמר לחוקריו כי רה"מ ביקש ממנו למתן את רפורמת השוק הסיטונאי, שהיתה אמורה לפגוע ברווחי החברה: "הבנתי שזו המשימה ושאני חייב לעשות אותה". נתניהו: פילבר משקר כדי לחלץ את עצמו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פילבר בכניסה לדיון בהארכת מעצרו, פברואר 2018
הארץ

עד המדינה שלמה פילבר העיד בחקירתו בתיק 4000 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לו למתן את ירידת המחירים במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי בבזק, ולאשר את מיזוגה עם חברת יס - כך דווח הערב (שלישי) בחדשות 12. על פי הדיווח, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אמר כי הבין "שזו המשימה ושאני חייב לעשות אותה". נתניהו צפוי לעמוד לדין, בכפוף לשימוע, על קבלת שוחד מבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברים כי "כדי לחלץ את עצמו מאחריות פלילית למעשים שעשה ללא קשר לראש הממשלה, פילבר העליל שקרים על נתניהו כדי שהחוקרים ירדו ממנו". נתניהו הוסיף כי כל ההחלטות בנושא בזק ויס קיבלו את אישורי הרגולטורים ואנשי המקצוע.

נתניהו בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

בפברואר האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כוונתו להעמיד לדין את נתניהו, בכפוף לשימוע, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. בתיק 4000, פרשת בזק-וואלה, חשוד נתניהו שקיבל שוחד מאלוביץ': בתמורה לעיסוק בענייניו העסקים של איש העסקים, חשוד ראש הממשלה שזכה לכאורה לסיקור אוהד באתר וואלה, כך שישרת אותו ואת רעייתו שרה. השימוע נקבע בתחילה ליולי, ולאחר שנדחה מתוכנן כעת להתקיים בתחילת אוקטובר. בתיק 1000 חשוד נתניהו במרמה והפרת אמונים בקבלת טובות הנאה מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, ובתיק 2000 הוא חשוד במרמה והפרת אמונים לאחר שדן עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס בעסקת שוחד שתטיב עם שני הצדדים.

כתב אישום נגד נתניהו בכפוף לשימוע: שוחד בתיק 4000, מרמה והפרת אמונים ב-1000 וב-2000

לדברי פילבר, ימים אחדים לאחר כניסתו לתפקיד ב-2015 הוא נפגש עם נתניהו, שלקח על עצמו את תפקיד שר התקשורת עם הרכבת הממשלה החדשה. "הוא אמר לי: 'אל תבטל את התחרות, אבל תראה מה אפשר לעשות בנושא של המחירים. אולי למתן את זה על יותר זמן או פחות'", ציטט פילבר את רה"מ, "הוא הראה עם היד איזו תנועה של הורדת מחירים שבמקום שתהיה חדה וחריפה, שתהיה יותר מתונה. ואז הוא אומר, גם הבנתי שצריך לגמור את המיזוג של בזק ויס".

עוד קודם לכן, טען פילבר, אמר לו נתניהו: "אלוביץ' דיבר איתי על הרפורמה במשרד, אמר לי משהו על חברת ייעוץ שקבעה מחירים ועשתה עבודה לא נכונה". לדבריו, ראש הממשלה לא הכיר את המושגים המדויקים בנושאי השוק הסיטונאי והגלישה באינטרנט.

כשנשאל מה הבין מכך, אמר פילבר: "שיש את הסוגיות של בזק ויס, תטפל בזה ותגמור את זה. אתה לא צריך לשאול אותו עד מתי, כי אני מבין שמבחינתי זאת המשימה. אני מכיר אותה כבר, או את חלקה, ואם לא - אני לומד אותה ומבין שיש איזה דד ליין. מה שאני מבין שאני חייב לעשות את זה". כשנשאל למה, אמר: "א', זה המבחן הראשון שלי כמנכ"ל. יכולת ביצוע. ב', כשראש הממשלה מעלה בשיחה כזאת מכל ענייני המשרד את זה, אז אני מבין שזה מהנושאים החשובים לו".

הוא הוסיף וטען שכל שנאמר לו הוא "שצריך להתקדם, שברגר (מנכ"ל משרד התקשורת היוצא) שם מגבלות, שברגר שם משקולות בלתי עבירות ושצריך לפתוח את החסם הזה. זה הרושם שאני מקבל בעניין, שמדיניות השר (נתניהו) היא לפתוח את החסימות ולאשר את המיזוג. וברגע שאני שומע את זה ממנו זה מסתדר לי ומתחבר לכל מה שאני מכיר מבחינתי זו הוראה לביצוע".

הפגישה המדוברת, שהתקיימה בלשכת נתניהו, תוארה בעדות פילבר כנינוחה ובאווירה חיובית: "בשעת הערב נקבעה לי פגישה מסודרת. אני נכנס, היה איזה סוג של מינגלינג בהתחלה אווירת אופוריה וחוגגים על הקמפיין, על ההצלחה. ראש הממשלה ישב בכיסאו, ניגשנו לשולחן, התיישבנו התחלנו לפטפט, ואז יש לפעמים את הקטע שהוא קצת יותר נינוח, קצת פותח את החליפה ואומר: בוא נעבור לכורסאות" לוקח סיגר מתחיל לעשן. סך הכל הדיבור שלי הוא די קצר, תכליתי ובכותרות. אנחנו מבינים האחד את השני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ