"למה אתה לא מחליף אותו?": פילבר העיד כיצד נתניהו דחק בו להדיח בכיר במשרד

בחדשות 12 דווח כי עד המדינה אמר לחוקריו שהיה לו ברור "שמישהו סימן צלב" על סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת, שהתנגד לרפורמה בבזק. פילבר העריך כי שרה נתניהו, ניר חפץ או נתן אשל שלחו את רה"מ לנזוף בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פילבר בדיון בהארכת מעצרו, ב-2018

עד המדינה שלמה פילבר העיד בחקירתו בתיק 4000 כיצד ראש הממשלה בנימין נתניהו דחק בו לפטר את סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת, הרן לבאות, שהתנגד לרפורמת השוק הסיטונאי בבזק. לפי הדיווח הערב (רביעי) בחדשות 12, נתניהו התקשר לפילבר שנה לאחר שמונה לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, וחזר שוב שוב על שני משפטים: "מי זה ההרן הזה, למה אתה לא מחליף אותו?". נתניהו צפוי לעמוד לדין בכפוף לשימוע על קבלת שוחד מבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'.

במהלך עדותו במשטרה ביקש החוקר מפילבר לפרט אם ראש הממשלה נזף בו בנוגע לבזק. עד המדינה השיב כי כלל לא ננזף, "אלא אם מתייחסים לשיחה אחרת, שהיתה בתום שנה שבה הזכיר נתניהו שהדברים לא מתקדמים בקצב הרצוי. השיחה הזאת היתה סוג של שיחת נזיפה אבל בטונים נמוכים". פילבר ציין כי הוא מעריך שהשיחה התקיימה "במקביל לתקופה שניר (חפץ) ושרה וכל הלחצים שאני לא עומד בציפיות ולא מספק את הסחורה. הוא נשלח לנזוף בי ולדרבן אותי – אני מעריך שעל ידי אשתו, ניר (חפץ) או נתן אשל. באותה תקופה שמעתי את המנגינות האלה משלושת אלה".

החוקר ביקש מעד המדינה לספר מה נתניהו אמר לו לגבי הרן, ופילבר השיב: "הוא חזר על שני משפטים כל הזמן - 'מי זה ההרן הזה, למה אתה לא מחליף אותו?'. פילבר הדגיש כי היה לו ברור "שמישהו סימן לו צלב על האיש. היינו בתקופה שבה בזק היו איתו בתהליך של נסיון להגיע להסכמות על מחירי הטלפוניה, שכשלו פעם אחר פעם. אני מתכוון גם לשיחות של סטלה (הנדלר, מנכ"לית בזק) עם הרן וגם שיחות של אור אלוביץ' עם הרן. היה ברור לי שהשיחה מתייחסת להקשר הזה. אני רק אמרתי: 'זה לא פשוט, אי אפשר לפטר ככה בן אדם מהיום למחר בלי תהליך. אני מטפל בסוגיה'". 

בכתב החשדות בתיקי נתניהו נכתב כי בתקופה שבה כיהן פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת, ופעל לקדם את ענייניו של בעל השליטה בבזק, דאג נתניהו מספר פעמים לוודא שפילבר מטפל בענייני בזק בהתאם להנחייתו. בכתב החשדות צוין כי באותה תקופה התקשר נתניהו לפילבר בכדי לנזוף בו על כך שאינו מפטר את לבאות, שעמד בחזית המחלוקת של המשרד עם בזק בנושא מחירי רפורמת הטלפוניה. 

נתניהו בישיבת ממשלה, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול דווח בחדשות 12 כי פילבר העיד בחקירתו בתיק 4000 שנתניהו הורה לו למתן את ירידת המחירים במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי בבזק, ולאשר את מיזוגה עם חברת יס. על פי הדיווח, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אמר כי הבין "שזו המשימה ושאני חייב לעשות אותה". לפי הדיווח, פילבר אמר כי ימים אחדים לאחר כניסתו לתפקיד ב-2015 הוא נפגש עם נתניהו, וזה אמר לו: "אל תבטל את התחרות, אבל תראה מה אפשר לעשות בנושא של המחירים. אולי למתן את זה על יותר זמן או פחות'". לפי פילבר, נתניהו "הראה עם היד איזו תנועה של הורדת מחירים שבמקום שתהיה חדה וחריפה, שתהיה יותר מתונה".

בפברואר הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כוונתו להעמיד לדין את נתניהו, בכפוף לשימוע, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. בתיק 4000, פרשת בזק-וואלה, נתניהו חשוד בקבלת שוחד מאלוביץ': ראש הממשלה חשוד שזכה לסיקור אוהד באתר וואלה בתמורה לקידום עסקיו של בעלי בזק. השימוע נקבע בתחילה ליולי, ובהמשך נדחה לתחילת אוקטובר. בתיק 1000 חשוד נתניהו במרמה והפרת אמונים בגין קבלת טובות הנאה מאיש העסקים ארנון מילצ'ן, ובתיק 2000 הוא חשוד במרמה והפרת אמונים, בשל עסקה שרקם עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס לסיקור חיובי תמורת החלשת "ישראל היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ