האם שבתה נמצאה קשורה בלוד ובעלה נאשמים שהכו, כלאו והרעיבו אותה

כתב האישום מגולל מקרי התעללות רבים הכוללים חבלות בכל חלקי גופה של הילדה, כוויות ומניעת טיפולים רפואיים. באחד המקרים, האם גרמה לשבר בזרוע שמאל של בתה. הילדה נמצאה קשורה במקלחת ביתה כשהיא פצועה בחודש שעבר

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט המחוזי בלוד
בר פלג

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד אמה של הילדה בת השבע שנמצאה בחודש שעבר קשורה ופצועה בביתה בלוד, ונגד בעלה. לפי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, השניים התעללו בילדה פעמים רבות, הכו אותה, גרמו לה חבלות חמורות באמצעות חפצים וכן לכוויות, הרעיבו אותה, מנעו ממנה טיפול רפואי ומזון, כלאו אותה בחדרה ובשירותים וכפתו אותה בחוזקה עד לגרימת חבלות חמורות.

כתב האישום מייחס לבני הזוג ריבוי עבירות של התעללות בקטין על ידי אחראי בצוותא, תקיפה קטין הגורמת חבלה חמורה על ידי אחראי, הזנחת קטין על ידי אחראי בצוותא וכליאת שווא בצוותא. פרקליטות מחוז המרכז, שהגישה את כתב האישום, ביקשה לעצור את האם ובעלה עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

לבעלה של האם, פלסטינית שהגיעה לישראל דרך רמאללה, יש שלושה ילדים נוספים, ולו יש 11 ילדים נוספים מאשה אחרת, אזרחית ירדן המתגוררת בממלכה. הוא בדק אפשרות לאיחוד משפחות עם האשה הנוספת וילדיה, אך זו נענתה בשלילה עקב פוליגמיה. בעקבות נישואיו הנוספים, הוא מואשם גם בעבירת ריבוי נישואין.

עיריית לוד, ב-2011. טענו כי לא הכירו את הילדהצילום: אייל טואג

השופטת מיכל ברנט התירה לפרסם נוסח חלקי של כתב האישום בעקבות בקשת "הארץ", חרף גיל הקורבן. היא הסבירה: "באיזון בין שמירה על פרטיותן של הנאשמים וזכותו של הציבור לדעת כמו גם חובתו להיות ער למקרים כגון אלו ולדווח עליהם יש להרחיב את איסור הפרסום".

לפי דוברות המשטרה, הילדה נמצאה כשהיא שוכבת מקופלת בתוך שלולית מים בחדר המקלחת בביתה, כשהיא קשורה ברגליה, בידיה ובצווארה בחבל עבה, כשעל גופה נמצאו חתכים, חבלות ופצעים. השוטרים שהגיעו למקום תכננו לפרוץ לבית, כשלפתע האם ובעלה הגיעו לבית, לאחר שיצאו לבלות למשך כמה שעות עם שאר בני המשפחה בחוף בתל אביב.

על פי כתב האישום, השניים התעללו והזניחו את בתם במשך תקופה ארוכה, כשמרבית העבירות בוצעו בשנה האחרונה. באחד המקרים המתוארים בכתב האישום, האם דחפה את בתה לעבר גרם המדרגות וגרמה לה לשבר בזרוע שמאל. באחר, האם ובעלה הותירו אותה לבדה בביתם כשהיא ללא השגחה, ובמקרה נוסף קילחו אותה במים רותחים.

עו"ד מוחמד ענבוסי, המייצג את האם מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר: "כתב האישום הוגש היום, אנחנו זקוקים לזמן ללמוד את החומר ונהיה יותר חכמים. בתיק צו איסור פרסום שיש לכבדו".

עו"ד חי אוזן המייצג את בעלה של האם מסר: "היום הוגש כתב האישום נגד ההורים. עתרנו לבית המשפט לדחות את הדיון בשלושה שבועות. נקבל את חומרי החקירה ונמסור תגובה לבית המשפט".

בדיון בתיק שהתקיים בשבוע שעבר בבית משפט השלום בראשון לציון, טענה החוקרת כי ההתעללות ארכה כמה שנים, וכי "ב-14 שנותיי במשטרה לא ראיתי תיק כזה". היא הוסיפה שהילדה נמצאה במצב קטטוני, בתת-משקל ובתת-תזונה, שלדבריה "נראה גם בעין" ולא רק בדו"ח של המכון לרפואה משפטית בו נבדקה הילדה. לפי המשטרה, מטפלת שעבדה בבית המשפחה ונחקרה, יחד עם עדותה של הילדה, הביאו להתפתחות משמעותית בחקירה.

תחילה טענו השניים כי גנב פרץ לביתם והתעלל בילדה, טענה שנשללה. בדיון שנערך לפני כשבועיים אמרו נציגי המשטרה כי חקירת הילדה וילדים נוספים של בני הזוג חיזקה באופן משמעותי את החשד להתעללות ממושכת בהם. המחנכת והמנהלת בבית הספר שבו למדה הילדה בלוד מסרו עדות בתחנת המשטרה בעיר כדי לעמוד על עברה של הילדה. כמו כן, אספו חוקרי המשטרה מסמכים רבים מהרשות הפלסטינית, שם נולדה הילדה, הנוגעים לעברה. בת השבע, שבמשך כמה שנים שהתה בבית יתומים בבית לחם, למדה בכיתה א' בבית ספר בעיר, אך בעיריית לוד ובאגף הרווחה בעיר טענו כי אינם מכירים אותה.

לפי גורם המעורה בפרטי החקירה, אמה של הילדה טענה בתחילת שנה הלימודים הקודמת כי בתה מתגוררת עם סבתה בגדה המערבית, וביקשה לאפשר לה ללמוד בבית הספר עד שיוסדר מעמדה בישראל. אותו גורם הוסיף כי הילדה הגיעה לבית הספר שבו למדה בשנה האחרונה לסירוגין.

עו"ד ענבוסי טען בדיון בתיק שהתקיים כמה ימים לאחר מציאת הילדה כי היא סובלת מאלרגיה קשה הגורמת לחבלות שעל גופה, אך לא ידע לומר באיזו אלרגיה מדובר. הוא אמר גם כי קיימות תמונות של בת השבע מהשנה האחרונה שבהן ניכר כי מצבה הגופני טוב.

מהתיעוד שנעשה במצלמות הגוף של השוטרים שהגיעו לזירה עלה כי הורי הילדה הגיבו באדישות למראה הילדה הקשורה, ולא נראו מופתעים. נציג המשטרה אמר בדיון כי "בסרטון, האמא לא נראית מתרגשת במיוחד. האבא נכנס, היא עומדת בצד, הבת פצועה וקשורה. אין דמעה והיא אפתית לחלוטין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ