שטח פלסטיני הפך לאתר פסולת לפני כשבע שנים. כעת הורה בג"ץ למדינה לפנותו

רכבת ישראל שפכה טונות של עפר על אדמה פלסטינית ליד ההתנחלות ניל"י שבגדה כחלק ממיזם להקמת פארק, והתעלמה מצו שהורה לה לחדול מכך. כעת פסק בג"ץ כי היא האחראית לעבודות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפיכת הפסולת ליד ההתנחלות ניל"י ב-2012

לפני כשבע שנים נחשף כי רכבת ישראל שפכה טונות רבות של פסולת בניין באזור שחציו ואדי וחציו בבעלות פלסטינית פרטית במרכז הגדה המערבית. המינהל האזרחי הוציא אז צו נגד השלכת הפסולת במקום, ולאחר שנים של דיונים משפטיים - בג"ץ הורה אתמול (רביעי) לרכבת ישראל לפנות את העפר שהותירה שם.

הפסולה ששפכה רכבת ישראל בשטח, הסמוך להתנחלות ניל"י, נחצב בעת חפירת מנהרה לרכבת החדשה מתל אביב לירושלים, והועבר לשטח ליד ההתנחלות כחלק ממיזם שתכליתו להשתמש בעפר להקמת פארק עבור ההתנחלות. עם זאת, כ-30 דונם מהשטח שבו נשפך העפר הוא בבעלות פלסטינים. ב-2014 עתרו הפלסטינים, ששטחם הפך לתל פסולת עצום, בדרישה לפנות את העפר, אך גם המדינה וגם רכבת ישראל התכחשו לאחריותם בנושא.

פסולת העפר ששפכה הרכבת ליד ההתנחלות ניל"י, ב-2017צילום: אמיל סלמן

בהחלטתו הורה בג"ץ על פינוי השטח בתוך שנה מהיום. "אקדים ואומר כי יש להצטער על כך שבשל ניסיונות הצדדים להגיע להסכמה שחשבנו כי היה לה מקום בנסיבות העניין, כאשר השחקנים המרכזיים בשיח ושיג הם המדינה וחברה ממשלתית, התמשך ההליך פרק זמן לא מבוטל", כתב השופט עוזי פוגלמן בפסק הדין. הוא הוסיף כי אף שהצו נגד השלכת הפסולת לא כוון לרכבת ישראל, "הרכבת היא האחראית הישירה לעבודות העפר. על כן, אין מנוס מלאכוף את הצו כלפיה".

פוגלמן הורה לרכבת "להביא את הקרקע האמורה ככל הניתן למצב שבו היתה מצויה עובר לשפיכת העפר במהלך שנת 2012". כמו כן, פסק השופט כי על הרכבת לשלם לעותרים הוצאות שכר טרחה בשווי 40 אלף שקלים. השופטים דפנה ברק-ארז וג'ורג' קרא הצטרפו להכרעתו.

עו״ד עלאא מחאג'נה, בא כוח העותרים, בירך על ההחלטה. "זהו אחד מהמקרים הנדירים שעותרים פלסטינים מקבלים סעד אפקטיבי", אמר, אך קבל על כך שההחלטה התקבלה באיחור של שבע שנים. לדבריו, במהלך זמן זה "הרכבת נקטה טקטיקה מתחמקת וניסתה להימלט מאחריות. הסיפור טרם נגמר, שכן לרכבת ניתנה שנה נוספת לקיום פסק הדין מעבר לזמן שעבר, ועל כן צריך לחכות ולראות ביצוע ההחלטה בפועל ולוודא כי המצב יוחזר לקדמותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ