יצחק אספה, שדרס למוות את הנער ארי נשר, הורשע בהפקרה ובשיבוש חקירה

ביהמ"ש הרשיע את כדורגלן מ.ס. אשדוד יצחק אספה, אך זיכה אותו מחמת הספק מנהיגה בשכרות ומנהיגה במהירות מופרזת. "אני דוחה את עדות הנאשם שלא הבחין בתאונה כעדות בלתי מהימנה שלא מתיישבת עם העובדות", כתב השופט

בר פלג
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריו של ארי נשר, איריס ואבי (יושבים מימין) ויצחק אספה (עומד במרכז), היום בביהמ"ש המחוזי בת"א
בר פלג
אור בוקר

יצחק אספה, שדרס למוות את הנער ארי נשר, הורשע הבוקר (שלישי) בהפקרתו ובשיבוש הליכי חקירה. הוא זוכה מנהיגה בשכרות ומנהיגה במהירות גבוהה מהמותר. העונש המירבי על הפקרה הוא 14 שנות מאסר ועל שיבוש חקירה שלוש שנים, וגזר דינו צפוי להינתן בינואר. אספה, כדורגלן מ.ס. אשדוד פגע בספטמבר 2018 בנשר ובחברו כשרכבו על אופניים חשמליים בתל אביב. נשר נפגע אנוש ומת כעבור ארבעה ימים. חברו, שנפצע בינוני, חשוד בגרימת מוות ברשלנות. 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל פירט שורת עדויות, של אנשים שהבחינו בפגיעה החזקה בנשר ובחברו, וכן כאלה שהבחינו בנזק שנגרם לרכב. "לא אוכל לקבל את טענת הנאשם כאילו חשב שנגרם לו פנצ'ר ולא חש שום פגיעה", אמר, "הפגיעה גרמה לרעש חזק ובלתי שגרתי שהסב את תשומת לבם של נהגים בנתיב הנגדי. לא ייתכן שלא שמע את הרעש שנגרם מרכבו בהמשך הנסיעה. טענתו כי חשב שנגרם תקר בצמיג לא יכולה להתקבל. אני דוחה את עדותו של הנאשם שלא הבחין בתאונה כעדות בלתי מהימנה שלא מתיישבת עם העובדות והמציאות".

השופט הזכיר גם שיחות של אספה עם שני חבריו, הכדורגלנים עומר לקאו ואור דסה, לאחר התאונה. על פי העדויות שנשמעו במהלך המשפט, בשיחה הראשונה אמר להם אספה כי הוא חושב שיש לו תקר בצמיג, אך בשיחה השנייה שינה את גרסתו ואמר כי הוא חושב שפגע במשהו. גורפינקל הוסיף גם כי כאשר פגש אספה בשוטרים, הוא אמר כי לא הוא שנהג ברכב, אלא לקאו.

יצחק אספה בביהמ"ש המחוזי בת"א, הבוקרצילום: מגד גוזני

באשר לאישומים מהם זוכה אספה – נהיגה בשכרות ונהיגה במהירות גבוהה מהמותר – השופט ציין כי הפרקליטות לא הגישה חוות דעת שתקבע מה היתה רמת האלכוהול בדמו בזמן התאונה, ולכן זיכה אותו מאשמה זו. זאת, אף שבבדיקת האלכוהול שנערכה לאספה היתה בדמו רמה גבוהה מהמותר. גורפינקל הוסיף כי הוא אינו מאמין לאספה כי לא שתה כשבילה במועדון לפני התאונה. לגבי הנהיגה במהירות גבוהה מהמותר, אמר השופט כי לא ניתן היה לקבוע זאת ברמה הדרושה במשפט הפלילי. אספה עבר בדיקת שכרות רק ארבע שעות לאחר התאונה, ואת המהירות שבה נהג ניסו במשטרה למדוד לפי סרטון מטושטש שצולם באותו הלילה.

אספה מסר לאחר הכרעת הדין: "זהו בוקר קשה שמסכם שנה קשה מאוד עבורי, אך קושי זה הוא כאין וכאפס לעומת הקושי של משפחת נשר, שאיבדה את היקר לה מכל, ארי נשר ז"ל. אני משתתף בצערם העמוק וכואב את כאבם ואמשיך לכאוב אותו בכל יום במהלך חיי".

ארי נשר יחד עם אביו אבי ואמו איריסצילום: רפי דלויה

לפי המתואר בכתב האישום, בליל 24.09.18, הגיע שחקן מ.ס. אשדוד למועדון בנמל תל אביב על מנת לחגוג יום הולדת של חבר. במהלך שהותו במועדון הוא שתה משקאות אלכוהוליים, בהם שלושה בקבוקי וודקה. בהמשך הלילה, החליטו אספה, שרישיונו הוא של נהג צעיר, ושני חבריו, לעזוב את המועדון ולנסוע למסיבה נוספת בדרום תל אביב. אספה עזב את המועדון ברכבו ושני חבריו ברכב אחר. 

לפי כתב האישום, אספה נהג שיכור לפנות בוקר בשדרות רוקח בתל אביב ונסע במהירות של כ-75 קמ"ש, אף כי מדובר בדרך שהמהירות המותרת בה היא 50 קמ"ש. באותה עת רכב נער על אופניים חשמליים, כשהוא מרכיב על גבי החלק הקדמי של האופניים את חברו ארי נשר. כשרכבו של אספה היה במרחק של כ-15 מטרים מאחורי האופניים, סטו האופניים שמאלה, והרכב התנגש בהם בעוצמה. כתוצאה מהתאונה הועפו נשר וחברו בעוצמה מהאופניים.

אספה התקשר לחברו ארבע פעמים, "כשהוא שרוי בלחץ", על פי כתב האישום, ואמר לו תחילה כי הוא חושב שיש לו תקר בגלגל. בהמשך אמר כי "פגע במשהו והמשיך לנסוע". לאחר מכן אמר אספה כי עיניו נעצמו, הוא הרגיש שפגע בדבר מה - אך המשיך בדרכו. 

אספה וחברו החליטו לנסוע לכיוון נמל תל אביב כדי לנסות לאתר את מקום התאונה. כשהגיעו, הבחינו בכוחות המשטרה ובחלקי רכבו שהיו פזורים במקום. אף על פי כן, אספה לא פנה לכוחות המשטרה במקום, אלא חזר אל רכבו בדרום העיר והמתין לגרר.

בסביבות 5:20 לפנות בוקר הגיעו שוטרים לרחוב שבו חנה, בניסיון לאתר את הרכב שנמלט ממקום התאונה. השוטרים הבחינו בנזק שנגרם לרכבו ושאלו אותו על כך, והוא השיב כי הוא נגרם בעת חניית הרכב, כאשר הוא עצמו שהה בתוך המועדון - ואף טען כי חברו הוא זה שנהג ברכב. סביב השעה 7:30 עבר אספה בדיקת ינשוף שם נמצא כי בגופו 252 מיקרוגרם אלכוהול - כמות פי חמישה מהמותרת לנהג צעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ