הנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה העברית נחקרה כי לא מסרה פרטי מתלוננות

הנציבה, פרופ' לילי אנגליסטר, זומנה תחילה למתן עדות בקשר לחקירה נגד מנתח בכיר בהדסה. האוניברסיטה כתבה בתלונה למח"ש כי מדובר ב"ניסיון כוחני להפעלת לחץ פסול על הנציבה" לפעול בניגוד לחוק. המשטרה מכחישה כי הנציבה נחקרה באזהרה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוניברסיטה העברית, בשנה שעברה
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה חקרה באזהרה אתמול (שלישי) את הנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה העברית מפני שסירבה למסור שמות של שתי סטודנטיות שמסרו לה דיווח על אחד המרצים. האוניברסיטה הגישה תלונה למחלקה לחקירות שוטרים על עיכוב וחקירת המרצה, פרופ' לילי אנגליסטר.

פרופ' אנגליסטר זומנה למשטרה למתן עדות בקשר לחקירה בחשד להטרדות מיניות נגד פרופ' רון כרמלי, מנתח כלי דם בכיר בבית החולים הדסה. נגד כרמלי נפתחה חקירה בעקבות תחקיר שפורסם על ידי העיתונאי עמרי מניב בחדשות 13 לפני כחודש, בו הובאו עדויות להטרדות מיניות שביצע לכאורה כרמלי נגד שלוש עובדות הכפופות לו בבית החולים.

הפגנה באוניברסיטה העברית נגד הטרדות מיניות, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בתחקיר הוזכר גם ששתי סטודנטיות מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית דיווחו לפרופ' אנגליסטר על התנהגות בוטה לכאורה של כרמלי, בזמן ניתוח במסגרת השלב הקליני בלימודי הרפואה. הסטודנטיות ביקשו שלא להגיש תלונה במשטרה וששמן לא ייחשף.

במהלך העדות שמסרה הנציבה במשטרה, היא התבקשה על ידי החוקרת למסור את שמן של שתי הסטודנטיות. אנגליסטר סירבה בטענה שזו תהיה מעילה באמונן של הסטודנטיות. החוקרת הודיעה לה בעקבות תשובתה כי העדות הופכת לחקירה באזהרה בחשד לשיבוש מהלכי משפט. החוקרת לקחה את הטלפון של אנגליסטר ונאמר לה שהיא מעוכבת בתחנה. לאחר ויכוח הוחזר לה הטלפון והיא התקשרה ליועצת המשפטית של האוניברסיטה. אנגליסטר שוחררה כעבור כשלוש שעות, לאחר לחצים שהפעילה האוניברסיטה.

היועצת המשפטית של האוניברסיטה, עו"ד פפי יקרביץ', כתבה בפנייתה למח"ש כי "הנציבה התייצבה למתן העדות כשברשותה מלוא התיעוד אודות בירורים שעשתה בעניין זה, והציעה למסור את כולו לחוקרת. ואולם, כשסירבה הנציבה למסור את שמות הנשים איתן היתה בקשר, בשל חובת סודיות המוטלת עליה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות מכוחו, החליטה השוטרת להפוך את מתן העדות לחקירה באזהרה נגד הנציבה עצמה". לדברי עו"ד יקרביץ', "התנהלות זו מהווה ניסיון בוטה וכוחני להפעלת לחץ פסול על הנציבה, הממלאת את תפקידה במסירות ובנאמנות, ובכך לגרום לה למעול בתפקיד המוטל עליה על פי חוק".

עו"ד יקרביץ' הסבירה כי תקנות החוק למניעת הטרדה מינית אוסרות על הנציבה למסור את המידע, אלא אם בית המשפט מורה לה אחרת. לדבריה, אם המשטרה סבורה שהנציבה חייבת למסור את הפרטים, "שתפנה לבית המשפט ותוציא צו שיפוטי ונגיד את העמדה שלנו בבית המשפט, אבל הדרך שבה בחרה המשטרה לאיים על הנציבה בהעמדה לדין באופי בריוני היא לא ראויה". עו"ד יקרביץ' הוסיפה כי "המשטרה צריכה להיות עסוקה ברדיפה אחרי עברייני מין ולא באיומים על הנציבה, שיש לה תפקיד רגיש וקשה. התפקיד שלה מבוסס על מרקם עדין של יחסי אמון, אם יתברר שמה שנאמר אצלה אינו סודי, לא יפנו אליה יותר".

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת פעולות החקירה שבוצעו עד כה במטרה להגיע לחקר האמת, נגבו עדויות מבעלי תפקידים שונים, וזאת במטרה להגיע לפרטיהן של סטודנטיות נוספות שככל הנראה נפגעו מאותו חשוד. בניגוד מוחלט לטענות שעלו בכתבה, נציבת התלונות זומנה למסירת עדות פתוחה, במהלכה התבקשה להעביר לידי חוקרת המשטרה פרטים אודות המידע שהגיע לידיה, ממנו עולה חשד לביצוען של עבירות פליליות כלפי המתלוננות, שכן אלו נדרשים לשם התקדמות החקירה והגעה לחקר האמת". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ