נדחתה בקשת הפרקליטות לערוך השלמות חקירה בתיק רונאל פישר ורות דוד

בהליך חריג ביקשה הפרקליטות לזמן לחקירה את יוסף נחמיאס, שהואשם בשוחד והורשע בשיבוש הליכי משפט. המחוזי קבע כי הפרקליטות לא הציגה מידע המצדיק את ההשלמות, ארבע שנים לאחר הגשת כתב האישום בתיק

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פישר בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה אתמול (חמישי) את בקשת הפרקליטות לערוך השלמות חקירה בתיק רונאל פישר ורות דוד, חרף טענת הפרקליטות כי הן יחזקו את האישום נגד עורך הדין ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר. הפרקליטות ביקשה בהליך חריג לזמן לחקירה את הקבלן יוסף נחמיאס, שהואשם במתן שוחד לפישר והורשע בהסדר טיעון בשיבוש הליכי משפט, מפני שחשבה כי יוכל לספק פרטים חדשים בתיק. השופט משה סובל מתח ביקורת על הבקשה וקבע כי הפרקליטות לא הביאה בפניו מידע שמצדיק השלמות חקירה "ערב סיום פרשת התביעה, לאחר עשרות רבות של ישיבות ולמעלה מארבע שנים לאחר הגשת כתב האישום".

באפריל הודה והורשע נחמיאס בשיבוש הליכי המשפט ובהימלטות לחו"ל לאחר מכן. במסגרת ההסדר, השופט סובל גזר על נחמיאס חודשיים עבודות שירות וקנס של 200 אלף שקל. בבקשה לזמנו להשלמות חקירה, הסבירה הפרקליטות כי נחמיאס היה חשוף להפללה עצמית כשנחקר לפני הגשת כתבי האישום בתיק, אולם לאחר ההודאה הוא מוגן מפני הפללה ויוכל למסור מידע מהותי בפרשה.

רות דוד בבית המשפט העליון, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי

מאז החל המשפט להתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים ספגה המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות כמה מפלות שהחלישו את התביעה. בין השאר איבדה המחלקה מוצגים וראיות והתובעת בפרשה ננזפה על ידי השופט סובל. בעקבות זאת, הורה פרקליט המדינה שי ניצן לצרף את פרקליטות ירושלים למח"ש בניהול התיק, אולם גם כעת לא הצליחה הפרקליטות לחזק את עמדתה.

בהחלטתו כתב סובל כי "המאשימה לא הרימה את הנטל להצדקת הסטייה מהנוהג ומהמדיניות התביעתית הרגילה בכל הנוגע לחקירתם המשלימה של הנאשמים טרם עדותם בבית המשפט בלא שהתגלתה לתביעה 'עובדה או טענה חדשה שיש בה להשפיע על תוצאות ההליך' כאמור בהנחיית פרקליט המדינה".

לדבריו, הודאתו של נחמיאס אינה סיבה מספקת לאפשר השלמות חקירה לאחר הגשת כתב האישום, ובמיוחד לא בשלב המתקדם שבו נמצא התיק. "בהנחיית פרקליט המדינה נכתב כי אחד השיקולים בקבלת החלטה על עריכת חקירה משלימה הוא 'עיתוי השלמת החקירה ביחס לשלב בו מצוי ההליך בבית המשפט'", ציין סובל, "ככל שהשלב בו מצוי ההליך הינו מתקדם יותר, כך ידרשו נימוקים ממשיים יותר להצדקת השלמת החקירה".

כתב האישום בפרשת רונאל פישר, מהחמורים שהוגשו בשנים האחרונות בתחום השחיתות הציבורית, נפרש על פני 29 עמודים וכולל כמה דמויות מרכזיות: קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, המואשם שהעביר מידע מחקירות רגישות תמורת כסף לדמות המרכזית בפרשה, עורך הדין פישר. על פי כתב האישום, פישר השתמש במידע מול חשודים ולקוחות פוטנציאליים כדי לשבש חקירות תמורת בצע כסף. פישר ומלכה מואשמים בלקיחת שוחד ובעבירות מרמה במספר רב של מקרים. 

לפי כתב האישום מ-2015, לפישר סייעה אחת הדמויות הבכירות במערכת אכיפת החוק, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, שהיתה שותפה במשרדו של פישר לאחר שפרשה מתפקידה. דוד מואשמת שידעה על היחסים המושחתים בין פישר למלכה והשתתפה במזימות כדי להקשות על חוקרי המשטרה לדעת על כך. דוד הואשמה בשיבוש הליכי משפט בשתי פרשיות, ובעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע. לאלה, הצטרפו בכתב האישום החשודים עצמם - אלה שמואשמים ששילמו לפישר עבור המידע או כדי שיסדר עבורם הקלות בחשדות. לקוחות אלה כוללים את יאיר ביטון, בעל השליטה בחברת הבנייה ב. יאיר; הקבלנים אביב ויוסף נחמיאס; ושי ברס, לשעבר מנכ"ל חברת "נתיבי ישראל".

ב-2016 סגר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את התיק נגד דוד בנוגע להתנהלותה כפרקליטת מחוז. מנדלבליט קבע כי חומר הראיות בתיק לא מגבש סיכוי סביר להרשעה בעבירה פלילית וכי גם אם היו ראיות לעבירת מרמה והפרת אמונים, על עבירה זו חלה התיישנות.  כתב האישום נגד דוד בגין שיבוש הליכי משפט עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים. לפני שבועיים הודיעה שקד לבג"ץ כי היא לא סבורה שיש להקים ועדה ממשלתית לבדיקת התנהלותה של דוד כפרקליטת מחוז תל אביב. לדבריה, החקירה הפלילית, שנמשכה חודשים ספורים ונגנזה, מיצתה את העניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ