עד מדינה לשעבר נגד ארגון פשיעה נורה למוות בכפר ברא

באסל מוסטפא עאסי, בן 46, נפצע אנושות מירי לעבר מכוניתו, ובהמשך נקבע מותו. ב-2005 העיד מיוזמתו נגד 15 עבריינים מארגון הפשע של משפחת חרירי והביא להרשעתם

בר פלג
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר פלג
ג'קי חורי

עד מדינה שהפליל 15 עבריינים בארגון פשיעה נורה למוות אמש (שישי) במכוניתו כפר ברא. לפי חקירה ראשונית של המשטרה, אש נפתחה על מכוניתו של באסל מוסטפא עאסי, תושב כפר ברא בן 46, והוא ניסה להימלט. הוא נפגע בפלג גופו העליון ונפצע באורח אנוש, ומותו נקבע בבית חולים מאיר בכפר סבא. כוחות גדולים של המשטרה הגיעו לזירה ופתחו בחיפושים אחר היורים. במקביל, התקיימה הערכת מצב במחוז מרכז של המשטרה בניסיון להבין מי עומד מאחורי הירי.

באסל מוסטפא עאסי
באסל מוסטפא עאסיצילום: ללא קרדיט

בשלוש השנים האחרונות גר עאסי בקלקיליה, ומחקירה ראשונית של המשטרה עולה שאמש ביקר את קרובי משפחתו בכפר ברא. בשלב זה בוחנים במשטרה את כל כיווני החקירה.

עד לשנת 2005, היה עאסי חבר בארגון הפשיעה של משפחת חרירי, אחד מארגוני הפשיעה הגדולים בישראל ששלט באזור המרכז ומקורו בג'לג'וליה. במארס 2005 נעצר בחשד לסחיטה של בעל מזנון במוסד חינוכי בתל אביב. עאסי פנה מיוזמתו לקצין המודיעין בבית המעצר והציע לחתום על הסכם עד מדינה. עוד באותו חודש נחתם עמו הסכם עד מדינה, שבו הובטחו לו 150 אלף שקלים שקלים, גמול חודשי בתקופת ההפעלה וסגירת מספר תיקים פליליים שעמדו נגדו. בתמורה, התחייב עאסי לפעול כסוכן משטרתי סמוי, ובהמשך כעד מדינה.

בית המשפט פירט אז מדוע עאסי חתם מרצונו החופשי על הסכם עד המדינה. "מניעים רבים שימשו בערבוביה בראשו של באסל, כאשר מדובר בתהליך שהבשיל במוחו לאורך תקופה... כשהקש האחרון ששבר את גבו של באסל, היתה הפקרתו על ידי 'האדונים' שאותם שירת כעשור. באסל שנותר בחוסר כל, הוא ובני משפחתו כעס על היעדר 'הכנסת קנטינות', על זה שלא דואגים למשפחתו, אך יותר מכל דבר אחד הכעיס אותו - היחס לו זכה".

עדותו של עאסי במשטרה התייחסה למעשים שבהם השתתף כחבר בארגון הפשיעה בין 2000-2004, אבל גם כסוכן סמוי שתיעד עבירות סחיטה וביים עסקות סמים. עאסי העיד במשך ארבעה חודשים רצופים. בספטמבר 2005 הוגשו כתבי אישום חמורים נגד 15 עבריינים מארגון הפשע של משפחת חרירי. לפי האישומים, הנאשמים הטילו את אימתם על עבריינים אחרים, מהמרים, קבלנים ואנשי עסקים מאזור המרכז שנזקקו להלוואות מהשוק האפור. עאסי מסר עדות מפורטת, שאיפשרה הצצה להתנהלותו הפנימית של ארגון פשיעה ישראלי. בשנת 2007 הורשעו הנאשמים בפרשה. לאחר תום הפרשה שבה העיד יצא עאסי למסתור במדינה זרה, שם חי כעשור.

בשנת 2011 העביר עאסי בעזרת אחיו שני קטעי וידאו לעורך דינו של אחד המורשעים שנגדם העיד, כדי "לנקות את מצפנו". בשני קטעי הווידאו, בני כ-30 דקות כל אחד, תיאר עאסי ממקום מחבואו עסקאות סמים שערך לכאורה בהנחיית המשטרה, כדי לבחון את התאמתו להיות עד מדינה. הוא תיאר כי הוצבה מצלמת וידאו בביתו לצורך האזנת סתר, וכי קיבל הנחיות לכאורה מהמשטרה שהוא רשאי לעשות עבירות - ובלבד שלא יעשה זאת מול המצלמה. הוא אף אמר כי לא היה נוכח בחלק מהאירועים מושאי כתב האישום וכי באחד המקרים "ניחש" כי אחד הנאשמים אחראי למעשה. הוא הסביר כי הוא מקליט את עדותו כדי לנקות את מצפונו, לתקן טעויות ולמנוע עוול. "כל העניין הזה היה נקמה, אתם הפעלתם את יצר הנקמה אצלי", אמר. בעקבות העדויות הוגשה בקשה לקיום משפט חוזר עוד באותה השנה, אך זו נדחתה על ידי בית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ