פעילת הימין שפי פז תועדה מרססת כתובות נאצה בשגרירות האיחוד האירופי

בכיתובים נכתב "האיחוד האירופי החוצה" ו"כסף גרמני הורג יהודים". בשנים האחרונות פוליטיקאים מהימין, בהם נתניהו, תקפו בחריפות את הסיוע הכספי שמעניק האיחוד לארגוני זכויות אדם בישראל

נעה לנדאו
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתובות הנאצה שרוססו על דלתות שגרירות האיחוד, היום
נעה לנדאו
בר פלג

פעילת הימין שפי פז ומירב חג'אג', שבתה שיר נהרגה בפיגוע בארמון הנציב ב-2017, תיעדו את עצמן הערב (ראשון) מרססות כתובות נאצה על דלתות שגרירות האיחוד האירופי בישראל. בכתובות שרוססו בצבע אדום נכתב "האיחוד האירופי החוצה" ו"כסף גרמני הורג יהודים". אנשי השגרירות, שמשרדיה ממוקמים ברמת גן, העבירו למשטרה צילומי אבטחה מהבניין וכן הגישו תלונה רשמית למשרד החוץ הישראלי. פז הסגירה את עצמה הערב למשטרה.

"לא עשינו ונדליזם לא הרסנו כלום ולא שברנו כלום", אמרה פז לעיתונאים, והוסיפה כי לא היתה בבית בזמן שהמשטרה הגיעה לחפש אותה, ולכן באה לתחנה מיוזמתה. "הגענו היום למשרדי האיחוד משום שלאורך השנים הוא מתערב בצורה גסה על ידי מימון אגרסיבי, ומבחינתנו הוא אחראי לכל אחד מהפיגועים הבאים שיהיו והוא מממן ותומך בארגוני הסיוע של המסתננים", טענה. "עכשיו הסתבר שהאיחוד עשה עסקה עם רואנדה. אנחנו רוצים שיסלקו את הידיים שלהם ויפסיקו להתערב בישראל. זו לא הפעם הראשונה שנעצרתי, אנחנו מנהלים מאבק ארוך ועיקש".

חג'אג' הוסיפה: "האיחוד האירופאי מממן את המוקד להגנת הפרט, שמממן משפחות מחבלים ומממן הגנה על מחבלים, נותן להם מעטפת הגנה שאי אפשר לעטוף ולגעת בה ולהרוס את הבתים שלהם. הרבה זמן אנחנו מנסים לעצור את המקורות של הכסף שלהם, כמו גם אגודת זכויות האזרח, עדאלה ואחרים שתומכים ועוזרים להם, הם פשוט צריכים להפסיק". בתשובה לשאלה אם השחתה היא הדרך להביע את כאבה השיבה: "זו לא אלימות ולא השחתה, אם זה יעיר אנשים אני מוכנה לשלם את המחיר האישי שלי, שילמתי מחיר מאוד גבוה. אף גורם פוליטי לא יזם את זה, שפי הציעה לי את זה ובניגוד לצו משפחתי החלטתי לעשות את זה. האדמה בוערת מתחת לרגליים של כולנו, אעשה כל כדי למנוע את הפיגוע הבא".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ימינה חתמה על הסכם עם "מטה המאבק של דרום תל אביב" בראשות שפי פז, שכולל הצבת תנאים לכניסה של ימינה לממשלה. מפרטי ההסכם התברר כי ימינה תדרוש כתנאי לכניסה לממשלה להקים בית דין ארצי להגירה "אשר לא תינתן רשות ערעור על פסיקותיו" לבתי המשפט המחוזי או העליון, אלא רק לעתור לבג"ץ. לפי ההסכם, שאת המשא ומתן עליו מטעם ימינה ניהלה היו"ר איילת שקד, המפלגה תתחייב לשנות את חוק הכניסה לישראל, כך שתימנע כל אפשרות של מתן מעמד ל"מסתננים ושב"חים" שלא מכוח החלטה מפורשת של הממשלה. מימינה נמסר בתגובה: "אנחנו מגנים כל אלימות הן פיזית והן מילולית, גם אם נעשתה מתוך כאב גדול".

שקד ופז בסיור בדרום תל אביב, באפרילצילום: ניר קידר

פז נעצרה בעבר בגין ריסוס כתובות גרפיטי נגד מבקשי מקלט בגינות ציבוריות בדרום תל אביב. באפריל 2018, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו קידם תוכנית לביטול גירוש מבקשי המקלט וביטל אותה כעבור כמה שעות, הוא נפגש עם פז, עדכן אותה בהתפתחויות ואף ניהל איתה משא ומתן.‎‏ ב-2017 פז אף הוזמנה לישיבת ממשלה בנושא מבקשי המקלט. נתניהו סירב להגיב לבקשת "הארץ" לתגובה. 

בשנים האחרונות פוליטיקאים ופעילים פוליטיים מהימין, בהם גם נתניהו, תוקפים בחריפות את הסיוע הכספי שמעניק האיחוד האירופי בין היתר לארגוני זכויות אדם בישראל. זאת בעוד שממשלת ישראל נהנית מנגד מתקציבים רבים שמפנה האיחוד גם לפרויקטים משותפים עמה. 

פז בדיון בוועדת השרים לעינייני מסתננים, ב-2017צילום: חיים צח / לע"מ

משגרירות האיחוד האירופי נמסר בתגובה כי אף דיפלומט לא נכח במשרדים בעת התקרית (כיוון שיום ראשון הוא יום המנוחה, נ״ל). לדברי השגרירות, התקרית המצערת נועדה לאיים עליהם ויש לגנות אותה. שגרירים אירופים רבים גינו את המקרה, ובהם שגריר פולין בישראל שכתב: "בלתי נתפס. אני מגנה בחריפות את המעשה הבזוי הזה".

דוברת שירות החוץ של האיחוד האירופי מיה קוציאנצ'יץ צייצה הערב בטוויטר: "מעשה מצער של השחתה במשרדי האיחוד האירופי בישראל. אנחנו מצפים לתוצאות מהירות של החקירה, כפי שכבר הוכרז על ידי משרד החוץ הישראלי". 

שר החוץ ישראל כץ מסר מוקדם יותר הערב: "אנו מזועזעים מההשחתה של שגרירות האיחוד האירופי בישראל, ומגנים בחריפות את המקרה. ישראל מחוייבת לשמור על ביטחון כל הנציגויות הדיפלומטיות בשטחה. משטרת ישראל חוקרת את המקרה, ואנו מצפים לסיום מהיר של החקירה שבסופה ימוצה הדין עם המשחיתים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ