בדיון ה-57, ביהמ"ש מינה צוות מומחים שיקבע אם מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין

לייפר מואשמת באוסטרליה ב-74 סעיפי אונס ותקיפה מינית של שלוש אחיות שהיו תלמידותיה. הנפגעות: "כמה פסיכיאטרים עוד צריכים לתת את דעתם?". לאחרונה המליצה המשטרה להעמיד לדין את סגן השר ליצמן על כך שניסה להשפיע על חוות דעת של פסיכיאטרים בעניינה

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים החליט הבוקר (שני) למנות צוות מומחים שיקבעו אם מלכה לייפר, המואשמת באונס ותקיפה מינית בשלוש אחיות באוסטרליה, כשירה לעמוד לדין. השופטת חנה מרים לומפ כתבה כי הצוות "ייתן דעתו לשאלה אם מדובר במתחזה או בחולת נפש". זאת, לאחר שפסיכיאטרים שהגישו חוות דעת בעבר היו חלוקים בשאלת כשירותה לעמוד לדין.

לייפר, המחזיקה באזרחות ישראלית, ניהלה בית ספר חרדי לבנות במלבורן ועומדים נגדה 74 אישומים באונס ובתקיפה מינית של אחיות שהיו תלמידותיה. שעות לאחר שפורסמו ההאשמות נגדה בשנת 2008, היא נמלטה לישראל וב-2014 הגישה אוסטרליה בקשת הסגרה.

הליך הסגרתה ושאלת כשירותה לעמוד למשפט נדונו מאז ועד היום בבתי המשפט בישראל והדיון הבוקר היה ה-57 בעניינה. צוות המומחים אמור להגיש את חוות דעתו עד ל-10 בדצמבר, ובמקרה שייקבע כי לייפר כשירה לעמוד לדין, אמורים להתקיים דיונים נוספים באשר להסגרתה לאוסטרליה.

האחיות ניקול מאיר (מימין), דסי ארליך ואלי סאפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, במארס האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

"לא זכינו לצדק היום", הגיבו האחיות הנפגעות, "חמש שנים, 57 דיונים ויותר מ-30 פסיכיאטרים היו מעורבים – איך זה לא מספיק? כמה פסיכיאטרים עוד צריכים לתת את דעתם? כמה כאב רגשי עוד נצטרך? אנחנו מובסות אבל לא מרימות את הידיים".

מארגון JCW, העוסק במאבק בתקיפות מיניות בחברה החרדית, נמסר כי "הצטערו" לשמוע את ההחלטה "לאחר קרוב ל-60 דיונים". "כפי שכבר קבעה ועדת מומחים מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין ואנו הבאנו באמצעות חוקר פרטי הוכחות ברורות לכך", הוסיף הארגון, המלווה את נפגעות התקיפות של לייפר. "אנו משוכנעים כי גם פאנל המומחים שמינה בית המשפט יקבע כי מדובר בעבריינית מסוכנת שהינה כשירה לעמוד לדין, וניתן יהיה להסגירה כדי למצות עימה את הדין".

מאז שנת 2014 מתנהל מאבק למניעת הסגרתה של לייפר בכל החזיתות - המשפטית, התקשורתית והבריאותית. עורכי דין, יועצי תקשורת ועסקנים חרדים מעורבים במאבק הזה, שהתרכז בניסיונות לקבוע שלייפר אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה. המאבק עלה לא מעט כסף, אשר לפי מקורות בחסידות גור הגיע בחלקו ממשפחתה וחלקו מהלוואות ומתרומות. לפי אחד מהם, "בקהילה שלה לא מתכחשים למעשיה החמורים וגם לא חושבים שהיא לא צריכה להיענש, אלא שאשה יהודייה לא צריכה לשבת בכלא של גויים, אלא בכלא בישראל".

סגן השר ליצמן בכנס של יהדות התורה, בשבוע שעברצילום: אורן בן חקון

הנושא עלה ביתר שאת לכותרות כאשר בפברואר האחרון נחקר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בחשד שנרתם לסייע למאמצים למנוע את הסגרתה של לייפר. באוגוסט המליצה המשטרה להגיש נגד סגן השר כתב אישום על כך שהפעיל לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, יעקב צ'רנס, לשנות את חוות דעתו ולקבוע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין, בניגוד למה שטען בתחילה, וכך למנוע את הסגרתה. ואכן, צ'רנס הגיש חוות דעת מתוקנת. בנוסף, ליצמן חשוד כי נפגש עם פסיכיאטר בכיר נוסף בניסיון להשפיע על חוות דעתו. עם זאת, הפסיכיאטר קבע לבסוף כי לייפר כן כשירה לעמוד לדין וכי ניתן להסגירה.

ב-2016 קבע בית המשפט כי לייפר לא כשירה לעמוד לדין. אולם, בעקבות חקירת משטרה שנפתחה בנושא ועדויות שהתקבלו במשרד המשפטים מארגון JCW, פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש איתנים קבעו בפברואר 2018 כי לייפר מתחזה וכי היא כשירה לעמוד לדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ