המחוזי הפך את החלטת השלום: ניסו שחם הורשע בעבירות מין ובהפרת אמונים

ביהמ"ש קיבל את ערעור הפרקליטות, הרשיע את ניסו שחם גם במרמה והותיר את הרשעתו במעשה מגונה. השופטת דיסקין אמרה כי יחסי המין שקיים עם שוטרות זוטרות היו "פגיעה באמון הציבור". השופט לוי: יש להענישו באופן שירתיע

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחם בדיון במחוזי, היום
יהושע (ג'וש) בריינר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (שני) את מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר ניסו שחם במרמה, בהפרת אמונים ובהטרדה מינית. הרשעתו במעשה מגונה נותרה בעינה. השופטת מרים דיסקין אמרה כי יחסיו של שחם עם שוטרות זוטרות היו "פגיעה באמון הציבור" והוסיפה: "יצירת קשר עם שוטרות זוטרות למאווייו המיניים הפכה לשגרת חייו. אין מדובר בהתנהגות פגומה אתית, אלא בהתנהגות פלילית". השופט מרדכי לוי קרא להעניש את שחם "הענשה שתרתיע" והשיב את התיק לצורך כך לבית משפט השלום.

לוי הוסיף: "האינטרס הציבורי חד הוא - שידעו כל אם ואב השולחים את בנותיהם לשרת באחת מזרועות הביטחון שבנותיהם לא תוטרדנה מינית על ידי מפקדיהן ושהמפקדים לא ינצלו לרעה את מרותם כדי לקיים עמן יחסים אינטימיים כמעשיו של שחם. הדברים באים לידי ביטוי חריף במיוחד כאשר מדובר בשירות חובה, ומעשיו של שחם לא פסחו על שוטרות שח"ם (שירות חובה במשטרה)". 

עורכי דינו של שחם, בועז בן צור ודקלה סירקיס, גינו את ההחלטה וכינו אותה "שגיאה משפטית". בהודעה שמסרו נכתב כי "עמדת התביעה הייתה כי מערכות היחסים שקיים מר שחם היו מוסכמות. השוטרות שהעידו במח"ש שללו טענות בדבר ניצול, ובעקבות חקירתן חלקן הגישו תביעה נזיקית נגד מח"ש. משום מה, קולן הברור לא נשמע בבית המשפט המחוזי".

שחם בבית משפט השלום בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני

בן צור אמר לאחר ההחלטה כי פסק הדין "מתעלם באופן ברור" מההליך שהתנהל בבית משפט השלום וכי הוא "נוקט גישה שנדמית מנותקת מהראיות, פטרנליסטית ולא מקובלת". הוא אמר כי יפעל לכך שבית המשפט העליון ידון בעניינו של שחם. עו"ד נעמי גרנות מהפרקליטות, שהגישה את הערעור, מסרה: "יש לקוות כי הכרעת הדין בערעור תוטמע אצל מפקדים כדי למנוע הישנות ניצול אסור של תפקידם ומעמדם".

בינואר ערערה הפרקליטות על זיכויו של שחם, שהורשע במעשה מגונה בשוטרת וזוכה משאר האישומים נגדו בשמונה פרשות שונות, כולל מרמה והפרת אמונים בגין קיום קשר עם חמש שוטרות וקבלת החלטות בעניינן. בעקבות זאת עוכב ביצוע עונשו - 240 שעות שירות. הפרקליטות טענה כי בית המשפט התעלם מדפוס ההתנהלות של שחם ומהפגיעה באמון הציבור ברשויות. "הוא פגע קשות בשוויון ההזדמנויות של שוטרות בעבודה; בחובת האמון שחב המשיב כקצין בכיר במשטרה לחברותיו, לחבריו, למפקדיו ולפקודיו; בחובת האמון שחב המשיב לציבור בכללו", נכתב בערעור.

במהלך הדיונים הטיח שחם בשופטי המחוזי: "אתם לא רוצים לדעת את האמת", לאחר שהגבילו בזמן את טיעוני סנגורו. בתום הדיון הציעו השופטים דיסקין, מרדכי לוי וגיליה רביד הסדר פשרה שלפיו שחם יודה בעבירה של מרמה והפרת אמונים, הפרקליטות תחזור בה מערעור על זיכויו מהטרדה מינית ושחם יישלח לעבודות שירות. שחם סירב להסדר.

בכיר המשטרה לשעבר טען כי הפרקליטות הפלתה אותו לרעה ונקטה אכיפה בררנית. אף שהפרקליטות לא טענה בבית משפט השלום כי שחם ניצל את מרותו כלפי השוטרות, בבית המשפט המחוזי היתה עמדתה שונה. בדיון באפריל ציין השופט לוי כי השוטרות אמנם העידו ששחם לא ניצל את מרותו, אך למעשה שחם עשה זאת כדי לקבל את הסכמתן. "השוטרות לא מעניינות אותי", אמר לוי. "ההסכמה שלהן לאו הסכמה היא". השופטת דיסקין הוסיפה: "העבירה הזאת, הפרת אמונים, לא נבחנת לפי מה שהן חושבות".

בתוך כך, בחודש שעבר מתחה הפרקליטות ביקורת על התנהלותן של שתי שוטרות שזומנו לעדות נגד מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניסו שחם, ושתבעו את המחלקה לחקירות שוטרים בטענה שהושפלו בחקירה. "חקירתן היתה מורכבת, בין היתר לנוכח בחירת התובעות להשיב תשובות חלקיות ולעתים מעורפלות לשאלות שעליהן נשאלו, בניגוד גמור למצופה משוטרות הנדרשות למסור עדות בחקירה שבה החשדות כנגד מושא החקירות חמורים", כתבו בפרקליטות.

בתביעה על סך שלושה מיליון שקלים, שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז בשנה שעברה, נכתב כי "במהלך החקירה נאלצו השתיים להשיב לשאלות, בין היתר בדבר הרגליהן המיניים וסיפוקן המיני ולספוג ביטויים קשים ומשפילים. החוקרים חיללו את גופן ונפשן של התובעות, רמסו את כבודן עד עפר והכל תוך ניצול לרעה של כוח המשרה וניצול המצב שבו מצויות התובעות בחדר חקירות". השופטת שדנה בתביעה הפנתה לאחרונה את הצדדים להליך גישור פרטי, שאת מחצית מעלותו - 12 אלף שקלים - נאלצו השוטרות לממן בעצמן. ל"הארץ" נודע כי הפרקליטות הסכימה לפצות את השוטרות, אך התנתה זאת בוויתור על דרישתן לפתוח בחקירה פלילית נגד חוקרי מח"ש שחקרו אותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ