נדחה ערעורו של יגאל עמיר נגד שלילת זכויותיו בעקבות שיחת טלפון עם "הצל"

בית המשפט המחוזי בלוד גיבה את העונשים ששב"ס השית על רוצח ראש הממשלה, לאחר שפנה לאיש הימין יואב אליאסי והציע לו להקים מפלגה שתפעל לשחרורו. השופט: "הפגיעה בזכויות נעשית לתכלית ראויה ובמידה הנדרשת"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל עמיר בדיון בבית המשפט המחוזי בנצרת, ב-2010
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בלוד דחה היום (שלישי) את עתירתו של יגאל עמיר נגד עונשים ששירות בתי הסוהר השית עליו בעקבות שיחה שקיים עם יואב אליאסי, הראפר ואיש הימין שידוע בכינויו "הצל", בניגוד לתנאי מאסרו. בשיחה ניסה עמיר לגייס את אליאסי למפלגה הקוראת לשחרורו ממאסר עולם בגין רצח ראש הממשלה יצחק רבין, בניגוד להנחיות שלפיהן לאסירים אסורה פעילות פוליטית. בין העונשים שהשיתו על עמיר הם שלילת ביקורי ההתייחדות עם רעייתו לריסה טרימבובלר, מניעת שיחות טלפון, הפסקה של קבלת עיתונים ומניעת קשר עם עורך דינו.

השופט עידו דוריאן-גמליאל קבע כי לשירות בתי הסוהר היתה הסמכות להענישו. "השיחה עוסקת במובהק בתוכן פוליטי של הקמת מפלגה, לרבות ציון מטרותיה – שחרור העותר ממאסר אך גם שינוי מפת התקשורת הישראלית 'שכולה בידי השמאל'", כתב השופט, "מפקד הכלא רשאי היה אפוא להסיק כי מדובר ב'פעילות פוליטית' או 'מעורבות פוליטית', ולבחון אם יש לנקוט עיצום זה או אחר".

עוד קבע השופט כי "היכולת לשלול טובת הנאה מהווה פגיעה של ממש בזכויותיו הפוליטיות של אסיר, ובראשן הזכות להתארגן. אולם, הפגיעה המודעת בזכויות אלה – שניתן להקבילה לפגיעה דומה בחיילים ובשוטרים – נעשית לתכלית ראויה ובמידה הנדרשת, ולו מעצם סיווגו של העותר כאסיר ביטחוני".

השופט דחה בנוסף את טענת סנגורו של עמיר, עו"ד אריאל עטרי, שלפיו עמיר נאלץ לשבות רעב בשל "ניתוקו מן העולם החיצון". השופט כתב כי "גם אם אסכים שהתקיימה זיקה בין שלילת הקשר הטלפוני לבין החלטת העותר לשבות רעב, רחוק היה מאוד העותר ממצבו של מי שנותק מכל קשר, טרף לשרירות לבם של המשיב ושלוחיו. מסתבר כי התאפשר לעותר לשוחח עם באת-כוחו לפחות פעמיים". עו"ד עטרי הודיע כי בכוונתו לערער על החלטת המחוזי לבית המשפט העליון וכינה את פסק הדין "ימים נוראים", בהשאלה מן הסרט המוקרן בימים אלה על רוצח ראש הממשלה.

בשיחה, שנחשפה ב"הצינור" בחדשות 13, פנה עמיר לאליאסי ואמר לו כי "יש במגזר הרוסי, קמה תנועה שרוצים לשחרר אותי. יש שם 600 חבר'ה, פנסיונרים, אקדמאים. עכשיו, הם רוצים להקים מפלגה שתרוץ בבחירות הקרובות במטרה לשחרר אותי, ואחת המטרות היא לשנות את מפת התקשורת בארץ, שכולה בידי השמאל. עכשיו, האנשים האלה לא פוחדים מכלום והם הקימו אתר אינטרנט". בתגובה ענה לו אליאסי: "אני לא חושב שאתה איזה בן אדם שאני מעוניין לפתח איתו איזה שיח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ