התנועה לאיכות השלטון למנדלבליט: בטל את השימוע של נתניהו

דרישת התנועה מגיעה בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו רה"מ העביר ליועמ"ש מסמך בן עמוד אחד בלבד וללא טיעונים - אף שהתבקש לפרט בו את עיקרי טיעוניו: "יש לראות בחשוד נתניהו כמי שוויתר על זכותו לשימוע"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
כתב המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, אתמול
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
כתב המשפט של "הארץ"

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן בדרישה לבטל את השימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפוי להיערך בשבוע הבא. דרישת התנועה מגיעה בעקבות הפרסום ב"הארץ" אתמול לפיו נתניהו העביר ליועמ"ש מסמך בן עמוד אחד בלבד וללא טיעונים - אף שהתבקש לפרט בו את עיקרי טיעוניו לקראת השימוע.

לפי התנועה לאיכות השלטון, "יש לראות בחשוד נתניהו כמי שוויתר על זכותו לשימוע". בתנועה התייחסו לניסיונות הקודמים של נתניהו לעכב את הליך השימוע והוסיפו: "הפעם בחרו ראש הממשלה ובאי כוחו בטקטיקת עיכוב שונה משצפתה התנועה". לפי התנועה, נתניהו וסנגוריו הצליחו לדחות את המועד הראשון לשימוע, שהיה אמור להתקיים בחודש יולי, בזכות יצירת "סכסוך יש מאין אודות תשלום שכר הטרחה". הפעם, מציינים במכתבם עו"ד תומר נאור ואלון ספיר, "בחרו ראש הממשלה וצוות ההגנה מטעמו להגיש כתב טענות אשר מכיל אך ורק הכחשה כללית וסתומה לטענות נגדו במסמך בן עמוד אחד, ללא כל נימוקים או התייחסות לראיות שהועברו לפרקליטיו של ראש הממשלה".

מנדלבליט בכנס פתיחת שנת המשפט, החודשצילום: אילן אסייג

על פי הנחיות פרקליט המדינה, הליך השימוע - שנתניהו בחר לקיים - דורש העברת מסמך ובו עיקרי הטיעונים שבועיים לפני השימוע. ל"הארץ" נודע כי המסמך שהועבר למנדלבליט ביום רביעי האחרון חולק לראשי פרקים על פי התיקים שבהם ראש הממשלה נחשד. תחת כל פרק נכתב כי נתניהו כופר בכל הטענות נגדו, ללא נימוקים או התייחסות לראיות שהועברו לפרקליטיו.

בתנועה לאיכות השלטון מציינים כי המסמך שהעביר נתניהו מהווה "לכל הפחות חוסר תום לב". לפי התנועה, "לא נראה שנעשה כל שימוש בחומר זה, אף שהחשוד התעכב לקבלו טרם השימוע וכי מועד השימוע המקורי אף נדחה מסיבה זו". עוד נכתב כי המסמך שהעבירו פרקליטי ראש הממשלה סותר את הנחיות פרקליט המדינה. "על מנת שיתקיים שימוע בעל פה, על החשוד להגיש טיעוניו בכתב ובזמן סביר לפני כן, ספק רב האם המסמך שהוגש עולה לכדי הגשת טיעונים".

בשבוע הבא יחל השימוע של נתניהו בתיקי טובות ההנאה (1000), השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס (2000) ובזק־וואלה (4000) במשרדו של מנדלבליט, בנוכחות פרקליטיו אך ללא ראש הממשלה עצמו - כנהוג בהליך זה. על פי הצהרת דובר ראש הממשלה, פרקליטי נתניהו מתכוונים להתייצב לשימוע ולנסות לשכנע את היועמ"ש להקל באישומים נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ