פרקליט המדינה: התנהלות ממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים מעלה שאלות קשות

ניצן נזף בסיגל יעקובי לאחר שניסתה לבלום מכרז למינוי ליאת בן ארי, המלווה את תיקי נתניהו, למשנה הכלכלית לפרקליט המדינה. יעקובי, שמונתה על ידי השר אמיר אוחנה, פנתה לנציב שירות המדינה והציעה לבטל את המכרז - אולם הוא התנגד לכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי ניצן בכנס באיירפורט סיטי, החודש
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
כתב המשפט של "הארץ"

פרקליט המדינה שי ניצן שלח היום (חמישי) מכתב תקיף לממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים, סיגל יעקובי, לאחר שזו ניסתה לבלום מכרז למינוי פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה, עו"ד ליאת בן ארי, למשנה הכלכלית לפרקליט המדינה. 

בימים האחרונים הגיע מכתב ליעקובי, שבו הובעה מחאה על המכרז שנתפר, לפי המכתב, למידותיה של בן ארי. יעקובי, שמונתה לאחרונה לתפקיד בידי שר המשפטים אמיר אוחנה, פנתה בעקבות זאת לנציב שירות המדינה והציעה לבטל את המכרז, אולם הוא התנגד לכך. בוועד הפרקליטים איימו כי אם המכרז יבוטל הם יפתחו בשביתה.

ליאת בן ארי בכנס בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

"אין לי אלא לתמוה תמיהה גדולה על התנהלותך", כתב ניצן, "על כך שמצאת לנכון ללכת שבי אחרי טענות שהועלו במכתב אנונימי, אף שכולן כבר נדונו והוכרעו מספר חודשים קודם לכן, ולמרות זאת סברת שיש לשוב ולבררן. על כך שפנית מאחורי גבי, פשוטו כמשמעו, בעניין כה משמעותי לנציב, ללא ראשית ניסיון לברר עמי או עם היועמ"ש את הנושא". הוא הוסיף: "היעלה על הדעת מצב בו ממלאת מקום מנכ"לית פועלת לביטול משרה בכירה יותר ללא היוועצות מראש עם ראש היחידה?!". לדברי ניצן, "תמיהות אלה מעוררות שאלות ומחשבות קשות אודות המניע והגורם לנקיטת צעדים אלה. אני סבור שאני, והפרקליטות כולה, זכאים לקבלת הסברים לשאלותיי".

במכתב ששלחה הערב בתגובה לניצן כתבה יעקובי כי היא "דוחה מכל וכל את ניסיונך לעורר 'תמיהות ומחשבות קשות אודות המניע והגורם לנקיטת הליכים אלה'". לטענתה, הסיבה שהציעה לבטל את המכרז לתפקיד היא בשל החשיבות שהיא מייחסת ל"אמון הציבור בטוהר הליכי המינוי במשרד".

יעקובי כתבה כי כמה פרקליטים העלו בפניה "טענות קשות" בנוגע להתנהלות במכרז, ושמסיבה זו חשבה "כי יש לדחות את ההליך המכרזי על מנת לקיים דיון מסודר בנושא יחד עמך". היא הוסיפה כי "משעה שהמשרה עמדה לא מאוישת פרק זמן של שנה וחצי, ללא הסבר מניח את הדעת, דומני כי גם ההחלטה לבחון את הצורך במשרה רחוקה מלהיות בלתי סבירה, במיוחד כאשר הפרקליטות לא הצליחה להציג לנציב תיעוד לעבודת מטה מסודרת שנעשה בנושא".

בן ארי, המלווה את תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, היתה המועמדת המובילה לזכייה במכרז והדבר עורר ביקורת בקרב פרקליטים שהתמודדו לתפקיד וטענו כי המכרז נתפר מראש למידותיה.

התפקיד לא אויש זה יותר משנה ומקורות במשרד המשפטים מעריכים כי הוחלט להפשירו כדי לאפשר לבן ארי - שמסיימת את תפקידה במחלקת מיסוי וכלכלה - להישאר במערכת ובהמשך אף להתמודד לתפקיד פרקליטת המדינה כמחליפתו של שי ניצן. המתמודד המוביל הנוסף לתפקיד פרקליט המדינה הוא עו"ד מומי למברגר, המשמש כיום המשנה הפלילי של פרקליט המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ