מנדלבליט דחה את דרישת נתניהו לשדר את השימוע שלו בשידור חי: "בקשת סרק"

במכתב תשובה לבקשת נתניהו, כתב עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה כי "הבקשה היא חסרת תקדים ונעדרת כל ביסוס משפטי. לא ניתן להגשים את תכליתו של השימוע אם קיימת כוונה לנהל אותו כמו אירוע תקשורתי"

נטעאל בנדל
כתב המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בתחילת השבוע
נטעאל בנדל
כתב המשפט של "הארץ"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה היום (חמישי) את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לשדר בשידור חי את השימוע שלו, שייערך בימים רביעי וחמישי בשבוע הבא. במכתב לעורכי דינו של נתניהו, עמית חדד ויוסי אשכנזי, כתב עוזרו של מנדלבליט, גיל לימון, כי הבקשה היא חסרת תקדים ונעדרת כל ביסוס משפטי. "הליך השימוע לא יוכל להגשים את תכליתו אם קיימת כוונה לנהל אותו כמו אירוע תקשורתי, ולא כשלב בעל חשיבות בהליך פלילי", נכתב.

במכתב נמתחה גם ביקורת על מסמך עיקרי טיעוניו של נתניהו שהגישו עורכי דינו לקראת השימוע, שכלל עמוד אחד בלבד - ללא טיעונים. "צר לנו על כך שבמקום לקיים הנחיה זו (להגיש את טיעוני החשוד בכתב קודם למועד השימוע - נ"ב) מצאתם לנכון להעביר מסמך קצר ביותר וחסר כל תוכן ממשי, ועתה מצאתם לנכון להוסיף ולבקש בקשה תקדימית חסרת כל יסוד, מתוך ידיעה כי זו תידחה".

הבקשה כונתה במכתב "בקשת סרק", ונכתב עוד כי "כמעט והיינו אומרים כי הבקשה אינה מכבדת את הליך השימוע בפניו אנו עומדים, ומפחיתה מהחשיבות הרבה שהיועץ המשפטי לממשלה מייחס לו".

בסרטון שהפיץ היום נתניהו אמר: "אחרי שלוש שנים של מבול הדלפות מגמתיות, חלקיות, הגיע הזמן שהציבור ישמע את הכל, גם את הצד שלי, בצורה שלמה, מלאה, ללא מתווכים, ללא צנזורים, ללא מעוותים". לדבריו, "למה שהציבור ייזון מדברים חלקיים? אדרבה, הכל שייצא, לא רק שאין לי מה להסתיר, אני רוצה שהכל יישמע, וזו בקשתי. כך נבטיח צדק ואמת".

בתגובה לטענה זו נכתב מטעם לשכת היועץ כי "תכליתו של הליך השימוע היא מתן הזדמנות לחשוד המבקש להציג את טענותיו בפני רשויות אכיפת החוק, ולשכנע את הגורם המוסמך כי אין הצדקה להגיש כתב אישום בעניינו. השימוע לא נועד לשכנע את הציבור".

בתגובה להודעת היועץ נמסר מטעמו של נתניהו כי "החלטת היועץ מאכזבת". לפי התגובה, "היועמ"ש אמר שהשימוע לא נועד לשכנע את הציבור, אבל בארבע השנים האחרונות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו לוו במאות הדלפות פליליות מהחקירות, עוינות ומוטות שכוונו דווקא לאוזני הציבור". בשל ההדלפות הללו, נכתב, נוצר "משפט שדה לראש הממשלה שהוא בלתי נסבל בדמוקרטיה, ולכן היה ראוי לתקן את המצב על ידי פתיחת הדלתות של השימוע לציבור הרחב, וכדי שהציבור ייחשף לכל העובדות ולא רק להדלפות המגמתיות".

בתגובה נכתב בנוסף כי "הטענה שמדובר בצעד חסר תקדים אינה רלוונטית. גם הנשיא ריבלין וגם השופט מלצר פתחו באופן חסר תקדים דיונים שהיו חסויים עד כה לציבור כדי להבטיח שקיפות והוגנות".

ב-2 באוקטובר יחל השימוע של נתניהו בתיקים 1000, 2000 ו-4000 במשרדו של מנדלבליט, בנוכחות פרקליטיו אך ללא ראש הממשלה עצמו - כנהוג בהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ