בית המשפט המחוזי הורה לשחרר את מלכה לייפר למעצר בית

ההחלטה התקבלה לאחר שהמחוזי קבע כי לא הוכח שלייפר, המואשמת באונס ותקיפה מינית בשלוש אחיות באוסטרליה, כשירה לעמוד לדין. השחרור יעוכב ל-48 שעות, ובמהלכן הפרקליטות צפויה לערער עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה

‏שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, הורה היום (רביעי) לשחרר למעצר בית את מלכה לייפר, המואשמת באונס ובתקיפה מינית של שלוש אחיות באוסטרליה. זאת לאחר שהמחוזי קבע בשבוע שעבר כי לא הוכח שלייפר כשירה לעמוד לדין. וינוגרד כתב בהחלטתו כי "אמנם לא ניתן לקבוע בשלב זה קביעה חד-משמעית בסוגיית ההתחזות (שבה נטען כי לייפר אינה כשירה נפשית לעמוד לדין - א"ר), אך בבחינת מצב העניינים הכף נוטה לשחרור לחלופת מעצר". השחרור יעוכב ל-48 שעות, שבהן הפרקליטות צפויה לערער על ההחלטה.

לייפר, בעלת אזרחות ישראלית, ניהלה בית ספר חרדי לבנות במלבורן ועומדים נגדה 74 אישומים באונס ובתקיפה מינית של אחיות שהיו תלמידותיה. לאחר פרסום ההאשמות נגדה בשנת 2008, היא נמלטה לישראל, וב-2014 הגישה אוסטרליה בקשה להסגיר אותה לרשויותיה. הליך הסגרתה ושאלת כשירותה לעמוד למשפט נדונו מאז ועד היום בבתי המשפט בישראל, ובשבוע שעבר התקיים הדיון ה-57 בעניינה. בסופו המחוזי החליט כי יוקם פאנל מומחים שיכריע בשאלת כשירותה של לייפר לעמוד לדין. בעקבות ההחלטה פנו פרקליטיה של לייפר, יהודה פריד וטל גבאי, לבית המשפט וביקשו לשחררה ממעצר.

האחיות ניקול מאיר (מימין), דסי ארליך ואלי סאפר בבית המשפט המחוזי בירושלים, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

לאורך התהליך ניסו פרקליטיה לשכנע כי היא אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה, אולם פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש איתנים קבעו בפברואר 2018 כי היא מתחזה וכשירה לעמוד לדין. מאז נמצאת לייפר במעצר בנווה תרצה. פריד וגבאי אמרו היום כי "זו החלטה סופר דרמטית". לדבריהם, "המשמעות היא שחרור. גם מעצר בית הוא רק ליתר זהירות עד שנשלים את ההליך עד סופו, אז הגברת לייפר תחזור לביתה ותקבל את הטיפול שמגיע לה כמו כל אשה חולה. אנחנו מקווים שבפרקליטות יתעשתו ולא יגישו ערעור".

מארגון JCW המלווה את הנפגעות נמסר: "נדהמנו מההחלטה לשלוח את עבריינית המין מלכה לייפר למעצר בית. מדובר באשה מסוכנת שעושה צחוק מבית המשפט". לדבריהם, הארגון "הגיש חומרים ברורים המעידים על כך שהיא מנהלת אורח חיים תקין, וחוות דעת פסיכיאטריות רבות אוששו את הטענות. אנו מצרים על החלטה זו וליבנו עם הנפגעות שדמן נשפך כבר שנים".

ליצמן באילת, באוגוסטצילום: אוליבייה פיטוסי

בפברואר נחקר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בחשד שנרתם לסייע למאמצים למנוע את הסגרתה של לייפר. באוגוסט המליצה המשטרה להגיש נגד סגן השר כתב אישום על כך שהפעיל לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, יעקב צ'רנס, לשנות את חוות דעתו ולקבוע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין, בניגוד למה שטען בתחילה, וכך למנוע את הסגרתה. ואכן, צ'רנס הגיש חוות דעת מתוקנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ