לאחר כ-11 שעות, הסתיים יומו הראשון של השימוע לנתניהו בתיק 4000

עורכי דינו של רה"מ אמרו כי הם הציגו "חומר חדש" בפרשת בזק-וואלה, וכן "טענות מאוד מפורטות, הנתמכות בראיות שסותרות את הטענות" נגד נתניהו ■ מחר יימשכו הטיעונים בתיק זה, ובתחילת השבוע יעסוק השימוע בתיקי 1000 ו-2000

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, הבוקר עם כניסתו למשרד המשפטים
נטעאל בנדל

יומו הראשון של השימוע בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסתיים הערב (רביעי) בתום 11 שעות. עורך דינו של נתניהו, יוסי אשכנזי, הציג את טיעוניו בפרשת בזק-וואלה (תיק 4000) בפני בכירי משרד המשפטים שליוו את התיקים מאז 2016, ובראשם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. מחר צפויים הסנגורים לטעון בעניין תיק 4000, ובימים ראשון ושני בתיקי 1000 (טובות ההנאה לארנון מילצ'ן) ו-2000 (המשא ומתן בין נתניהו לנוני מוזס). 

>>> לקריאת עיקרי כתב החשדות נגד נתניהו

"טענו היום ארוכות בפרשה 4000", מסר עו"ד אשכנזי בתום השימוע. "קיבלנו קשב מאוד משמעותי מהיועץ המשפטי לממשלה. הצגנו טענות מאוד מפורטות, מאוד ארוכות, נתמכות בהרבה מאוד ראיות שסותרות את הטענות שעולות כלפי ראש הממשלה". אשכנזי הוסיף כי במהלך הדיונים מנדלבליט "רשם לעצמו הערות, נתן פידבקים לחלק מהטענות. אני חושב שחלק מהדברים היו חדשים לו והוא לא הכיר אותם". 

עו"ד רם כספי, הבוקר מחוץ למשרד המשפטים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

עורך הדין עמית חדד, שגם כן מייצג את נתניהו, אמר: "הצגנו היום תזה שלמה וסדורה מדוע מה שכתוב בכתב החשדות פשוט לא נכון, התייחסנו לכל נקודה, הפתענו גם בחומר חדש". עו"ד אשכנזי ציין כי הוא עוד לא סיים להציג את טיעוניו בתיק זה, "עברנו בקושי מחצית. אנחנו ממשיכים מחר מהבוקר עד הערב", הוסיף.

תיק 4000 נחשב לחמור מבין השלושה, ובמסגרתו הודיע מנדלבליט בחודש פברואר על כוונתו להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד. בתיקים 1000 ו-2000 עשוי נתניהו לעמוד לדין בגין מרמה והפרת אמונים. במשרד המשפטים שואפים לקבל החלטה סופית בתוך שבועות ספורים, עד חודש דצמבר. 

פרקליטיו הנוספים של נתניהו, עמית חדד ורם כספי, אמרו הבוקר בפתח השימוע כי עסקת טיעון אינה על הפרק, וכספי הוסיף כי הנושא אף לא עלה בשיחות פנימיות. "אנחנו הולכים להציג גם את הראיות שכולם מכירים וגם ראיות חדשות", אמר חדד, "אנחנו בטוחים שכשנסיים להציג את הדברים שלנו לא יהיה מנוס מלסגור את התיק. אנחנו מאמינים בהליך השימוע, אנחנו לא מדברים על עסקה, אנחנו מאמינים ויודעים שבסופו של יום שלושת התיקים האלה חייבים וצריכים להיסגר. עסקת טיעון לא על הפרק".

כספי הוסיף ואמר: "יש לי אמון מוחלט ובלתי מסויג לא רק במערכת המשפט, אלא גם באלה העומדים בראש מערכת האכיפה, ובראשם פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי. בהכירי אותם אישית, אין לי ולו ספק קל שבמסגרת השימוע, היועמ"ש יגבש את החלטותיו באורח מקצועי וענייני, תוך התעלמות מוחלטת מרעשי הרקע, מהפגנות בוטות ומיותרות ומלחצים תקשורתיים".

הוא ציין כי הוא "מייחס חשיבות רבה להליך השימוע, וסבור שקיים בסיס מוצק לשנות את פני הדברים, כפי שעולים מכתב החשדות... לדעתי תהיה זו הפעם הראשונה שבה מערכת היחסים שבין גורמי ממשל לבין התקשורת נבחנת בהליכים פליליים. יש לזכור שחזקת החפות של כל אדם היא ערך עליון. ראש הממשלה אינו מעל החוק, אבל גם לא מתחת לו, וכולם שווים בפני החוק".

ראש הממשלה הצהיר כמה פעמים כי התיקים "יקרסו" בשימוע. לפי שעה נראה כי אפשרות זו אינה עומדת על הפרק. כך למשל, מבין כל 20 הפרקליטים שליוו את תיקי נתניהו, לא היה אחד שסבר כי יש להאשימו בתיק 4000 בעבירה הפחותה משוחד. כיוון שתיקי ראש הממשלה הינם נסיבתיים, סנגוריו לא נדרשים להפריך "ראיית זהב" אחת או שתיים אלא לפורר את הפאזל השלם שבנתה התביעה ולבנות על בסיס הראיות נרטיב אחר, שאינו פלילי.

בנוסף, בניגוד למשפט, שבו יצטרכו הסנגורים לעורר אצל השופטים ספק סביר באשמתו של ראש הממשלה, בשימוע עומד בפניהם רף גבוה יותר: לשכנע את אנשי משרד המשפטים כי הראיות בתיק אינן מספקות סיכוי סביר להרשעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ