נטעאל בנדל
ג'קי חורי

בג"ץ דחה היום (שני) את עתירת פרקליטיו של סאמר ערביד, ראש חוליית החזית העממית החשודה ברצח הנערה רינה שנרב, שביקשו להסיר את צו המניעה למפגש עמו. לאחר דיון שבו נכחו גורמי הביטחון בלבד, ציינו השופטים כי מניעת המפגש "חיונית לביטחון האזור" וכי "החומר שהוצג בפנינו מדבר בעד עצמו". מעצרו של ערביד, שאושפז במצב אנוש לאחר חקירת שב"כ, הוארך עד יום שלישי הבא - אלא אם כן ישתפר מצבו, ואז ייערך בעוד שלושה ימים דיון בנוכחותו.

סאמר ערביד

השופטים כתבו בהחלטתם כי מניעת המפגש החלה מרגע המעצר, ובשל מצבו הרפואי של ערביד הותר לרעייתו ולפרקליטו לבקרו כשהוא מורדם ומונשם. כעת, "מאחר שחזר לתקשר", ציינו, הוחלט לאסור שוב את הפגישה. השופטים הוסיפו כי מהדו"ח הרפואי שקיבלו עולה שערביד אושפז "בחשד לאירוע לבבי, וכן אובחנה אי ספיקת כליות חמורה". 

עורכי הדין המייצגים את ערביד מטעם המרכז המשפטי "אדמיר" אמרו כי לפי שעה לא שמעו ממנו דבר. לדבריהם, הם אינם יודעים מה מצבו, ומאחר שנציג הפרקליטות טען בבית המשפט כי נעשים ניסיונות להעירו - ייתכן שהוא עדיין לא בהכרה. בשבוע שעבר ביקשו הפרקליטים להורות על שחרורו בעקבות מצבו הרפואי ולהתעדכן במצבו. עם זאת, שופטת בית המשפט הצבאי רס"ן מירב הרשקוביץ החליטה להותירו במעצר וכתבה: "מצאתי כי מסוכנותו מובהקת ומחייבת את המשך מעצרו". מקור המעורה בפרטים אמר כי שב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו באמצעים חריגים, ובמהלך החקירה הוא הוכה ופונה לבית חולים עם חשש ממשי לחייו. חקירתו ואשפוזו בבית החולים יצרו מתיחות בין ארגוני מערכת הביטחון, משום שהוא נעצר כשבריאותו תקינה.

20 רופאים החברים בוועד המנהל של ארגון "רופאים לזכויות אדם" ובוועד הציבורי נגד עינויים חתמו בסוף השבוע על מכתב לבית החולים הדסה הר הצופים - שבו ערביד מאושפז - וביקשו שלא לשחררו להמשך חקירה בשב"כ, מחשש שיעבור עינויים. "על הצוות הרפואי למנוע באופן אקטיבי את החזרתו לחקירה, שבה על פי הפרסומים בתקשורת אושר שימוש באמצעים המהווים עינויים". הרופאים אף כתבו כי יש למנוע כל שימוש במרחב בית החולים לצורכי חקירה. 

בתוך כך החלה היחידה לבירור תלונות נחקרים (מבת"ן) במשרד המשפטים לבחון את חקירת ערביד. היחידה תבדוק את מידת האלימות שהופעלה במהלך החקירה, את הדו"חות הרפואיים בבית החולים שבו אושפז ואת מצב בריאותו לאחר החקירה. בתום הבדיקה תגיש היחידה את המלצותיה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה, שיחליטו אם לפתוח בחקירה נגד חוקרי שב"כ שניהלו את החקירה. המרכז המשפטי המייצג את ערביד קרא לפתוח בחקירה בינלאומית שתבדוק את נסיבות הפציעה. לפי עורכי דינו של ערביד, בן 44, הוא הוכה כבר במהלך מעצרו והועבר לחקירה בלי שנפגש עם עורך דין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ